Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jawiszowice. „Zielony zwrot” w Tauronie. Firma produkuje prąd i ciepło z niebezpiecznego metanu. Instalację otworzyła Beata Szydło

Monika Pawłowska
„Zielony zwrot” w Tauronie. Firma produkuje prąd i ciepło z niebezpiecznego metanu. Instalację otworzyła była burmistrz brzeszcz, premier, a teraz europosłanka Beata Szydło. O nowoczesnej technologii wypowiadali się fachowcy Tauron.
„Zielony zwrot” w Tauronie. Firma produkuje prąd i ciepło z niebezpiecznego metanu. Instalację otworzyła była burmistrz brzeszcz, premier, a teraz europosłanka Beata Szydło. O nowoczesnej technologii wypowiadali się fachowcy Tauron. Monika Pawłowska
Spółka Tauron uruchomiła oficjalnie w sobotę (23 października 2021 r.) w Jawiszowicach (pow. oświęcimski), instalację kogeneracyjną zasilaną metanem, niebezpiecznym gazem, pozyskiwanym z Zakładu Górniczego Brzeszcze. Ma to wiele zalet. Ten niebezpieczny dla ludzi i środowiska gaz, przekształcony w energię cieplną i elektryczną, jest znacznie tańszy niż inne źródła i co ważne, przyjazny dla natury. Każdy z dwóch zamontowanych tam silników gazowych generuje moc 2,7 Mwe. Ta energia jest w stanie ogrzać 40 tys. domostw. Zadowolenia z obrotu sprawy nie kryła Beata Szydło, była burmistrz Brzeszcz i premier, obecnie europosłanka. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE [przycisk]g[/przycisk]

Kogeneracja, co to takiego i dlaczego tak ważne?

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, z powodzeniem stosowana jest w nowoczesnych elektrociepłowniach. To druga tego typu instalacja Taurona. Bliźniacze urządzenie od początku roku funkcjonuje na terenie należącej do Grupy Tauron w kopalni Brzeszcze. W ciągu roku obie instalacje przetworzą około 20 mln m sześciennych czystego metanu.

– W Tauronie pracują eksperci posiadający najlepszą wiedzę i doświadczenie na rynku, dlatego możemy sprawnie i szybko dostarczać na rynek nowoczesne rozwiązania technologiczne

- mówi Patryk Demski, wiceprezes ds. strategii i rozwoju Tauron Polska Energia. - Instalacje kogeneracyjne zasilane metanem z ZG Brzeszcze pozwalają na wypracowanie konkretnego zysku. Co jest nawet bardziej istotne, takie rozwiązania pomagają chronić środowisko. Możemy mówić o „zielonym zwrocie”, ten zły gaz, pozyskiwany w procesie odmetanowania pokładów węgla, będzie tutaj spożytkowany. Kopalnia bez metanu, to kopalnia bezpieczna dla dobra mieszkańców i gminy - dodaje.

Metoda zastosowana przez Tauron Nowe Technologie w Zakładzie Górniczym Brzeszcze, zarządzanym przez Tauron Wydobycie, pozwala na użycie do napędu generatorów metanu, który jest naturalnym źródłem poważnego zagrożenia bezpieczeństwa pracy w kopalni. Klasyczne instalacje kogeneracyjne zasilane są głównie węglem, biomasą lub gazem ziemnym.

– Nasza spółka koncentruje się na opracowaniu i wprowadzaniu w życie projektów innowacyjnych i proekologicznych

– wyjaśnia Artur Warzocha, prezes zarządu Tauron Nowe Technologie. - Uruchomienie instalacji kogeneracyjnej w kopalni w Brzeszczach jest elementem szerszego projektu. Naszą ambicją jest przechwycenie możliwe największej ilości metanu, tak by nie przedostawał się on w sposób niekontrolowany do atmosfery. Dzięki temu będziemy mieli możliwość pozyskiwania taniej energii, a przy okazji zadbamy o klimat – dodaje.

To druga tego typu instalacja tej spółki energetycznej. Bliźniacze urządzenie od początku br. funkcjonuje na terenie należącej do grupy kopalni w Brzeszczach. W ciągu roku obie instalacje przetworzą około 20 mln m sześciennych metanu. Kopalnia w Brzeszczach, posiada jedne z najbogatszych złóż metanu w kraju, a przez to, jest jedną z najniebezpieczniejszych. Pokłady metanu, będą wykorzystywane nawet 10 lat po zamknięciu kopalni, co ma nastąpić w 2030 r.

– Nasza kopalnia w Brzeszczach, jako pierwsza w kraju, uzyskała status kopalni bezodpadowej

– podkreśla Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie. - Teraz staje się również mniej emisyjna. Uruchomione silniki metanowe wzmocnią jej efektywność przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa pracy załogi – dodaje.

Korzyść dla górników, kopalni i mieszkańców

Z wyprodukowanego prądu i ciepła będą korzystać m.in. mieszkańcy okolicznego osiedla domków jednorodzinnych. Pracy nie stracą górnicy, skorzysta i środowisko oraz gmina.

Obecna na uroczystości Beata Szydło, była Burmistrz Brzeszcz, była premier, a obecnie europosłanka, zwróciła uwagę, że inwestycja wykorzystuje zaplecze wiedzy i doświadczenia kadry kierowniczej i pracowników, daje szansę dalszego rozwoju lokalnej społeczności i regionu.

- Jestem pod wielkim wrażeniem i mam ogromną satysfakcję, że nasze działania, kiedy jeszcze byłam burmistrzem, przyniosły taki efekt. Wtedy poszukiwaliśmy rozwiązań dla naszej kopalni, w której zatrudnionych było 8 tys. osób. Dziś z nadzieją patrzymy w przyszłość, dzięki m.in. takim technologiom

– mówiła z zadwoleniem Beata Szydło. - To dobry przykład, że regiony pogórnicze mają swoją przyszłość i szansę, jeżeli zostaną one dobrze wykorzystane - podkreśliła.

FLESZ - Dopłaty do cen energii

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski