Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Adamek, prezes Sądeckich Wodociągów: Nie jesteśmy tylko spółką, która produkuje wodę i oczyszcza ścieki

Katarzyna Gajdosz-Krzak
Katarzyna Gajdosz-Krzak
W debacie na temat wody wzięli udział (od lewej): Tomasz Cisoń, Jacek Lelek i Janusz Adamek
W debacie na temat wody wzięli udział (od lewej): Tomasz Cisoń, Jacek Lelek i Janusz Adamek Katarzyna Gajdosz-Krzak
Po kampanii z drużyną sportową czy Klubem Aktywnych Mam, w tym roku Sądeckie Wodociągi wychodzą z akcją edukacyjną do seniorów. Wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu będą uświadamiać osoby starsze, jaki wpływ na zdrowie ma odpowiednie nawadnianie organizmu.

O planowanej akcji społecznej Janusz Adamek, prezes Sądeckich Wodociągów, poinformował podczas debaty zorganizowanej w czwartek przez „Gazetę Krakowską” w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Wzięli w niej udział również Jacek Lelek, burmistrz Starego Sączu, oraz Tomasz Cisoń, dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ.

- Nie jesteśmy przedsiębiorstwem, które tylko produkuje wodę i oczyszcza ścieki. Taka działalność to za mało – mówi Janusz Adamek.
Dlatego Sądeckie Wodociągi co roku włączają się w różnego rodzaju kampanie społeczne i organizują akcje edukacyjne, które mają na celu zachęcić do zdrowego trybu życia. W tym roku odbiorcą ich działań będą seniorzy. Spółka we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową chce uświadamiać osoby starsze, jak ważną rolę w utrzymaniu ich sprawności fizycznej i kondycji psychicznej odgrywa woda i jakie są konsekwencje odwodnienia organizmu.

- Woda stanowi około 60 procent naszego organizmu i pełni w nim niesamowitą rolę. Jest składnikiem wszystkich płynów ustrojowych. Prawidłowa gospodarka wodno-elektrolitowa to więc podstawa, by organizm dobrze funkcjonował – mówi dr Tomasz Cisoń.

Zaleca się, aby osoby starsze piły od jednego do półtora litra wody. Tymczasem, jak informuje Cisoń z badań wynika, że ok. 20-25 procent osób starszych przebywających w ośrodkach pomocy społecznej czy domach starców jest odwodniona. To skutkuje pogłębianiem się ich chorób. Odwodnieni staruszkowie mają też większe problemy z koncentracją i zaburzenia równowagi.

- Planujemy więc podjąć współpracę z Sądeckimi Wodociagami, aby edukować osoby starsze, ale też ich opiekunów, jak ważna jest profilaktyka odwodnienia – mówi dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej. - Skutkami odwodnienie są zaburzenia układu krążenia, układu pokarmowego czy ośrodkowego układu nerwowego. To przejawia się utratę równowagi, co z kolei rodzi ryzyko upadków i w dalszej konsekwencji grozi uszczerbkiem na zdrowiu. A przecież wszystkim nam powinno zależeć, aby osoby starsze były jak najdłuższej samodzielne, w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej - dodaje Tomasz Cisoń.

Sądeckie Wodociągi planują prowadzić akcję edukacyjną na terenie Nowego i Starego Sącza. W jej ramach dla uczestników Uniwersytety III Wieku odbędzie się cykl wykładów.

- Obserwuję, że wśród tematów, które najbardziej interesują naszych seniorów, jest zdrowie. Jestem przekonany, że ta kampania przyczyni się do ich lepszego funkcjonowania, ale też spopularyzuje wiedzę o wodzie. Seniorzy są bowiem w swoich rodzinach ważnym źródłem informacji i lubią dzielić się swoją wiedzą – mówi Jacek Lelek.

Autorka:Katarzyna Gajdosz-Krzak

ZOBACZ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski