Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeden procent nie dla fiskusa

BK
OŚWIĘCIM. Dla wielu stowarzyszeń i organizacji pożytku publicznego jest to wsparcie, bez którego nie byłyby one w stanie działać. Mowa o 1 proc., który każdy podatnik może ze swojego podatku odpisać na wskazaną przez siebie organizację.

W ubiegłym roku ponad 23,7 tys. podatników, zarejestrowanych w Urzędzie Skarbowym w Oświęcimiu, w swoich zeznaniach podatkowych, dokonało odpisów 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego. Odpisy te opiewały łącznie na niebagatelną kwotę 1,4 mln zł.

Przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, które w różny sposób zabiegają o ten rodzaj wsparcia, liczą, że w tym roku będzie ono jeszcze większe. - Tak niewiele trzeba, żeby pomóc w prowadzeniu wielu potrzebnych i szlachetnych działań, w tym o charakterze charytatywnym - mówią działacze.

Jedną z oświęcimskich organizacji, dla których odpis 1 proc. stanowi istotne wsparcie, jest Stowarzyszenie “Szansa", którego misją - jak samo określa - jest organizacja działań na rzecz dziecka i rodziny oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Organizacją pożytku publicznego jest od 2005 roku. - To ogromny dar serc z wielu miejsc Polski, za który możemy prowadzić zajęcia w obu świetlicach, mając pieniądze na zakup materiałów i pomocy, dożywianie, organizację wyjazdów dzieci - w tym na wakacje - podkreślała Teresa Bebak, prezes Stowarzyszenia "Szansa".

Z danych samorządu województwa małopolskiego, który był organizatorem drugiej edycji kampanii "1% dla organizacji pożytku publicznego w Małopolsce. Zostaw uśmiech w Małopolsce" - przy udziale gmin i urzędów skarbowych - wynika, że podatnicy ziemi oświęcimskiej byli w czołówce tych, którzy dokonali odpisów 1 proc. podatku. W tej klasyfikacji Urząd Skarbowy w Oświęcimiu zajął 3 miejsce w województwie. Przed nim były tylko “skarbówki" w Krakowie i Tarnowie. Dotyczy to zarówno łącznie odpisanej kwoty, jak i liczby podatników, którzy zdecydowali się na taki krok.

W skali województwa Małopolanie najchętniej 1 proc. podatku przekazywali w ub. roku: Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą" w Warszawie, Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko" w Krakowie i Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie. Rekordowa kwota odpisu za 2008 rok w Małopolsce wynosiła ponad 94 tys. zł.

(BK)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski