Jan Paweł II - niezwykły ksiądz i święty

Redakcja
W dniu dzisiejszym o godzinie 15.00 w Sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej odbędzie się kolejne otwarte spotkanie Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego. W trakcie spotkania prof. dr hab. Teresa Malecka wygłosi wykład “Jan Paweł II - niezwykły ksiądz i święty".

Otwarte spotkanie Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego

Jak mówi Prof. Kazimierz Wiatr, Prezes Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego - Kolejne już spotkanie jest jedną z form działalności TTN, którego głównym celem jest promocja społeczeństwa wiedzy na Ziemi Tarnowskiej. Jak można zaobserwować zapraszamy do Tarnowa osoby wyjątkowe i wybitne, których życiorysy i dorobek są imponujące. Chcemy naszym gościom pokazać to miasto i środowisko akademickie oraz zaprosić do współpracy. Jednocześnie chcemy inspirować, zachęcać do wysiłku, do wspólnej pracy. Kiedy słuchamy wykładu Księdza Profesora Hellera, to się zachwycamy poetyką nauki, ale ten zachwyt jest wielką zachętą do wysiłku intelektualnego, do twórczej pracy. Tarnowskie Towarzystwo Naukowe skupia pasjonatów nauki i wiedzy, ale także pracy dla dobra wspólnego.

Przypomnijmy, że wykłady zainaugurowała tematyka wartości: "Nie zapomnieć mowy ojców" Prof. Franciszka Ziejki, polskiego uczonego, historyka literatury polskiej, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, "Prawo a wartości" Ks. Prof. Remigiusza Sobańskiego, wybitnego znawcy prawa kanonicznego, doktora teologii, profesora zwyczajnego nauk prawnych, wieloletniego dziekana Wydziału Prawa Kanonicznego ATK oraz prorektora i rektora ATK w Warszawie (obecny Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) oraz "Wychowanie do wartości" Ks. Kard. Zenona Grocholewskiego, Prefekta Watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego.

W kolejnym roku Tarnowskie Towarzystwo Naukowe zorganizowało spotkania o niezwykle aktualnej tematyce pozyskiwania energii: "Elektrownie jądrowe - szansa czy zagrożenie" Prof. Jerzego Wiktora Niewodniczańskiego, wybitnego znawcy tematyki elektrowni jądrowych, byłego Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, "Energetyka wiatrowa - wyzwanie XXI wieku" dr. Bartosza Solińskiego oraz "Era wodoru - energia przyszłości" Prof. Jacka Kijeńskiego, wybitnego specjalisty w zakresie kierunków strategii rozwoju przemysłu chemicznego, technologii chemicznej, katalizy, przemysłowej syntezy organicznej i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.

W roku ubiegłym mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dr Małgorzaty Janickiej - Słysz "Chopin na nowo odkrywany" oraz wykładu "Kultura polska w kulturze europejskiej" wygłoszonego przez prof. Aleksandra Wilkonia. Rok 2011 poświęcony jest błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Pierwszy z tego cyklu wykład zatytułowany "Nauka a religia w działalności Jana Pawła II" wygłosił Ks. Prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog i filozof. Tarnowskie Towarzystwo Naukowe prowadzi również działalność wydawniczą oraz ogłasza konkursy na prace naukowe.

Prof. Kazimierz Wiatr, Prezes Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego, dodaje - Pamiętamy o naszej misji integracji środowiska akademickiego Tarnowa oraz wspierania dążeń do utworzenia Akademii Tarnowskiej. Służą tym celom także nasze otwarte spotkania. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w naszym kolejnym spotkaniu.
MICHAŁ GNIADEK

Prof. dr TERESA MALECKA

Wiceprzewodnicząca Rady Programowej Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz przede wszystkim teoretyk muzyki, kierownik Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Profesor Malecka jest także kierownikiem Centrum Dokumentacji Twórczości Kompozytorów Krakowskich. Przez sześć lat pełniła funkcję prorektora do spraw nauki i dydaktyki Akademii Muzycznej. Za sprawą prof. Maleckiej odbyło się wiele międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych organizowanych w AM w Krakowie. Profesor koncentruje się na muzyce rosyjskiej oraz współczesnej polskiej muzyce. Jest autorką licznych książek mających charakter zbiorowego wydawnictwa. Zainteresowanie czytelników wzbudziły przede wszystkim dwie publikacje, których autorem jest prof. Malecka: Słowo, obraz i dźwięk w twórczości Modesta Musorgskiego (Kraków 1996) i Zbigniew Bujarski. Twórczość i osobowość (Kraków 2006).

Jest cenionym autorytetem w swojej dziedzinie, często zapraszanym na międzynarodowe sympozja i kongresy w różnych częściach świata. Członek Związku Kompozytorów Polskich, Societe Internationale d'Histoire Comparee du Theatre, de l'Opera et du Ballet i Stowarzyszenia Beethovenowskiego (w zarządzie) oraz członek Rady Programowej Festiwalu Beethovenowskiego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie