Jeden szef na ośmiu strażników miejskich

Jeden szef na ośmiu strażników miejskich

MARCIN WARSZAWSKI

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Fot. Anna Kaczmarz

Fot. Anna Kaczmarz

Komendant, trzech wicekomendantów, 9 naczelników oddziałów i 18 kierowników referatów i 7 ich zastępców - ścisłe kierownictwo krakowskiej straży miejskiej liczy 38 osób. Podlega im 326 strażników, czyli jeden szef przypada średnio na ośmiu funkcjonariuszy.
Fot. Anna Kaczmarz

Fot. Anna Kaczmarz

Fot. Anna Kaczmarz

KONTROWERSJE. Kierownictwo krakowskiej komendy straży miejskiej jest zbyt liczne - mówią radni PiS i domagają się cięć. Platforma sceptyczna wobec pomysłu

- Komendant powinien zastanowić się nad zmniejszeniem przynajmniej liczby swoich zastępców o jednego lub dwóch - twierdzi radny PiS Krzysztof Durek, członek Komisji Praworządności Rady Miasta Krakowa.
Jego zdaniem większość powiatowych komendantów policji w Małopolsce ma tylko jednego zastępcę. - A przecież siła działania i struktura tych jednostek jest większa od krakowskiej straży miejskiej - zarzuca Durek.

Obecnie cała krakowska jednostka zatrudnia 427 osób. Porównując jednak ścisłe kierownictwo krakowskiej straży z innymi miastami, trzech zastępców komendanta ma tylko Warszawa. Jednak tutaj jest ponad cztery razy więcej pracowników niż w stolicy Małopolski (niemal 1,8 tys. mundurowych).

Zdaniem kierownika Katedry Kryminalistyki i Bezpieczeństwa Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego jakiekolwiek decyzje o redukcjach kadrowych powinny zapadać tylko po szczegółowych analizach.

- Jeżeli radni mają wątpliwości, komendant powinien przedstawić argumenty przemawiające za posiadaniem trzech zastępców - twierdzi prof. Janina Czapska z Katedry Kryminalistyki i Bezpieczeństwa Publicznego UJ.

Komendant krakowskiej straży odpiera zarzuty radnych. - Kierownicy referatów pracują w terenie i nadzorują tam pracę strażników, a nie siedzą za biurkami - wyjaśnia komendant Adam Młot. Jego zdaniem naczelników też nie jest za dużo. - Przygotowujemy zmiany, dzięki którym oddziały będą mogły funkcjonować niemal samodzielnie. Chcemy, by naczelnicy mieli większe kompetencje - twierdzi Młot.

Sprawdziliśmy, ilu zastępców mają komendanci straży w miastach podobnych do Krakowa. W Poznaniu, Wrocławiu , Gdańsku czy Lublinie jest tylko dwóch.

Także w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie komendant ma dwóch zastępców. Trzeba jednak zaznaczyć, że krakowski garnizon liczy aż 2,2 tys. osób, czyli ponad pięć razy wiecej niż jednostka straży miejskiej.

Sprawa redukcji kadry kierowniczej w krakowskiej straży podzieliła miejskich radnych. Nie wszyscy przyklasnęli pomysłowi radnego Durka. - Oszczędności byłyby iluzoryczne - podkreśla radny Jerzy Woźniakiewicz, przewodniczący Komisji Praworządności. - Likwidując stanowiska zastępców komendanta, trzeba byłoby rozbudować struktury kierownictwa niższego szczebla - dodaje Woźniakiewicz.

Józef Pilch, wiceprzewodniczący rady miasta z PiS, twierdzi jednak, że skoro reformowane są jednostki miejskie, np. ZIKiT, można się także przyjrzeć straży miejskiej.

Choć obecny komendant Adam Młot obiecał, że przeanalizuje postulat radnych, to jego zdaniem redukcja etatów dwóch zastępców sparaliżowałaby pracę komendy.

marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl

Komentarze (29)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rt (gość)

Zgłoś naruszenie treści

zaden kierownik nie pracuje na ulicy i prosze kitu nie wciskac jezeli tak twierdza to klamia czasem ktorys podjedzie na kontrol i tyle ale bez jaj jaka praca paru kierownikow nie wspomne o...rozwiń całość

zaden kierownik nie pracuje na ulicy i prosze kitu nie wciskac jezeli tak twierdza to klamia czasem ktorys podjedzie na kontrol i tyle ale bez jaj jaka praca paru kierownikow nie wspomne o naczelnikach chce zobaczyc na ulicy ale bedzie ubaw poniewaz przykladow na ich niekompetencje jest DUZO moze naczelnik 0V to jest dopiero spec odkad zadzi tam u siebie straznicy sie pozwalniali jak chcecie pozbyc sie ludzi wezcie tego jajnika zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kundek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

FORUM STRAŻNIKÓW JUŻ DZIAŁA.
Tutaj poruszamy bieżące tematy i tutaj dyskutujemy: http://986.phorum.pl


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pnie Kundku "wziąć" nie "wziąść" jak pisze pan na forum.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie dla forum (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Już raz forum powstało, założone przez ...... no właśnie. Nie wróżę mu długiego istnienia. Jak zwykle cenzura niewygodnych tematów i banowanie osób robiących niewygodne wpisy, nie tedy droga kolego.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kundek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jak będziecie zamieszczac wpisy z kategori dialogów z pod budki z piwem to pewnie że was usuną ale jak chcecie srać w swoje gniazdo na ogólnym to srajcie dalej a od tego jest forum wewnętrzne

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rozbawiony (gość)

Zgłoś naruszenie treści

"Komendant krakowskiej straży odpiera zarzuty radnych. - Kierownicy referatów pracują w terenie i nadzorują tam pracę strażników, a nie siedzą za biurkami" - ale się uśmiałem, ha ha ha ha,...rozwiń całość

"Komendant krakowskiej straży odpiera zarzuty radnych. - Kierownicy referatów pracują w terenie i nadzorują tam pracę strażników, a nie siedzą za biurkami" - ale się uśmiałem, ha ha ha ha, szczególnie ten kawałek " kierownicy pracują w terenie" ha ha ha ha ha.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Amstaf (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Straż do rozwiązania, tylko policja. Jeszcze żaden policjant nie zniżył się do tego by wypisać mandat za psią kupę. dać pieniądze Policji i tyle.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

radca (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Co to znaczy "dać" Policji ? Rozwiń tą myśl. Napisz jak miasto ma "dać" Policji pieniądze ? Wskaż przepisy, ustawy, które pozwalają "dać" pieniądze Policji.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

straznicy (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Panie redaktorze dobrze ze pan poruszyl ten temat. Niech pan poczyta co mowil obecny komendant Mlot jak obejmowal urząd komendanta, ze straznikow za dużo i trzeba ich mniej aby wynagrodzić lepiej,...rozwiń całość

Panie redaktorze dobrze ze pan poruszyl ten temat. Niech pan poczyta co mowil obecny komendant Mlot jak obejmowal urząd komendanta, ze straznikow za dużo i trzeba ich mniej aby wynagrodzić lepiej, ze sa przerosty zatrudnienia kadry kierowniczej szczególnie jeżeli chodzi o zastepcow, ze trzeba dac strażnikom podwyżki i ze do końca marca najpóźniej Mlot przygotuje plan restrykturyzacji Sm. I co > I nic! Zadnych konkretnych zmian, zadnej poprawy na lepsze. Ani strażnicy nie maja podwyżek, ani nie slychac nic o redukcjach kadry i z-cow a nawet PK. To potwierdza tylko ze nowy komendant nie ma glowy ani tym bardziej wiedzy aby zarzadzac taka jednostka jak SM. Mlot porusza się w SM jak ślepiec w skladzie porcelany. Bez zastepcow i to az 3 jest nikim. Zlosliwi mowia ze powinien jeszcze mieć conajmniej 8 nowych zastepcow to może lepiej dawalby sobie rade na tym stanowisku. Zdecydowanie lepiej kierowali by taka jednostka obecni kierownicy samodzielnie niż nieudolny szef. Wszyscy tak mysla i coraz częściej tak mowia. A radny Wozniakiewicz ? To kumpel Mlota i jego protektor zatem niczego zlego nie powie na temat poczynan swego kolesia. Rece opadają jak widzimy co się dzieje w SM ostatnio. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

antybiurokrata (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Zastępcy mają jeszcze do dyspozycji kolejne szczeble ludzi - tzw. asystentów itp. itd... co w efekcie przynosi przyrost papierów i biurokracji. Każdy na stołku chce pokazać że jest potrzebny i...rozwiń całość

Zastępcy mają jeszcze do dyspozycji kolejne szczeble ludzi - tzw. asystentów itp. itd... co w efekcie przynosi przyrost papierów i biurokracji. Każdy na stołku chce pokazać że jest potrzebny i wymyśla i przekonuje swojego szefa do kolejnych tabelek, statystyk i raportów. Większość z tych ludzi na ciepłych stołeczkach nie wie i nie chce wiedzieć co to ULICA i PRACA na ULICY. Już od dawna większość kierowników nie ma czasu na wyjście na ulice nawet na pięć minut a rozpisywanie w tabelkach że byli w rejonie to tylko obrona przed zarzutem że sobie nie radzą. Wszyscy strażnicy-kierowcy pamiętają jak z pobrania pojazdu utworzyła się praca doktorska i ilu ludzi za złe wypełnianie dokumentacji straciło premię i miało inne nieprzyjemności. A spowodował to tylko jeden człowiek. Na szczęście już go nie ma. Panie Komendancie MNIEJ PAPIERÓW I STATYSTYK, pora na analizę w tym kierunku. Strażnicy i kierownicy muszą mieć czas na wyjście na ulicę. Pora na ludzi wiedzących co to ULICA bo właśnie to jest naszą podstawą a nie tabelki.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jakub (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nie da się zrobić wszyskiego naraz, spokojnie podejrzewam, że niedługo zmiany będą większe, już coś drgnęło w dobrym kierunku. Nie dajmy się negatywnie nakręcać.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pozdrawiam (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tak, jest paru kierowników którzy powinni kierować..... taczkami na budowie a nie strażnikami. Ale na układy nie ma rady jak to mawiają.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maria (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Zlikwidować straż miejską!!! Pieniądze dać na policję!!!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Do Maryny (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Poucz się trochę o samorządzie, bezpieczeństwie, poczytaj ustawę o policji i strażach gminnych, to może zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi i przestaniesz pisać głupoty!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nowa Huta (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Popieram , do likwidacji ! dostałem już cztery mandaty za picie piwa, i jeden za psa który zrobił to co robią wszystkie zwierzęta czyli kupę. Czy to normalny kraj że za takie normalne rzeczy...rozwiń całość

Popieram , do likwidacji ! dostałem już cztery mandaty za picie piwa, i jeden za psa który zrobił to co robią wszystkie zwierzęta czyli kupę. Czy to normalny kraj że za takie normalne rzeczy dostaje się mandaty ? Jeszcze nigdy żaden policjant nie doczepił się do mnie o takie drobiazgi, nawet się nie odezwał. Do rozwiązania nierobów a dać policji pieniądze!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

konsternacja (gość)

Zgłoś naruszenie treści

To dobrze, że policjanci nie reagują??? To jakiś żart? A może po prostu nie umieją wypisać mandatu.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

były (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Szanowno osobo jeśli wszystko sprowadzasz do mandatu to rzeczywiście należy rozwiązać straż miejska bo jest wypaczona przeczytaj rotę ślubowania - służebność coś mówi. Czytam to forum jak wiele...rozwiń całość

Szanowno osobo jeśli wszystko sprowadzasz do mandatu to rzeczywiście należy rozwiązać straż miejska bo jest wypaczona przeczytaj rotę ślubowania - służebność coś mówi. Czytam to forum jak wiele innych osób i jest ono według mnie żenujące. Dobrze o niektórych strażnikach nie świadczą wpisy a przez to cała instytucja jest bardzo nisko oceniana (choć bardzo potrzebna). Brakuje wam wzajemnego szacunku i dorosłości, popatrzcie na policjantów czy oni na zewnątrz tak czynią. Zmiany spokojne a tu ciągły płacz i obrzucanie się chamstwem. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dama (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Generalnie kierownicy byli wybierani pod kątem tego by pilnowali średniej mandatów. I część z nich potrafi tylko to robić, bo przez ostatnie lata tylko tyle robiła. Rano wydruk z ilością "wyników"...rozwiń całość

Generalnie kierownicy byli wybierani pod kątem tego by pilnowali średniej mandatów. I część z nich potrafi tylko to robić, bo przez ostatnie lata tylko tyle robiła. Rano wydruk z ilością "wyników" z dnia poprzedniego, analiza jakich wykroczeń brakuje, a potem to tylko trzeba było zmusić strażników wszelkimi sposobami by tą średnią zrobili. A że po drodze się parę osób zgnoiło to nie ważne, premia była ważniejsza i stołek. A teraz dalej są kierownikami i "uczą" strażników jak pomagać mieszkańcom, żenada że rzygać się chcę. Oportunizm to powinno być hasło przewodnie tych ludzi.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PO waleni (gość)

Zgłoś naruszenie treści

PO ma reformę gotową - jeden szef na jednego strażnika .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

st (gość)

Zgłoś naruszenie treści

tez jestem za tym aby kierownicy w szczegolnosci naczelnicy zobaczyli jak wyglada praca na ulicy poniewaz nigdy na niej nie byli to tylko teoretycy ktorzy maja duuza wyobraznie i tyle z tym tylko...rozwiń całość

tez jestem za tym aby kierownicy w szczegolnosci naczelnicy zobaczyli jak wyglada praca na ulicy poniewaz nigdy na niej nie byli to tylko teoretycy ktorzy maja duuza wyobraznie i tyle z tym tylko ze kto bedzie wypelnial te stosy papierow jakie teraz istnieja tak w skrucie to kaza nam pisac notatki z tego ze np korzystales z WC w czasie pracy nie w komendzie tylko na miescie zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

walet (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Napisz jeszcze jedną jak się pisze "w skrócie" :-)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MaDA (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Zamiast zastanawiać się ilu, powinni rozważyć czy w ogóle. Miasto wydaje pieniądze na tych ... A jedyne czym sie mogą pochwalić, to zdjęciem kotka z drzewa. Doposażyć policje, zatrudnić nowych, a...rozwiń całość

Zamiast zastanawiać się ilu, powinni rozważyć czy w ogóle. Miasto wydaje pieniądze na tych ... A jedyne czym sie mogą pochwalić, to zdjęciem kotka z drzewa. Doposażyć policje, zatrudnić nowych, a tych wywalić na bruk i zlikwdować SM.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom