Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II na monetach i medalach [ZDJĘCIA]

Krzysztof Hudzik
Fot. Archiwum Muzeum Monet i Medali JP II
Częstochowa - odwiedzana co roku przez około trzy i pół miliona turystów - kojarzy się zwykle z Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Turyści i pielgrzymi, oprócz wizyty na Jasnej Górze. mogą też zajrzeć np. do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, które powstało w 2011 roku. W jego zbiorach znajdują się głównie monety i medale z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Jest to największa kolekcja tego typu na świecie.

- Przez 33 lata miałem w prywatnych zbiorach 365 monet. W 2010 roku dostałem informację, że jest do sprzedaży największa tego typu kolekcja na świecie od Wojtka Grabowskiego z Londynu, składająca się z ponad 3 tysięcy monet i medali. Gdy zobaczyłem film z wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie, pomyślałem, że żal by było, gdyby te rarytasy pojechały poza Polskę. Dlatego nabyliśmy kolekcję. Rozwinęliśmy ją i liczy ona obecnie ponad 10 400 egzemplarzy - opowiada Krzysztof Witkowski, twórca Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Kolekcja monet z wizerunkiem Jana Pawła II została ułożona alfabetycznie - według nazewnictwa państw w języku polskim. Wśród eksponatów są m.in. monety z Korei Północnej, Andory. Kolekcja ta ceniona jest przez numizmatyków na całym świecie.

Oprócz medali i monet są także rzeczy osobiste Jana Pawła II. Znajduje się tutaj ponad trzysta relikwii: trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia. Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał do zbiorów częstochowskiego muzeum m.in. ornat Jana Pawła II. Ważnymi eksponatami, znajdującym się w częstochowskim muzeum są także odznaczenia, m.in. Order Orła Białego – najstarsze i najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, którym Jan Paweł II został uhonorowany w 1993 roku.

Częstochowskie muzeum to również miejsce spotkań z ludźmi, którzy osobiście znali Karola Wojtyłę. Goście opowiadają kim był dla nich papież Jan Paweł II i co warto przenieść z jego nauk w XXI wiek. Wśród nich jest Arturo Mari, osobisty fotograf Jana Pawła II. Emerytowany watykański fotograf często odwiedza muzeum.

Kolekcjonowanie numizmatów w Częstochowie, jak się okazuje, ma bardzo długą tradycję. W latach sześćdziesiątych ub. stulecia powstał tu ruch numizmatyczny, zrzeszający miejscowych kolekcjonerów. W 2017 roku tutejszy oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego będzie obchodził 55-lecie istnienia. Dzięki cennym zbiorom kolekcjonerów można poznać historię Częstochowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski