Jedno z kilku w Małopolsce

ZS
Udostępnij:
O uruchomieniu Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które koordynowałoby wszystkie akcje ratunkowe w powiecie brzeskim, władze starostwa mówiły już od dłuższego czasu. Teraz na podstawie decyzji wojewody małopolskiego można z całą pewnością stwierdzić, że takie centrum w Brzesku powstanie. Na taką decyzję wpłynęło nie tylko położenie stolicy powiatu przy ruchliwej drodze krajowej K-4. Duże znaczenie miało tutaj poważne zaawansowanie prac przygotowawczych, zmierzających do utworzenia CPR-u.

POWIAT BRZESKI. Centrum Powiadamiania Ratunkowego

   Przy likwidacji współczesnych zagrożeń nieunikniona jest ścisła współpraca instytucji odpowiedzialnych za ratowanie życia i zdrowia ludzkiego - straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego. Dlatego już od dłuższego czasu trwały prace adaptacyjne jednego z pomieszczeń w Komendzie Powiatowej PSP w Brzesku, w którym miałaby się mieścić siedziba Centrum. Zlokalizowanie CPR-u w budynku straży nie jest dziełem przypadku - wszak współcześni strażacy tylko w znikomej części pełnionej służby uczestniczą w gaszeniu pożarów. Teraz coraz częściej kojarzy się ich z usuwaniem zagrożeń typu chemicznego, ekologicznego, technicznego, a także medycznego. Spośród brzeskich służb ratowniczych KP PSP mieści się najbliżej centrum miasta, skąd najlepiej koordynować każdą ewentualną akcję ratowniczą. Ponieważ zarówno policja, jak i pogotowie ratunkowe dysponują wszelkimi niezbędnymi środkami łączności oraz bazą danych, jednoczesne uruchomienie wszystkich służb nie stanowi żadnego problemu. Współpraca wszystkich trzech służb w znacznym stopniu skróci czas oczekiwania na pomoc w przypadku zagrożenia.
   Już w niedalekiej przyszłości każdy potrzebujący pomocy nie będzie musiał gorączkowo przypominać sobie, jakie są numery telefonów do straży, na policję czy na pogotowie. Dzwoniąc pod tylko jeden numer - 112 - będzie mógł liczyć na kompleksową pomoc wszystkich trzech służb. Lokal, w którym mieścić się będzie brzeskie CPR, jest już odpowiednio przygotowany, czeka tylko na odpowiednie wyposażenie. Chodzi tutaj o odpowiednią infrastrukturę techniczną - cyfrową mapę podległego rejonu działań oraz kompletny system łączności. Kadra jest już odpowiednio przygotowana. Po uruchomieniu Centrum zmieni się nieco dyslokacja karetek pogotowia. Nadal jedna z nich stacjonować będzie w Czchowie, z dwóch pojazdów znajdujących się w Brzesku (oba w szpitalu) jeden z nich trafi do siedziby PSP. W dalszej perspektywie będzie się można spodziewać samochodu także w Szczurowej. Wówczas cały powiat byłby wystarczająco zaopatrzony w zmotoryzowane zespoły ratownicze. W Brzesku liczą na to, że za decyzją wojewody pójdą także odpowiednie środki finansowe, które pozwolą na przyśpieszenie prac związanych z uruchomieniem CPR.
   Tworzenie Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest tylko jednym z etapów budowania jednolitego zintegrowania systemu ratownictwa w powiecie brzeskim. Powiecie, który jako jeden z nielicznych w Małopolsce znalazł się na mapie tworzonych CPR-ów.
(ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie