Janowicz nie poszedł za ciosem

Hubert Zdankiewicz, Paryż
Tenis. Na II rundzie Jerzy Janowicz zakończył grę w turnieju wielkoszlemowym w Paryżu, przegrywając 4:6, 4:6, 7:6, 1:6 z Leonardo Mayerem.

Łodzianin nie był faworytem meczu, bo ostatnio z Argentyńczykiem przegrywał. W pierwszych dwóch setach przewaga Mayera była wyraźna. Świetnie serwował (w całym meczu 13 asów i 4 podwójne błędy, przy 4 asach i 5 podwójnych błędach Polaka) i celnie punktował naszego zawodnika z głębi kortu. Ten długo nie potrafił znaleźć sposobu na tak grającego rywala.

Udało mu się dopiero w trzecim secie, gdy po raz pierwszy przełamał serwis Mayera. Gdy jednak sam stracił gema serwisowego na 5:6, wydawało się, że jest po meczu. Wtedy jednak trochę pomógł mu rywal, psując prosty smecz przy prowadzeniu 30:15 (a wcześniej było 30:0). Janowicz wykorzystał tę szansę, wyrównał i doprowadził do tie-breaka. W nim grał znakomicie, a zdenerwowany Mayer mylił się na potęgę (7-1 dla Polaka).

Wydawało się, że może być to punkt zwrotny meczu. Tym trudniej zrozumieć to, co wydarzyło się w czwartym secie. Polak znów zaczął się mylić, a Mayer odzyskał właściwy rytm gry. Potrzebował zaledwie 18 minut, by wygrać pięć pierwszych gemów. Janowicz losów meczu już nie odwrócił. Dwie poprzednie edycje French Open łodzianin kończył na trzeciej rundzie, teraz odpadł wcześniej.

– Nie wiem, jak spojrzeć na __tę porażkę _– powiedział Janowicz. – Po pierwszym meczu, w którym grało mi się naprawdę dobrze, w drugim spodziewałem się trochę więcej. Wcześniej uderzenia były na swoim miejscu. Nawet jak coś mi nie wychodziło, wiedziałem, że jestem na dobrej drodze. Teraz tak nie było. Nie wiem, czemu nie mogłem odnaleźć swojej gry z głębi kortu. Mayer zagrał bardzo dobrze, wręcz świetnie._

W turnieju singla nie ma już Polaków, zostali tylko w deblu. Wczoraj do II rundy awansowały Magda Linette, która w parze z Francuzką Alize Cornet pokonała 6:7, 7:5, 6:2 Japonkę Shuko Aoyamę i Czeszkę Renatę Voracovą, oraz Paula Kania ze Słowaczką Janette Husarovą. Trochę szkoda tylko, że kosztem Klaudii Jans-Ignacik i Słowenki Andrei Klepac (7:6, 7:6). Odpadła również Alicja Rosolska. Polka i Kanadyjka Gabriela Dabrowski przegrały 4:6, 1:6 z reprezentantką Tajwanu Yung-Jan Chan i Chinką Jie Zheng.

Niespodzianką dnia była porażka Karoliny Woźniackiej. Dunka o polskich korzeniach przegrała 4:6, 6:7 z Julią Goerges. Do kolejnej rundy awansowali m.in. Rafael Nadal, Andy Murray, Novak Djoković, Petra Kvitova i Serena Williams.

Transmisje z Roland Garros w Eurosporcie i Eurosporcie 2.