MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jazz tradycyjnie w lipcu w Krakowie

Wacław Krupiński
Nigel Kennedy zagra m.in. kompozycje Krzysztofa Komedy
Nigel Kennedy zagra m.in. kompozycje Krzysztofa Komedy Fot. WALDEMAR WYLĘGARSKI
W Krakowie jazz rozbrzmiewa przez cały rok. Ale to lipiec za sprawą Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami jest od lat - wszak to już 22. edycja - przynosi najwięcej spotkań z tą muzyką. W tym roku to ok. stu rozmaitych spotkań muzycznych, w tym z takimi artystami, jak Branford Marsalis Quartet z wokalistą Kurtem Ellingiem, Nigel Kennedy, ponadto - Noc Jazzu.

A zacznie się od drugiej edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany - już od 28 czerwca do 1 lipca, wtedy to w Filharmoniej Krakowskiej odbędzie się koncert galowy, w którym poza laureatami wystąpią m.in. Mike Stern, Peter Bernstein i Marek Napiórkowski.

Dzień później tradycyjna Niedziela Nowoorleańska, który wypełni jazzem Rynek Główny od godz. 12. O 16, jak od lat, powędruje spod Barbakanu na Rynek Parada Nowoorleańska, po czym o 18 pod Ratuszem wystąpi krakowska Jazz Band Ball Orchestra, która gra od 55 lat, z jubilatami - Karen Edwards, Stanley Breckenbridge, Wojciech Karolak, Przemek Dyjakowski, a ponadto kwartet Mariana Pawlika, niegdyś muzyka sławnych Dżambli. To bowiem Marian Pawlik odbierze tego dnia przyznawaną w ramach festiwalu nagrodę Jazzowego Baranka.

Przypomnijmy; nagroda wręczana jest od 2001 r.; otrzymali ją m.in.: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Kurylewicz oraz Wanda Warska, Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Przemysław Dyakowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Jan Boba. Jan Kudyk, Jarek Śmietana oraz Andrzej Trzaskowski i Jan Jarczyk (pośmiertnie).

Z kolei w dniach 7-9 lipca Solo Piano Weekend; w sali Złotej Filharmonii Krakowskiej zagrają: Bogdan Hołownia, oraz Holender Rembrandt Frerichs (piątek), Kuba Płużek, Vladislav Adzik Sendecki (niedziela), a w Klubie Piec Art - Piotr Orzechowski Pianohooligan (piątek), Mateusz Pałka (sobota) i Wojciech Groborz (niedziela).

11 lipca w Operze Krakowskiej wspomniany Branford Marsalis Quartet z wokalistą Kurtem Ellingiem, a dzień później w Audytorium Maximum Nigel Keenedy, który przedstawi swoje wersje tematów Krzysztofa Komedy - w tym „Mojej ballady”, „Crazy Lady” czy „Ballad for Berndt”, jak i utwory dedykowane najważniejszym swym mentorom, a byli to: Yehudi Menuhin, Stephane Grappelli i Isaac Stern.

Skrzypkowi towarzyszą: Paweł Tomaszewski - fortepian, organy Hammonda, Tomasz Kupiec - kontrabas, gitara basowa i Adam Czerwiński - perkusja.

15 lipca powróci Noc Jazzu - na Mały Rynek, tam m.in. Grażyna Łobaszewska i hiszpańscy showmani z grupy Patax oraz Grażyna Łobaszewska, jak i do klubów.

Oczywiście w lipcu, do 4 do 29, codziennie - od godz. 21 - występy w Piwnicy pod Baranami. Będzie okazja posłuchać m.in.: Hanny Banaszak, Ewy Bem, Grażyny Łobaszewskiej, Doroty Miśkiewicz, Wojciecha Karolaka, Adama Bałdycha, Marka Bałaty, Krzysztofa Ścierańskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego. 30 lipca - finał na dziedzińcu Pałacu pod Baranami, a w nim m.in. Laboratorium, Krzesimir Dębski, Bernard Maseli.

Codziennie jazz rozbrzmiewał będzie także w Klubie Piec Art. Więcej na: www.cracjazz.com/pl.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski