Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedno zamiast dwóch

Katarzyna Hołuj
Tak według koncepcji miałoby wyglądać nowe przedszkole, które zastąpi  "jedynkę" i "trójkę"
Tak według koncepcji miałoby wyglądać nowe przedszkole, które zastąpi "jedynkę" i "trójkę" wiz: biuro projektowe Pióro i Franta Group
Sułkowice. Jest nowa, zmodyfikowana koncepcja przedszkola, które ma powstać w mieście najpóźniej do roku 2016. W niej dach przedszkola nie jest już płaski, pojawia się też drewno jako element nawiązujący do tradycyjnego tutaj budownictwa.

Na dachu pojawiły się ostre narożniki, z których dach pod niewielkim kątem spada w dwóch kierunkach. Jak mówi burmistrz Sułkowic Piotr Pułka to odpowiedź na pojawiające się wątpliwości niektórych radnych, że konstrukcja z płaskim dachem może okazać się nietrwała.

Projektanci zaproponowali także rezygnację z koncepcji obiektu dwukondygnacyjnego na rzecz jednej kondygnacji, zwłaszcza, że jak mówią, wszystkie funkcje uda się zmieścić na jednym poziomie i będzie to tańsze rozwiązanie. Na elewacji proponują zastosować materiał naturalny - drewno, co oprócz teraz proponowanego dachu, ma nawiązywać do górzystego krajobrazu i tutejszych tradycji.

Wybrana przez sąd konkursowy pierwotna koncepcja, mimo że wygrała ze względu na swoją funkcjonalność, nie znalazła uznania wszystkich radnych. Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Moroń wstrzymanie się od głosu przy uchwalaniu budżetu tłumaczył tym, że za nieporozumienie uznaje wydawanie pieniędzy na budowę przedszkola z płaskim dachem. Jak nam wczoraj powiedział zmodyfikowanej koncepcji nie widział. - Nic o tym nie wiem, ale byłoby to miłe zaskoczenie - mówił.

Nowy obiekt ma zastąpić dzisiejsze przedszkola nr 1 i 3, które mieszczą się w zaadaptowanych na potrzeby tych placówek domach. W sumie posiadają pięć oddziałów, nowe jest przewidziane na pomieszczenie sześciu. Powierzchnia użytkowa projektowanego przedszkola ma wynieść 1333 m kw. Przewidywane rozwiązania tj. pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, mają pozwolić na ograniczenie zużycia energii.

- Do końca czerwca ma być gotowy projekt wraz z pozwoleniem na budowę. Potem będziemy ogłaszać przetarg i chcielibyśmy już w tym roku już coś zacząć robić - mówi Piotr Pułka. Na ten cel w tegorocznym budżecie przewidziano pół miliona złotych. Zdecydowanie więcej, na tę szacowaną na ok. 5 mln zł inwestycję ma być wydane w latach 2015-2016. Tak budowa postała zaplanowana i czasowo i finansowo.

Ten termin może ulec skróceniu, mówi burmistrz, gdyby udało się uzyskać dofinansowanie w ramach nowej perspektywy finansowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski