"Jaskółki" grają o medal

STM
Jak informowaliśmy już na naszych łamach, w pierwszym pojedynku rozgrywanego w hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gdyni finałowego turnieju Mistrzostw Polski juniorów starszych w koszykówce, drużyna Azotów Unii Tarnów pokonała 82-63 (42-30) Piotrcovię Piotrków Trybunalski.

Finał MP juniorów starszych w koszykówce

W sobotę prowadzeni przez Ryszarda Żmudę i Krzysztofa Kocoła tarnowianie zmierzyli się z drużyną WTK Włocławek, która przed rozpoczęciem turnieju wymieniana była w gronie faworytów do medalu. Koszykarze Azotów Unii rozpoczęli to spotkanie od zdobycia sześciu z rzędu punktów. Chwilę później, mający w składzie trzech bardzo sprawnych "dwumetrowców" włocławianie, zmniejszyli dzielącą oba zespoły różnicę do 3 punktów (9-6), przez całą pierwszą połowę prowadzili jednak tarnowianie. Na początku drugiej odsłony zawodnicy Azotów Unii odskoczyli rywalom i grając bardzo dobrze i agresywnie - przede wszystkim strefą - w obronie systematycznie powiększali swą przewagę. W końcówce spotkania, podobnie jak w przypadku pierwszego pojedynku, tarnowscy szkoleniowcy dali szansę gry wszystkim zawodnikom, oszczędzając siły podstawowych graczy na niedzielny mecz z lubelskim Startem. Cały mecz zakończył się jednak pewnym zwycięstwem Azotów Unii 91-70 (42-36).
Azoty Unia: Piotr Romanek 30, Łukasz Kwiatkowski 29 (6 zbiórek, 4 bloki), Radosław Kopeć 7, Mariusz Harnowski 6, Jakub Jabłecki 5, Grzegorz Radwan 5, Jerzy Duda 4, Jarosław Rusin 3 (6 zbiórek), Dariusz Rusin 2 (6 zbiórek), Zbigniew Doliński 0, Tomasz Żmuda 0.
Wspomniane już niedzielne spotkanie decydować miało o pierwszym miejscu w grupie. Po dwóch kolejnych zwycięstwach zarówno tarnowianie, jak i lublinianie zapewnili sobie już bowiem awans do strefy medalowej. Początek tego pojedynku należał do koszykarzy Azotów Unii, później gra wyrównała się, a w końcówce pierwszej połowy przewagę uzyskali otrzaskani w drugoligowych bojach lublinianie. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się ich zwycięstwem 39-30. W 28 min tarnowianom udało się zmniejszyć dzielącą oba zespoły różnicę do zaledwie dwóch punktów, w kolejnych minutach na parkiecie rządzili już jednak gracze Startu, wygrywając w końcowym rozrachunku 92-71 (39-30). - Nie można robić z tej porażki tragedii - mówił po meczu Ryszard Żmuda. - Po zwycięstwie z WTK chłopcy byli w euforii, poza tym niezbyt korzystnie podziałała na nich też chyba zmiana czasu. W każdym turnieju podobno zdarza się jednak jeden słabszy mecz i mam nadzieję, że my mamy go już za sobą. Część obserwatorów turnieju twierdziła, że przegraliśmy to spotkanie specjalnie, aby w półfinale nie wpaść na Wisłę Kraków, nie mogę jednak zgodzić się z taką opinią. Ten mecz nam po prostu nie wyszedł.
Azoty Unia: Łukasz Kwiatkowski 15, Grzegorz Radwan 15, Mariusz Harnowski 12, Piotr Romanek 10, Jakub Jabłecki 8, Tomasz Żmuda 4, Radosław Kopeć 3, Dariusz Rusin 2, Jarosław Rusin 2, Jerzy Duda 0.
Dzisiaj tarnowian, którzy zakończyli grupowe rozgrywki na drugim miejscu, czeka spotkanie o awans do ścisłego finału. Ich rywalem będzie zespół obrońcy tytułu, a zarazem gospodarza imprezy Trefla Sopot. Pojedynek ten rozpocznie się o godz. 16.