Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaskry

Redakcja
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Jaskry to najłatwiejsze do rozpoznania rośliny na łąkach. Złote, rzeczywiście jaskrawej barwy kwiaty, o połyskliwej, jakby tłustej powierzchni. Postrzępione liście i kolczaste, przypominające elegancką maczugę, owoce. Dojrzałe z łatwością rozsypują się na pojedyncze owocki. Trudno je pomylić z innymi roślinami, nawet na najbardziej zarośnietej łące. Pełno ich wszędzie: na miedzach, brzegach lasu, w ogrodach. Gdy kwitną, olbrzymie przestrzenie nabierają żółtej barwy. Rodzina jaskrów to kilkadziesiąt gatunków głównie dzikich roślin, kilka uważanych za chwasty, choć można się ich łatwo pozbyć.

Fot. Archiwum

Grzegorz Tabasz: LEŚNY DZIENNIK

Niektóre awansowały na poszukiwane ozdoby ogrodów. Choćby pełnik europejski, który w naturalnych stanowiskach podlega ścisłej ochronie prawa. Ma rzeczywiście duże, kuliste kwiaty, które na dodatek pojawiają się przez kilka tygodni. Piwonie, zarówno lekarskie, jak i drzewiaste, zawilce to też członkowie tej samej rodziny.

Ogrodnicy już wzięli niektóre gatunki dzikich jaskrów na tapetę i do sklepów trafiają odmiany o wyszukanych w kształcie czy barwie kwiatach. Po swoich przodkach zachowały odporność na choroby i małe wymagania. Nasze łąkowe jaskry, polne, rozłogowe, bulwkowate czy ostre zawierają w swoim soku trujące składniki. Niektóre więcej, inne mniej. Wystarczy uważać, by przy zrywaniu na bukiet kropla soku nie dostała się na skórę lub co gorsza do oka. Roślinożerne zwierzaki starannie omijają je podczas posiłku, ale po skoszeniu i wysuszeniu jaskry stają się nieszkodliwe. Wracając do kolorytu naszych łąk, to żółtej barwy nabierają dwa razy do roku: wiosną, kiedy masowo kwitnie mniszek lekarski i latem, dzięki licznym gatunkom jaskrów. Ponoć żółte plamy są widoczne z kosmosu. Muszę w to uwierzyć na słowo, bo póki co, nie stać mnie na turystyczną wycieczkę w kosmos.

Grzegorz Tabasz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski