Jeden szef na ośmiu strażników miejskich

  • Dziennik Polski

Marcin Warszawski

Komendant, trzech wicekomendantów, 9 naczelników oddziałów i 18 kierowników referatów i 7 ich zastępców - ścisłe kierownictwo krakowskiej straży miejskiej liczy 38 osób. Podlega im 326 strażników, czyli jeden szef przypada średnio na ośmiu funkcjonariuszy.
Fot. Anna Kaczmarz

Fot. Anna Kaczmarz

KONTROWERSJE. Kierownictwo krakowskiej komendy straży miejskiej jest zbyt liczne - mówią radni PiS i domagają się cięć. Platforma sceptyczna wobec pomysłu

- Komendant powinien zastanowić się nad zmniejszeniem przynajmniej liczby swoich zastępców o jednego lub dwóch - twierdzi radny PiS Krzysztof Durek, członek Komisji Praworządności Rady Miasta Krakowa. Jego zdaniem większość powiatowych komendantów policji w Małopolsce ma tylko jednego zastępcę. - A przecież siła działania i struktura tych jednostek jest większa od krakowskiej straży miejskiej - zarzuca Durek.

Obecnie cała krakowska jednostka zatrudnia 427 osób. Porównując jednak ścisłe kierownictwo krakowskiej straży z innymi miastami, trzech zastępców komendanta ma tylko Warszawa. Jednak tutaj jest ponad cztery razy więcej pracowników niż w stolicy Małopolski (niemal 1,8 tys. mundurowych).

Zdaniem kierownika Katedry Kryminalistyki i Bezpieczeństwa Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego jakiekolwiek decyzje o redukcjach kadrowych powinny zapadać tylko po szczegółowych analizach.

- Jeżeli radni mają wątpliwości, komendant powinien przedstawić argumenty przemawiające za posiadaniem trzech zastępców - twierdzi prof. Janina Czapska z Katedry Kryminalistyki i Bezpieczeństwa Publicznego UJ.

Komendant krakowskiej straży odpiera zarzuty radnych. - Kierownicy referatów pracują w terenie i nadzorują tam pracę strażników, a nie siedzą za biurkami - wyjaśnia komendant Adam Młot. Jego zdaniem naczelników też nie jest za dużo. - Przygotowujemy zmiany, dzięki którym oddziały będą mogły funkcjonować niemal samodzielnie. Chcemy, by naczelnicy mieli większe kompetencje - twierdzi Młot.

Sprawdziliśmy, ilu zastępców mają komendanci straży w miastach podobnych do Krakowa. W Poznaniu, Wrocławiu , Gdańsku czy Lublinie jest tylko dwóch.

Także w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie komendant ma dwóch zastępców. Trzeba jednak zaznaczyć, że krakowski garnizon liczy aż 2,2 tys. osób, czyli ponad pięć razy wiecej niż jednostka straży miejskiej.

Sprawa redukcji kadry kierowniczej w krakowskiej straży podzieliła miejskich radnych. Nie wszyscy przyklasnęli pomysłowi radnego Durka. - Oszczędności byłyby iluzoryczne - podkreśla radny Jerzy Woźniakiewicz, przewodniczący Komisji Praworządności. - Likwidując stanowiska zastępców komendanta, trzeba byłoby rozbudować struktury kierownictwa niższego szczebla - dodaje Woźniakiewicz.

Józef Pilch, wiceprzewodniczący rady miasta z PiS, twierdzi jednak, że skoro reformowane są jednostki miejskie, np. ZIKiT, można się także przyjrzeć straży miejskiej.

Choć obecny komendant Adam Młot obiecał, że przeanalizuje postulat radnych, to jego zdaniem redukcja etatów dwóch zastępców sparaliżowałaby pracę komendy.

marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl

Wideo

polecane: Flesz: Więzienie za przekręcanie liczników

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

27.04.2013, 11:21

Szanowno osobo jeśli wszystko sprowadzasz do mandatu to rzeczywiście należy rozwiązać straż miejska bo jest wypaczona przeczytaj rotę ślubowania - służebność coś mówi. Czytam to forum jak wiele innych osób i jest ono według mnie żenujące. Dobrze o niektórych strażnikach nie świadczą wpisy a przez to cała instytucja jest bardzo nisko oceniana (choć bardzo potrzebna). Brakuje wam wzajemnego szacunku i dorosłości, popatrzcie na policjantów czy oni na zewnątrz tak czynią. Zmiany spokojne a tu ciągły płacz i obrzucanie się chamstwem.

25.04.2013, 21:18

zaden kierownik nie pracuje na ulicy i prosze kitu nie wciskac jezeli tak twierdza to klamia czasem ktorys podjedzie na kontrol i tyle ale bez jaj jaka praca paru kierownikow nie wspomne o naczelnikach chce zobaczyc na ulicy ale bedzie ubaw poniewaz przykladow na ich niekompetencje jest DUZO moze naczelnik 0V to jest dopiero spec odkad zadzi tam u siebie straznicy sie pozwalniali jak chcecie pozbyc sie ludzi wezcie tego jajnika

24.04.2013, 20:33

Pnie Kundku "wziąć" nie "wziąść" jak pisze pan na forum.

22.04.2013, 23:15

Jak będziecie zamieszczac wpisy z kategori dialogów z pod budki z piwem to pewnie że was usuną ale jak chcecie srać w swoje gniazdo na ogólnym to srajcie dalej a od tego jest forum wewnętrzne

22.04.2013, 15:23

Już raz forum powstało, założone przez ...... no właśnie. Nie wróżę mu długiego istnienia. Jak zwykle cenzura niewygodnych tematów i banowanie osób robiących niewygodne wpisy, nie tedy droga kolego.

21.04.2013, 19:27

"Komendant krakowskiej straży odpiera zarzuty radnych. - Kierownicy referatów pracują w terenie i nadzorują tam pracę strażników, a nie siedzą za biurkami" - ale się uśmiałem, ha ha ha ha, szczególnie ten kawałek " kierownicy pracują w terenie" ha ha ha ha ha.

21.04.2013, 13:52

Zastępcy mają jeszcze do dyspozycji kolejne szczeble ludzi - tzw. asystentów itp. itd... co w efekcie przynosi przyrost papierów i biurokracji. Każdy na stołku chce pokazać że jest potrzebny i wymyśla i przekonuje swojego szefa do kolejnych tabelek, statystyk i raportów. Większość z tych ludzi na ciepłych stołeczkach nie wie i nie chce wiedzieć co to ULICA i PRACA na ULICY. Już od dawna większość kierowników nie ma czasu na wyjście na ulice nawet na pięć minut a rozpisywanie w tabelkach że byli w rejonie to tylko obrona przed zarzutem że sobie nie radzą. Wszyscy strażnicy-kierowcy pamiętają jak z pobrania pojazdu utworzyła się praca doktorska i ilu ludzi za złe wypełnianie dokumentacji straciło premię i miało inne nieprzyjemności. A spowodował to tylko jeden człowiek. Na szczęście już go nie ma. Panie Komendancie MNIEJ PAPIERÓW I STATYSTYK, pora na analizę w tym kierunku. Strażnicy i kierownicy muszą mieć czas na wyjście na ulicę. Pora na ludzi wiedzących co to ULICA bo właśnie to jest naszą podstawą a nie tabelki.

21.04.2013, 08:35

Nie da się zrobić wszyskiego naraz, spokojnie podejrzewam, że niedługo zmiany będą większe, już coś drgnęło w dobrym kierunku. Nie dajmy się negatywnie nakręcać.

20.04.2013, 21:18

To dobrze, że policjanci nie reagują??? To jakiś żart? A może po prostu nie umieją wypisać mandatu.

20.04.2013, 19:44

Tak, jest paru kierowników którzy powinni kierować..... taczkami na budowie a nie strażnikami. Ale na układy nie ma rady jak to mawiają.

20.04.2013, 19:34

Co to znaczy "dać" Policji ? Rozwiń tą myśl. Napisz jak miasto ma "dać" Policji pieniądze ? Wskaż przepisy, ustawy, które pozwalają "dać" pieniądze Policji.

20.04.2013, 15:42

Straż do rozwiązania, tylko policja. Jeszcze żaden policjant nie zniżył się do tego by wypisać mandat za psią kupę. dać pieniądze Policji i tyle.

20.04.2013, 14:26

Znalazł się znawca.

20.04.2013, 14:22

Poucz się trochę o samorządzie, bezpieczeństwie, poczytaj ustawę o policji i strażach gminnych, to może zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi i przestaniesz pisać głupoty!

20.04.2013, 12:47

Panie redaktorze dobrze ze pan poruszyl ten temat. Niech pan poczyta co mowil obecny komendant Mlot jak obejmowal urząd komendanta, ze straznikow za dużo i trzeba ich mniej aby wynagrodzić lepiej, ze sa przerosty zatrudnienia kadry kierowniczej szczególnie jeżeli chodzi o zastepcow, ze trzeba dac strażnikom podwyżki i ze do końca marca najpóźniej Mlot przygotuje plan restrykturyzacji Sm. I co > I nic! Zadnych konkretnych zmian, zadnej poprawy na lepsze. Ani strażnicy nie maja podwyżek, ani nie slychac nic o redukcjach kadry i z-cow a nawet PK. To potwierdza tylko ze nowy komendant nie ma glowy ani tym bardziej wiedzy aby zarzadzac taka jednostka jak SM. Mlot porusza się w SM jak ślepiec w skladzie porcelany. Bez zastepcow i to az 3 jest nikim. Zlosliwi mowia ze powinien jeszcze mieć conajmniej 8 nowych zastepcow to może lepiej dawalby sobie rade na tym stanowisku. Zdecydowanie lepiej kierowali by taka jednostka obecni kierownicy samodzielnie niż nieudolny szef. Wszyscy tak mysla i coraz częściej tak mowia. A radny Wozniakiewicz ? To kumpel Mlota i jego protektor zatem niczego zlego nie powie na temat poczynan swego kolesia. Rece opadają jak widzimy co się dzieje w SM ostatnio.

20.04.2013, 09:52

Popieram , do likwidacji ! dostałem już cztery mandaty za picie piwa, i jeden za psa który zrobił to co robią wszystkie zwierzęta czyli kupę. Czy to normalny kraj że za takie normalne rzeczy dostaje się mandaty ? Jeszcze nigdy żaden policjant nie doczepił się do mnie o takie drobiazgi, nawet się nie odezwał. Do rozwiązania nierobów a dać policji pieniądze!

19.04.2013, 22:08

Zlikwidować straż miejską!!! Pieniądze dać na policję!!!

19.04.2013, 20:24

Generalnie kierownicy byli wybierani pod kątem tego by pilnowali średniej mandatów. I część z nich potrafi tylko to robić, bo przez ostatnie lata tylko tyle robiła. Rano wydruk z ilością "wyników" z dnia poprzedniego, analiza jakich wykroczeń brakuje, a potem to tylko trzeba było zmusić strażników wszelkimi sposobami by tą średnią zrobili. A że po drodze się parę osób zgnoiło to nie ważne, premia była ważniejsza i stołek. A teraz dalej są kierownikami i "uczą" strażników jak pomagać mieszkańcom, żenada że rzygać się chcę. Oportunizm to powinno być hasło przewodnie tych ludzi.

19.04.2013, 20:14

Napisz jeszcze jedną jak się pisze "w skrócie" :-)

19.04.2013, 15:13

bez sensu - tutaj chodzi głównie o ilość - nie chodzi o to aby było 20 szefów za biurkim z wysoką pensją i jeden starażnik na ulicy - a do tego to zdąża

19.04.2013, 15:11

PO ma reformę gotową - jeden szef na jednego strażnika .

19.04.2013, 14:43

tez jestem za tym aby kierownicy w szczegolnosci naczelnicy zobaczyli jak wyglada praca na ulicy poniewaz nigdy na niej nie byli to tylko teoretycy ktorzy maja duuza wyobraznie i tyle z tym tylko ze kto bedzie wypelnial te stosy papierow jakie teraz istnieja tak w skrucie to kaza nam pisac notatki z tego ze np korzystales z WC w czasie pracy nie w komendzie tylko na miescie

19.04.2013, 13:41

Zamiast zastanawiać się ilu, powinni rozważyć czy w ogóle. Miasto wydaje pieniądze na tych ... A jedyne czym sie mogą pochwalić, to zdjęciem kotka z drzewa. Doposażyć policje, zatrudnić nowych, a tych wywalić na bruk i zlikwdować SM.

19.04.2013, 13:35

Dobry komendant (dyrektor) potrzebuje jednego dobrego zastępcę. Jeżeli ma trzech, to znaczy, że mają po 1/3 umiejętności (rozumu) jednego dobrego. To tego potrzebują jeszcze masę kierowników, bo sami nie dają rady. Radny Woźniakiewicz jak zwykle opowiada głupoty. Mniej kierowników, to mniej wydanych pieniędzy na etaty, to nie są iluzoryczne oszczędności. W ZIKIT urzędnicy też tak myśleli jak komendant Młot i radny Woźniakiewicz, ale dopiero jak prywatna firma pokazała im, że można inaczej zarządzać firmą, dostrzegli, że na etatach można zaoszczędzić nawet 10 mln w dwa lata. Mnożenie etatów dyrektorskich i kierowniczych to wizytówka krakowskiego samorządu. Wydział edukacji jest tego kolejnym przykładem. Czterech dyrektorów, to o dwóch za dużo. Wystarczyłoby dwóch odpowiednio dobrych, a jest czterech i jak był bałagan, tak jest. Nie potrafili nawet dobrze przygotować reorganizacji sieci szkół, a teraz rekrutacji do przedszkoli.

19.04.2013, 12:46

Ja myślę że tu nie chodzi o ilość, bo ta jest odpowiednia, a o jakość. Wykształcenie, asertywność, umiejętność pracy w zespole oraz kierowanie zespołem ludzi, podstawowa wiedza na temat zarządzania bezpieczeństwem, to powinny być kryteria brane pod uwagę wyznaczając kogoś na kierownika. Ilu kierowników i ich zastępców spełnia te kryteria to już sami wiecie.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3