Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaskinia Zbójecka i piękne buczyny

(DMA)
Z wieży widokowej można podziwiać nie tylko okoliczne „wyspy”, ale także Gorce i Tatry
Z wieży widokowej można podziwiać nie tylko okoliczne „wyspy”, ale także Gorce i Tatry fot. odkryj beskid wyspowy
OBW. Jaworz jest najwyższą górą Pasma Łososińskiego. Na szczyt piechurów wyprowadzi Główny Szlak Beskidu Wyspowego

Niegdyś dawał schronienie zbójnikom, dzisiaj jest malowniczym przystankiem dla turystów wędrujących m.in. Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego. Jaworz, bo o nim to mowa, wciąż bywa jeszcze zwany tajemniczo Kretówką lub Patryją.

_– To najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego, jedna z __piękniejszych beskidzkich „wysp” – _zapewnia Władysław Pazdan, wójt gminy Limanowa, a jednocześnie gospodarz kolejnego niedzielnego spotkania z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”. Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji – wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. A to znajduje się na stacji PKP w Pisarzowej, niegdyś przystanku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej.

_– W __niedzielę ma być bardzo dobra pogoda – _przypominają gospodarze spotkania. Warto więc z sobą zabrać nie tylko dobre górskie buty, ale przede wszystkim wodę do picia, chroniące przed słońcem okulary i kapelusze – przydać się również mogą płaszcze przeciwdeszczowe.

Na szczyt powiedzie wszystkich Główny Szlak Beskidu Wyspowego – najpierw ten oznaczony kolorem zielonym (na Sałasz), a później niebieskim. – Trasa jest dość długa i __średniotrudna – nie ukrywa Czesław Szynalik, pomysłodawca wakacyjnej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Na szczycie tradycyjnie odprawiona zostanie polowa msza św. i wykonana wspólna fotografia. Wybrani zostaną również najmilsi, najmłodsi i najstarsi wędrowcy, wyróżnieni zostaną też turyści, którzy przybędą z najdalszych zakątków Polski i świata. O wzmocnienie sił wędrowców zadba Koło Gospodyń Wiejskich z Siekierczyny. Zejście – przez Babią Górę – do Męciny, najpierw szlakiem niebieskim, a później żółtym. Organizatorzy wędrówki apelują do turystów, aby bardzo ostrożnie obchodzili się z ogniem i szklanymi butelkami, bo ściółka – mimo ostatnich opadów – jest bardzo wysuszona.

Kiedyś pod samym szczytem Jaworza stała drewniana wieża triangulacyjna. Nielicznym turystom, którzy zapuszczali się w Beskid Wyspowy, służyła nie tylko za punkt orientacyjny, ale czasami też – jeżeli nie mieli lęku wysokości – za doskonały punkt widokowy. Nie oparła się jednak sile czasu. Powracając niejako do tradycji na jej miejscu postawiono nową wieżę. Można z niej teraz podziwiać nie tylko okoliczne „wyspy”, ale także Gorce, Beskid Sądecki i Beskid Żywiecki, a także wzniesienia Pogórza Rożnowskiego i Pogórza Wielickiego oraz Tatry.

Niegdyś na stokach tych schronienia szukali wszyscy, którzy w jakiś sposób narazili się władzy – tak przynajmniej twierdzą miejscowi. Pamiątką po tych czasach ma być Jaskinia Zbójecka, znajdująca się około 300 metrów poniżej szczytu, na północnowschodnim stoku. _– Nie wiadomo jednak, czy zbóje w niej się chronili, bo to niewielka, kilkumetrowa „studnia”. I za bardzo nie ma z niej jak uciec – _dodaje Czesław Szynalik. Są i tacy jeszcze, którzy twierdzą, że podziemnymi korytarzami można dojść aż do Jeziora Rożnowskiego.

Na wielkich polanach wypasano dawniej owce i krowy. Teraz, gdy opłacalność rolnictwa drastycznie spadła, to spokojne i ciche miejsce. „Wyspę” obmywa Łososina, a także Smolnik i Mordarka. Jaworz ma 921 m n.p.m., choć niekiedy podaje się też 918 m n.p.m. Tu też – podkreślają przyrodnicy – można spotkać najładniejsze buczyny.

_– Piękne, choć niezbyt wysokie góry, rozległe kotliny, wspaniałe lasy, czyste powietrze, którego nie zatruwa przemysł, ale także łagodny mikroklimat i __dogodny dojazd – _tak zaś o atutach okolicznych dolin i miejscowości mówi wójt Władysław Pazdan.

Kolejne wyprawy
30 sierpnia – Mogielica
Słopnice (zbiórka o godz. 9, przy Zespole Szkół) – szlak I Pułku Strzelców Podhalańskich AK – Mogielica – szlak niebieski – Jurków

6 września – Miejska Góra
Limanowa (zbiórka o godz. 9, Rynek) – szlak niebieski i żółty – Miejska Góra – szlak niebieski – Limanowa

12–13 września – Limanowa Festiwal Piosenki Turystycznej
amfiteatr w limanowskim Parku Miejskim

13 września – Wiśniowa
V Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”

27 września – Czasław
X Święto Jabłka i Gruszki

Akcja wspierana jest przez województwo małopolskie

Akcja wspierana jest przez województwo małopolskie

odkryjbeskidwyspowy.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski