Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II nigdy nie odwiedził Proszowic. Ale o nich nie zapomniał

(ALG)
Pierwsze ślubowanie na sztandar w Gimnazjum w Radziemicach
Pierwsze ślubowanie na sztandar w Gimnazjum w Radziemicach FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
Pamięć. Papież Polak jest jednak w mieście obecny, bo zostawił wiele pamiątek i tych materialnych i duchowych.

Najważniejsze jest wyniesienie na ołtarze ks. Józefa Pawłowskiego. 13 czerwca 1999 roku w czasie swojej VII pielgrzymki do Ojczyzny Jan Paweł II beatyfikował w Warszawie grupę 108 męczenników II wojny światowej. Znalazł się wśród nich pochodzący z Proszowic przedwojenny rektor kieleckiego Seminarium Duchownego. Ks. Pawłowski został zamordowany przez hitlerowców w obozie w Dachau.

Beatyfikacja przyczyniła się niewątpliwie do rozwoju kultu ks. Pawłowskiego w jego rodzinnym mieście. W 2008 roku stanął tu jego pomnik, a tzw. Mały Rynek nosi oficjalną nazwę Placu Bł. Księdza Pawłowskiego.

Dwa lata przed beatyfikacją męczenników II wojny światowej Jan Paweł II dokonał innego aktu, mającego związek z Proszowicami. 8 czerwca 1997 roku podczas mszy na krakowskich Błoniach poświęcił kamień węgielny i tablicę z napisem „Dom św. Brata Alberta w Proszowicach”.

Kamień został wmurowany, a tablica zamontowana jeszcze tego samego roku podczas sierpniowego odpustu przez nieżyjącego już biskupa Mieczysława Jaworskiego. Świadkiem uroczystości byli m. in. ówczesny konsul niemiecki w Krakowie Laurids Holscher i proszowicki proboszcz ks. Jan Iłczyk.

Tablica długo jednak na budynku nie wisiała. W związku z komplikacjami i przerwaniem inwestycji, została zdemontowana. Dopiero gdy w 2002 roku obiekt został ukończony dzięki Caritas Diecezji Kieleckiej, tablica została zamontowana nowo, ale już wewnątrz obiektu, gdzie można ją oglądać do dzisiaj.

Pamiątkami związanymi z osobą Ojca Świętego mogą się też pochwalić parafie. W Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP w Zielenicach od dwóch lat przechowywany jest fragment sutanny, którą Ojciec Święty nosił przed śmiercią. – To bardzo niewielki fragment. Przywiózł go z Rzymu i podarował nam ks. Michał Pakuła. Przygotowaliśmy dla niego miejsce na ołtarzu bocznym św. Tekli – mówi proboszcz zielenickiej parafii ks. dr Krzysztof Kozioł.

Dodaje, że relikwia cieszy się dużym zainteresowaniem wiernych, którzy chętnie ją oglądają, ale też proszą o wstawiennictwo Jana Pawła II w trudnych sytuacjach.

Relikwia w postaci fragmentu sutanny to nie jedyna pamiątka pontyfikatu Jana Pawła II w Zielenicach. W czerwcu 1983 roku na Jasnej Górze papież koronował obraz Matki Boskiej Zielenickiej. Stało się to dla uczczenia stulecia istnienia diecezji kieleckiej. Od tamtej pory głowy Jezusa i Maryi zdobią złote korony.

Z darów przekazanych do miejscowego kościoła przez Jana Pawła II dumni są również parafianie z Hebdowa. Są to papieska piuska i różaniec, przywiezione z pielgrzymki mieszkańców gminy Nowe Brzesko do Watykanu w listopadzie 2004 roku.

8 grudnia 2004 roku dary zostały uroczyście kościołowi przez ks. infułata Jerzego Bryłę. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 8 grudnia obchodzony jest w hebdowskiej parafii Dzień Pielgrzyma.

Ksiądz Bryła jest również fundatorem pomnika Jana Pawła II, który znajduje się w sąsiedztwie kościoła w Nowym Brzesku.

Z kolei w 2010 roku imię papieża Polaka otrzymało Gimnazjum w Radziemicach, co upamiętniają znajdujące się w szkolnym budynku tablica, popiersie oraz sztandar z podobizną Jana Pawła II ufundowany wówczas przez miejscowego proboszcza ks. Stanisława Mikę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski