Jakub Wolny znowu lepszy od Prevca

(AS)
Skoki narciarskie. Jakub Wolny wygrał dwa konkursy o Puchar Kontynentalny w Stams, w Szczyrku w zawodach FIS Cup zwyciężali dwukrotnie Polacy, w LGP w Ałmatach kobiet pierwsze punkty zdobyła Magdalena Pałasz.

Wolny – 19-letni mistrz świata juniorów – utrzymuje się ostatnio w wysokiej formie, w Stams dwa razy stawał na najwyższym podium w zawodach o PK. W obu konkursach Polak pokonał wicemistrza olimpijskiego z Soczi Słoweńca Petera Prevca.

W sobotę wygrana Wolnego, po dwóch bardzo dobrych skokach na 112,5 m, była bezapelacyjna, drugiego Niemca Micha-ela Neumayera wyprzedził o 11,6 pkt. W niedzielę Wolny po pierwszej serii (112 m) był siódmy, tracił jednak niewiele. Drugi bardzo długi skok na 116 m dał mu zwycięstwo. Dzięki tym wygranym został liderem PK.

Dobrze spisał się Aleksander Zniszczoł, był 5. i 15. Z zawodników zakopiańskich lepiej wypadł Grzegorz Miętus, w pierwszym konkursie był wprawdzie poza finałem (41.), ale w niedzielę zdobył pucharowe punkty za 29. lokatę. Słabo skakał Stefan Hula z WKS Zakopane, był 42. i 38.

W Szczyrku w konkursach FIS Cup dwukrotnie triumfowali skoczkowie z AZS Zakopane. W sobotę uczynił to Andrzej Zapotoczny, drugi był Adam Ruda, a czwarty, kolega klubowy Zapotocznego – Andrzej Stękała, inny zakopiańczyk Jakub Kot był 7. W niedzielę swoje trzecie zwycięstwo w FIS Cup odniósł Stękała, Łukasz Podżorski był 4., Adam Ruda 5., w pierwszej dziesiątce było jeszcze trzech skoczków z Zakopanego, Stanisław Biela 7., Kot 8., Krzysztof Leja 9. Stękała został liderem w klasyfikacji generalnej FIS Cup.

W Ałmatach w jedynych w tym sezonie zawodach kobiet Letniej Grand Prix zadebiutowała 19-letnia Magdalena Pałasz. Skoczkini UKS Sołtysia-nie Stare Bystre była 27. i 23., w klasyfikacji generalnej uplasowała się na 26. pozycji. Polka nie była jeszcze nigdy tak wysoko w zawodach najwyższej rangi (do tej pory najlepsza lokata to 28. w PŚ). Klasą dla siebie była Japonka Sara Takanashi, która wygrała „generalkę”.