Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazz Juniors

Wybrał Mateusz Borkowski

1. Gala 40-lecia Jazz Juniors

Zgromadzić najlepszych w Polsce pianistów jazzowych młodego i średniego pokolenia na jednym koncercie - bezcenne. A taka niepowtarzalna okazja już 4 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków, gdzie nie tylko będziemy mogli powspominać 40-letnią historię Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych, ale skonfrontować różne style jazzowej pianistyki i różne osobowości. Bohaterami tej wyjątkowej gali będą czterej artyści, którzy na przestrzeni ostatnich dekad debiutowali właśnie na tym konkursie. Podczas tego niecodziennego wydarzenia zagrają: Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Paweł Kaczmarczyk i Piotr Orzechowski „Pianohooligan”. Jedno jest pewne - klawisze będą rozgrzane do czerwoności!

4 grudnia, godz. 18, ICE Kraków

2. Theo Croker

Niekwestionowaną gwiazdą jubileuszowej edycji Jazz Juniors będzie niespokojny duch nowoczesnego, amerykańskiego jazzu, rewelacyjny trębacz, wokalista i kompozytor Theo Croker. Artysta zagra w Polsce po raz pierwszy, występując ze swoim kwintetem 3 grudnia w Muzeum Manggha.

31-letni Croker jest wnukiem nieżyjącego już legendarnego trębacza Doca Cheathama. Swój debiutancki album wydał w 2006 r. Następnie przeprowadził się do Szanghaju, gdzie poznał swoją mentorkę, wokalistkę Dee Dee Bridgewater, z którą od tego czasu regularnie koncertuje. W Krakowie artysta zaprezentuje utwory z najnowszej płyty „Escape Velocity”. Partnerować mu będzie zespół w składzie: Kassa Overall, Michael King, Eric Wheeler i Anthony Ware.

3 grudnia, godz. 19.30, Muzeum Manggha

3. PSM Trio

Jeden z najbardziej cenionych sidemanów polskiej sceny jazzowej, pianista, kompozytor i aranżer Jan Smoczyński oraz jego trio PSM wystąpią podczas festiwalu Jazz Juniors. Koncertowa premiera ich nowej płyty odbędzie się 2 grudnia w Muzeum Manggha. Smoczyński i współtworzący trio instrumentaliści Łukasz Poprawski i Michał Miśkiewicz, są jednymi z najbardziej cenionych muzyków w polskim środowisku jazzowym.

Ich talenty są składową aktualnych sukcesów m.in. Urszuli Dudziak, Michała Urbaniaka, Ewy Bem, Kayah Transoriental Orchestra oraz Grażyny Auguścik. Historia PSM trio ma swoje źródło w wielogodzinnych sesjach nagraniowych saksofonisty i pianisty, opartych na wspólnej improwizacji.

2 grudnia, godz. 19.30, Muzeum Manggha

4. Mateusz Gawęda Trio

Czołowy reprezentant młodej, krakowskiej awangardy jazzowej, pianista Mateusz Gawęda zaprezentuje się ze swoim triem 4 grudnia w klubie Harris Piano Jazz Bar. Gawęda jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie i jest aktywnym uczestnikiem tutejszej sceny improwizowanej.

Współtworzy projekty takie jak Pezda/Gawęda Duo, PeGaPoFO, czy Cracow Jazz Collective. Repertuar wszystkich tych zespołów w znacznej mierze opiera się na autorskich kompozycjach pianisty. W 2011 r. wraz z PeGaPoFo zdobył I nagrodę na Jazz Juniors. W 2015 roku otrzymał tytuł Jazzowej Osobowości podczas 51. Festiwalu Jazz nad Odrą. Trio pianisty współtworzą kontrabasista Alan Wykpisz oraz perkusista Grzegorz Pałka.

4 grudnia, godz. 19.30, Harris Piano Jazz Bar

5. Bágyi Balázs New Quartet

Festiwal uświetni również lider węgierskiej sceny improwizowanej, perkusista Balázs Bágyi, który wystąpi wraz ze swoim kwartetem 3 grudnia w Harrisie. Od ponad dwudziestu lat artysta kieruje własnymi zespołami, z którymi odnosi znaczące sukcesy.

Tworzy muzykę niemal wszystkich gatunków, a jego wyjątkowy styl gry stał się rozpoznawalny na arenie międzynarodowej. Najnowszy projekt kwartetu „Homage to Shake-speare” powstał na zamówienie węgierskiego Gyula Castle Theatre, w 400. rocznicę śmierci angielskiego dramaturga. Album został zarejestrowany z gościnnym udziałem wokalistki jazzowej Kriszty Pocsai. Artysta gościł już na Jazz Juniors jako juror, w 2014 roku.

3 grudnia, godz. 19.30, Harris Piano Jazz Bar

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski