Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Japońskie origami na polskie święta

KaT
Nowy Sącz. Któż z nas nie pamięta ręcznie robionych papierowych łódek i czapeczek - Sztuka origami, powszechnie uważana za japońską, choć tak naprawdę powstała w Chinach ok. 700 r., zyskała już uznanie na całym świecie. W Polsce od 15 lat działa nawet Stowarzyszenie Orgiami. Założyła je w Poznaniu i do dziś prowadzi Dorota Dziamska. W Nowym Sączu ma swój oddział. Pięć lat przewodniczy mu Magdalena Janowiec, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 8.

Przed świętami umiejętność tworzenia ozdób z kwadratowej kartki papieru niezwykle się przydaje. Warto wiedzieć jednak, że sztuka origami na początku służyła głównie do ceremonii religijnych - wykorzystywano ją na przykład do ozdabiania grobów. Później papierowymi figurkami ozdabiano domy, a pierwszy podręcznik do nauki orgiami wydano w Japonii w 1797 r. - było w nim na przykład 49 sposobów składania żurawia - japońskiego symbolu szczęścia i życia.
O tym, że papier daje ogromne możliwości, przekonuje swoich podopiecznych Magdalena Janowiec. Ostatnio w świetlicy SP nr 8, gdzie się spotykają, uczyła ich, jak zrobić z kartek ciekawe ozdoby na świąteczną choinkę - pajączki czy bańki ze składanych kwadratów. A ile czasu trzeba, żeby zostać mistrzem papierowych składanek - - Osoba bez jakiegokolwiek doświadczenia na zrobienie gwiazdy potrzebuje dziesięć do piętnastu minut - zapewnia pani Magda. - Origami nie jest sztuką trudną, do tego rozwija wyobraźnię przestrzenną, uaktywnia do działania obie półkule mózgu, usprawnia manualnie, daje radość z wykonanej pracy, a efekt cieszy oko.
Ma ponadto korzystny, bardzo silny wpływ na psychomotoryczny rozwój dzieci. Dlatego panie z nowosądeckiego stowarzyszenia wprowadziły orgiami do programu nauczania zintegrowanego. Sztuka ta pomocna może być również w nauczaniu geometrii w klasach gimnazjalnych i liceum. A dorośli mogą nauczyć się origami dla przyjemności, spędzenia wolnego czasu i dla usprawnienia zastałych stawów dłoni. Można też spróbować kirigami - to składnie połączone z wycinaniem. Czasami wystarczy jedno cięcie, by poprzez umiejętne złożenie papieru, wyszły postacie, kwiaty, papierowe serwetki.
Każdy, kto chciałby uczestniczyć w zajęciach sztuki orgiami, może skontaktować się z Magdą Janowiec, dzwoniąc pod nr tel 608 373 181. (KaT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski