MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Kochanowski

DER
Janusz Kochanowski całe swoje życie zawodowe związał z prawem, nauką i służbą publiczną.

Rzecznik praw obywatelskich. Miał 70 lat.

Był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1964-66 odbył aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie. W 1980 r. obronił pracę doktorską nt. subiektywnych granic odpowiedzialności karnej.

Wykładał na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (w latach 1966-1990 oraz 1997-2005). Był ekspertem Senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności w latach 1989-91. Następnie konsulem generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie w latach 1991-95.

Wiele zagranicznych uniwersytetów zapraszało go na wykłady. W swoje karierze naukowej dr Janusz Kochanowski był kilkakrotnie visiting fellow w Max Planck-Institute für Ausländsiches und Internationales Strafrecht we Freiburgu, na Uniwersytecie w Augsburgu, Uniwersytecie w Oxfordzie - w Jesus College, w szeregu koledżów Uniwersytetu w Cambridge (Wolfson College, Robinson College, gdzie został wybrany senior member, Clare Hall gdzie został wybrany członkiem dożywotnim oraz w Peterhouse College). W 2001 r. został zaproszony jako visitng fellow przez Akademię Brytyjską.

Jest autorem ponad 100 prac na temat prawa karnego, administracyjnego i konstytucyjnego oraz stosunków międzynarodowych. Wydał trzy monografie, w tym: "Subiektywne granice sprawstwa i odpowiedzialności karnej", "Zagadnienia odpowiedzialności za przestępstwa drogowe i przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji", "Redukcja odpowiedzialności karnej". Jest autorem i współautorem wielu komentarzy do przepisów prawnych (m.in. do kodeksu drogowego).

Janusz Kochanowski był szczególnie aktywny w służbie publicznej. W 1998 r. był członkiem zespołu ds. oceny tworzenia służby cywilnej i autorem opracowanego wówczas raportu. W latach 2000-2001 był członkiem zespołu przy ministrze sprawiedliwości ds. nowelizacji kodeksu karnego. W latach 2000-2006 założycielem i prezesem fundacji "Ius et Lex", której celem jest wspomaganie inicjatyw naukowych i oświatowych dotyczących polskiego prawa oraz działanie na rzecz realizacji założeń państwa prawa. W latach 2003-2005 pod jego kierunkiem fundacja przygotowywała program reformy wymiaru sprawiedliwości.

W latach 80. ubiegłego wieku Janusz Kochanowski działał w "Solidarności". W 1989 r. był członkiem założycielem, a później wieloletnim sekretarzem oraz członkiem honorowym warszawskiego Rotary Club.

Będąc rzecznikiem, Janusz Kochanowski podejmował sprawy z różnych dziedzin życia. Głośnym echem odbiły się jego zabiegi o zapewnienie przez rząd szczepionek przeciw świńskiej grypie, jednak zapamiętamy go też jak rzecznika szczególnie zainteresowanego sytuacją Polaków pracujących za granicą, czy pomocą ofiarom przemocy. Ostatnim wystąpieniem Janusza Kochanowskiego w roli rzecznika praw obywatelskich było pismo z 9 kwietnia 2010 r. do Ombudsmana Federacji Rosyjskiej w sprawie uznania Katynia za symboliczne miejsce pojednania Polaków i Rosjan.

Pozostawił żonę i dwoje dorosłych dzieci.

(DER)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski