Jedno gimnazjum z dwoma filiami

ZS
Udostępnij:
Radni Borzęcina ustalili sieć szkół, do których uczniowie uczęszczać będą od września. - Kierując się opinią społeczeństwa i zdaniem fachowców wybraliśmy rozwiązanie najbardziej optymalne i uzasadnione finasowo - mówi wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak. Ustalono, że w gminie działać będzie jedno gimnazjum na terenie Borzęcina Górnego z dwoma filiami - w Bielczy i Przyborowie.

W Borzęcinie po burzliwych dyskusjach

Początkowo były plany, aby dzieci z Bielczy uczyły się w gimnazjum w Przyborowie, zaprotestowali jednak rodzice, którzy słusznie dowodzili, że ich pociechy nie powinny dojeżdżać aż osiem kilometrów, skoro na terenie wsi trwa budowa nowego obiektu szkolnego. Protest, pod którym podpisało się sto trzydzieści osób, skierowany na ręce wójta przyniósł oczekiwany efekt. - Trwają prace wykończeniowe w segmencie dydaktycznym i sali gimnastycznej, które, jak zapewnił nas Zarząd Gminy, oddane zostaną do użytku we wrześniu. Będzie tu filia gimnazjum, w której uczyć się będzie trzydziestu trzech uczniów. W trzecim roku reformy w naszej szkole będzie dziewięćdziesięciu sześciu gimnazjalistów. Nie jest wykluczone, że uczyć się tu będą dzieci z Warysia - _powiedział dyrektor SP w Bielczy Marian Kułak.
Proponowana przez władze gminy sieć szkół nie podoba się do końca rodzicom dzieci, uczących się w niewielkich przysiółkach Łęki, skąd po ukończeniu sześcioletniej podstawówki pójdą uczyć się dalej do Przyborowa. Rodzice obawiają sie jednak, że tamtejszy oddział zostanie zlikwidowany, a ich dzieci będą musiały dojeżdżać do Borzęcina. - _Uważamy, że nasze dzieci powinny chodzić do Przyborowa, tam bowiem są lepsze warunki lokalowe, szkoła jest większa i lepiej wyposażona. Rodzice mają żal do władz gminy o to, że te nie przyznały pieniędzy na planowaną już od wielu lat rozbudowę naszej szkoły - _mówi dyrektor SP w Łękach Joanna Lis. - _Docelowo szkoła w Łękach będzie placówką sześcioletnią, więc liczba uczących się tam dzieci znacznie się zmniejszy. Władze gminy słusznie więc doszły do wniosku, że rozbudowa byłaby zupełnie nie uzasadniona, szczególnie pod względem finansowym. Przyznaliśmy w Łękach kwotę stu trzydziestu tysięcy złotych, co wystarczy na remont dachu. Na terenie szkoły podstawowej znajdują się trzy lokale, w których mieszczą się mieszkania dla nauczycieli. Zaproponowałem im, że mogą przenieść się do Domu Nauczyciela w Przyborowie, mogliby oni zamieszkać także w Borzęcinie, gdzie, zapewniam, mieliby o wiele lepsze mieszkania. Odzyskane lokale można by zamienić w szatnie i ewentualnie bibliotekę, co znacznie poprawiłoby warunki w szkole. Nauczyciele nie chcą się, niestety, zgodzić na takie rozwiązanie - _mówi wójt Kwaśniak.
Trzy dni temu na ręce wójta wpłynął protest dwustu osiemdziesięciu niezadowolonych mieszkańców Przyborowa. Twierdzą oni, że powinna się tu mieścić nie filia, ale niezależne gimnazjum. - _Mamy doskonale wyposażoną nowoczesną placówkę, w której uczy się obecnie dwustu pięćdziesięciu uczniów. Do naszej filii gimnazjalnej uczęszczać będzie od września czterdziestu uczniów - z Łęk i Przyborowa - _mówi dyrektor SP w Przyborowie Jan Kowal.
Jak się wydaje, wszystkie problemy, zarówno uczniów, rodziców, jak i nauczycieli rozwiązane zostaną w 2001 roku, kiedy w Borzęcinie Górnym uruchomiony zostanie kompleks oświatowy na najwyższym poziomie, w którym docelowo mieścić się będzie jedyne na terenie gminy gimnazjum.
- Starać się będziemy o pieniądze, które umożliwią dobre wyposażenie placówki, podejmiemy działania zmierzające do uzyskania autobusów, dowożących dzieci z całej gminy. Rodzice powinni przychylić się do tej koncepcji, ponieważ dzieci będą tu miały znakomite warunki. Zresztą, reforma oświaty w gminie powiedzie się jedynie wtedy, gdy zyska poparcie ogółu społeczeństwa - _dodaje wójt Kwaśniak.
Obecnie gmina Borzęcin wydaje na oświatę około cztery miliony złotych, z czego prawie siedemset tysięcy ze środków własnych, które to pieniądze w całości przeznaczone zostaną na inwestycje - trzysta tysięcy pochłonie budowa kompleksu sportowego w Borzęcinie, dwieście sześćdziesiąt dokończenie budowy placówki w Bielczy i wspomniane już sto trzydzieści tysięcy, które przekazane zostały na remont dachu szkoły w Łękach.
(ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie