Jarosław Kaczyński: Nowa konstytucja jest potrzebna. Wrócimy...

Jarosław Kaczyński: Nowa konstytucja jest potrzebna. Wrócimy do pomysłu prezydenta

Kacper Rogacin

Aktualizacja:

Polska

26.04.2018 warszawakonferencja prasowa w siedzibie pis nowogrodzka ogloszenie kandydatow na prezydentow miastnz jaroslaw kaczynskifot marek szawdyn/polska

26.04.2018 warszawa konferencja prasowa w siedzibie pis nowogrodzka ogloszenie kandydatow na prezydentow miast nz jaroslaw kaczynski fot marek szawdyn/polska press ©brak

- Temat konstytucji jest aktualny, sam pomysł pana prezydenta jest słuszny. Tylko jest kwesita momentu i będziemy na pewno do tej sprawy wracać - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w TVP Info. Były premier odniósł się też do reformy sądownictwa oraz zbliżających się wyborów samorządowych.
26.04.2018 warszawakonferencja prasowa w siedzibie pis nowogrodzka ogloszenie kandydatow na prezydentow miastnz jaroslaw kaczynskifot marek szawdyn/polska

26.04.2018 warszawa konferencja prasowa w siedzibie pis nowogrodzka ogloszenie kandydatow na prezydentow miast nz jaroslaw kaczynski fot marek szawdyn/polska press ©brak

Na początku prezes PiS odniósł się do zaproponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konstytucyjnego, które nie zostało poparte przez senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

- Nowa konstytucja jest konieczna. Temat konstytucji jest aktualny, sam pomysł pana prezydenta jest słuszny. Tylko jest kwesita momentu i będziemy na pewno do tej sprawy wracać. Nie wiem czy w trakcie tej, czy przyszłej kadencji, natomiast powtarzam - to jest bardzo ważna idea, bardzo ważny pomysł i podchodzimy do tego z wielkim szacunkiem, tak jak do pana prezydenta - powiedział Kaczyński. Dodał przy okazji, że Andrzej Duda będzie kandydatem PiS na prezydenta w najwyższych wyborach.

Następnie były premier skomentował sprawę kolejnej nowelizacji ustaw o sądach, którą właśnie przeprowadził rząd.

- Konstytucja przewiduje możliwość reformy i to głębokiej sądownictwa i nawet stwierdza, że w tej sytuacji sędziowie mogą być przenoszeni w stan spoczynku. To dotyczy także I prezesa SN. Jest też zapis, że parlament określa wiek, w którym przechodzi się na emeryturę. Krótko mówiąc I prezes SN w razie przeniesienia na emeryturę przestaje być I prezesem. Tu nie ma żadnego złamania konstytucji. Wszelkie opowieści o łamaniu konstytucji są całkowicie bezpodstawne - powiedział.

- Reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna, by przebudować państwo tak, by służyło obywatelom. Ja jeździłem po Polsce i na każdym spotkaniu gdy mówiłem o reformie sądownictwa to wybuchały owacje. Sądy są w dalszym ciągu, jeszcze ta reforma nie jest zakończona, postrzegane w sposób dalece negatywny. A sądy powinny być instytucją, która służy obywatelom, sprawiedliwości i powinny być postrzegane pozytywnie. Jestem przekonany, że jeśli zostanie doprowadzona do końca, do reforma usprawni działanie sądów. Jest wiele nowych pomysłów w tym temacie - dodał Jarosław Kaczyński.

- Nie stworzono żadnego mechanizmu, który by przymuszał do oczysczenia środowiska sądowego. Stworzono mechanizm, który prowadził do tego, że sędziowie akomodowali się do nowej rzeczywistości poprzez przyjęcie nowej ideologii, ideologii liberalnej. Była to ideologia łatwa do przyjęcia, a z drugiej strony była ideologią usprawiedliwienia. Cały wymiar sprawiedliwości, również prokuratura, wymagał głębokiej przebudowy. Podjęliśmy się tego zadania z przeświadczenia, że nie da się naprawić polskiego państwa inaczej, niż poprzez zmianę instytucji, która jest ostatnią instytucją podejmującą decyzję w przypadku sporów. Ta zmiana jest bezwzględnie potrzebna. Sądy były bardzo mocno podporządowane tzw. mainstreamowi. Żadne podporządkowanie nie nastąpi, ale zostanie zniesione to podporządkowanie, które było dotąd. Opowieść, która teraz krąży po Europie i świecie jest całkowicie niezgodna z prawdą - mówił w TVP Info.

Prezes PiS odniósł się też do protestów sędziów.

- Nie zaskakują mnie protesty sędziów, bo przeświadczenie, że są nadzwyczajną kastą, jest wielu sercom sędziowskim miłe. My nie chcemy kast, nie chcemy nienaruszalnych korporacji, bo to jest warunek sprawiedliwości i uczciwości oraz warunek szybkiego rozwoju. My się musimy szybko rozwijać - powiedział.

Następnie szef partii rządzącej skomentował spór polsko-izraelski wokół ustawy o IPN i jego zakończenie.

- Sądzę, że spór zakończył się bardzo poważnym polskim sukcesem. Od dziesięcioleci trwa proces przypisywania Polsce współodpowiedzialności za Holokaust. Polskiej stronie przez ten czas nic nie udało się zrobić. Dopiero teraz uzyskaliśmy oświadczenie polsko-izraelskie, które mówi, jak naprawdę było. I to jest bardzo ważny fakt. Więc uzyskaliśmy bardzo dużo. To jest punkt odbicia do tego, by odwrócić sytuację. Oczywiście to będzie trwało latami, ale jest teraz moment na odwrócenie sytuacji. Uzyskano coś bardzo ważnego za cenę umiarkowaną - stwierdził w TVP Info.

Kaczyński powiedział również, że jednym z wielkich problemów, którym rząd musi się teraz zająć, jest temat emerytów.

- Muszę wierzyć w zwycięstwa kandydatów PiS w dużych miastach. Oczywiście jest to bardzo trudne, ale mamy też bardzo dobrych kandydatów w Warszawie, w Krakowie, w Gdańsku, we Wrocławiu, gdzie przebudowują scenę polityczną z obawy przed nią - powiedział Kaczyński, pytany o najbliższe wybory samorządowe.

- Uważam, że przed wyborami parlamentarnymi nie powinno być żadnych zmian w rządzie. Chyba, że coś nadzwyczajnego się zdarzy, bo zawsze coś takiego może się stać - dodał.

Komentarze (17)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PRL bis to nie Polska!

podatnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Zwyczajny pośle Jarosławie dlaczego pan nie opowiada jak się zdobywa taką fantastyczną opiekę lekarską w PRL'u bis? Naród też chce być tak leczony?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tiaa

PISFAN (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Owszem trzeba zmienić konstytucję bo ta obecna nie jest jego a on musi się czymś zapisać w historii Polski Jaro po prostu chce być współczesnym cesarzem

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Ta łachudra to taki Francisco Solano Lopez XXI w.!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

TW BALBINA niszczy nasz kraj

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
znów rodacy bredzicie niczego innego nie potraficie napisać w komentarzach ?

GDZIE JEST PO 100 MILIONÓW SUWERENA ? KIEDY BANDZIORY CO DAŁY ROZGRABIĆ (gość)

Zgłoś naruszenie treści

NARODOWY MAJATEK I TE CO ZAGRABIŁY, UWŁASZCZYŁY SIĘ, SKOŃCZA SWOJĄ BANDYCKĄ DZIAŁALNOŚĆ W PIERDLACH I KAMIENIOŁOMACH ? TO NIE KILKA ARESZTOWANYCH PŁOTEK MA UKRADZIONY NARODOWI MAJĄTEK, KTÓRY GO...rozwiń całość

NARODOWY MAJATEK I TE CO ZAGRABIŁY, UWŁASZCZYŁY SIĘ, SKOŃCZA SWOJĄ BANDYCKĄ DZIAŁALNOŚĆ W PIERDLACH I KAMIENIOŁOMACH ? TO NIE KILKA ARESZTOWANYCH PŁOTEK MA UKRADZIONY NARODOWI MAJĄTEK, KTÓRY GO WYPRACOWAŁ. A NOWA KONSTYTUCJA BĘDZIE TAKA JAK PUBLIKOWANE OSTATNIO PROJEKTY JAKICHŚ "SAMOZWAŃCZYCH" EKSPERTÓW GDZIE SZARAK MA TYLKO HAROWAĆ A ZA PRACĘ W NADGODZINACH DOSTANIE JAK WYZYSKIWACZ BĘDZIE MIAŁ DOBRY HUMOR ? I JAK OSTATNIO STWIERDZIŁ PRZY OKAZJI REFERENDUM PIERWSZY PO BOGU - GŁOS SUWERENA JEST NAJWAZNIEJSZY , W SENSIE GŁOSOWANIA NA SWOICH PANÓW I TYLKO WTEDY ? TAKA BĘDZIE KONSTYTUCJA ? W STAREJ NA SAMYM POCZĄTKU JEST ZAPIS O SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ . SOLIDARNA SPRAWIEDLIWOŚĆ TO MILIARDY NARODU DLA KLUCZYKÓW, GANGSTERÓW. BYŁYCH OKUPANTÓW, ZDRAJCÓW, KOLABORANTÓW DLA NARODU KUPA KAMIENI. TAK SOLIDARNI OBROŃCY ROBOTNIKÓW, NARODU, BOHATEROWIE WALKI Z KOMUNIZMEM O LEPSZE JUTRO PROLETARIATU I WOLNĄ SPRAWIEDLIWĄ SOLIDARNĄ RP, PATRIOCI OD 30 LAT TRAKTUJĄ NAJWAŻNIEJSZY W POLSCE AKT PRAWNY ? zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
postronny obserwator

konrad (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

,,Na wszelką ludzką siłę składa się czas i cierpliwość.,,
Ale demokracja tak ma że decyduje większość.
Trzeba cierpliwie czekać na większość konstytucyjną tak rządząc żeby się na nią doczekać ....rozwiń całość

,,Na wszelką ludzką siłę składa się czas i cierpliwość.,,
Ale demokracja tak ma że decyduje większość.
Trzeba cierpliwie czekać na większość konstytucyjną tak rządząc żeby się na nią doczekać .
Droga na skróty zawsze wiedzie na manowce.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

antypis (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

Bratobójca obudził demony i rozkrada Polskę wspólnie i w porozumieniu z KK i toruńskim szarlatanem!!!
Szaleniec i chory (także z nienawiści do Polski i Polaków) obłąkany starzec rządzi Polską!...rozwiń całość

Bratobójca obudził demony i rozkrada Polskę wspólnie i w porozumieniu z KK i toruńskim szarlatanem!!!
Szaleniec i chory (także z nienawiści do Polski i Polaków) obłąkany starzec rządzi Polską!
https://www.facebook.com/krzysztof.krol/posts/10212185242486245

...a taki Roland Freisler, Francisco Solano Lopez, Kim, Karadzić, Ceausescu, majstrowanie przy historii, etc. niczego tej kreatury nie nauczyło! Prawnika! Autora doktoratu o Leninie!

W tym samym czasie, gdy Gowin jedną ręką daje Rydzykowi miliony naszych pieniędzy (rząd nie ma swoich!), drugą ręką daje nagrodę młodym naukowcom (medycyna, farmacja, biotechnologia in.) UWAGA, sługusie Watykanu... 10,000 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

- Co jest gorsze od kultu jednostki?
- Kult zera.
- ...a od kultu zera?
- Kult dwóch zer!

Brudny Jojo będzie 'chruszczowem na XX Zjeździe'!
...ale 'beria' mu depcze po piętach!

Ta antypolska mafia rządząca łącznie z jej kreatywnym księgowym szykuje nam Iran, Grecję, Wenezuelę, Argentynę!
Zapomnij o emeryturze!
...to twojemu proboszczowi będzie ona wypłacana, bo całe życie na niego zapier....łeś jako oczadzony od dziecka bliskowschodnią mitologią dla pustynnych ludów sprzed tysięcy lat o: gadającym wężu, rozstępującym się morzu, rozmnożeniu ryb, zamianie wody w wino oraz ogólnie o okrutnym (a zarazem miłosiernym) brodatym dziadu na chmurce i jego synu (czyżby?) - zwykłym żydowskim lewicowym (przecież kochał wszystkich) filozofie z matki Żydówki zapłodnionej przez jego niewidzialnego brejdaka! A przecież nienawidzisz Żydów i lewaków :) ...ale 6 stycznia, w durnej papierowej koronie, świętujesz odwiedziny Żyda przez trzech Arabów :)

Jeszcze przypomnicie sobie dawno niesłyszane słówko INFLACJA!
Jeszcze zatęsknicie za spokojem, demokracją, Tuskiem, Palikotem, UE i NATO!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kaczyński i nowa konstytucja

Jb. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Może by ująć jeszcze w niej aby w tym wieku jak pan Kaczyński też poszli na RENATA i nie zajmowali miejsca osobom co mają głowe

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To skoro jest potrzebna to czemu ją uwaliliście w senacie ?? xD

max payne (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

a potem Holecka powiedziała w wiadomościach, że to wina peło ??? xD Nawet swoich wyborców macie za debili bo każdy średnio rozgarnięty, powtarzam średnio rozgarnięty (nawet taki tytan intelektualny...rozwiń całość

a potem Holecka powiedziała w wiadomościach, że to wina peło ??? xD Nawet swoich wyborców macie za debili bo każdy średnio rozgarnięty, powtarzam średnio rozgarnięty (nawet taki tytan intelektualny jak poseł Suski) wie, że w senacie pis ma większość. Uwaliliście sami pomysł referendum bo wiedzieliście, że będzie kompromitacja na całą Europę.

Tak więc Jarek nie kłam, do tematu nie wrócicie, przestań pieprzyć bzdury !!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co najgorsze

PISFAN (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ich wyborcy to chyba na prawdę są debilami on im pluje w twarz a oni mówią że to deszcz pada oni we wszystko uwierzą co im PIS powie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
stary dziad

lucyper (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

sperma we łbie

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo