Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jednorożec w Krakowie. Fintech z Austrii rozwija pod Wawelem Centrum Innowacji i Technologii w Krakowie i szuka 300 specjalistów

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Działająca od grudnia 2020 r. w Krakowie, a pochodząca z Wiednia, technologiczna firma Bitpanda, do której należy wiodąca europejska cyfrowa platforma inwestycyjna, stała się pierwszym w historii Austrii „jednorożcem”, czyli startupem wycenionym na ponad miliard dolarów. Pod Wawelem firma rozwija od trzech miesięcy Centrum Innowacji i Technologii i chce w nie zainwestować minimum 10 mln euro, zatrudniając 300 specjalistów IT. Mają oni wspierać dalszy rozwój oferty Bitpandy i jej ekspansję na nowe rynki.

FLESZ - Depresja u pacjentów po koronawirusie

Uruchomiona w 2014 roku platforma Bitpanda jest popularną platformą handlową i giełdą aktywów cyfrowych, zarówno dla nowicjuszy, jak i ekspertów inwestujących w kryptowaluty i inne aktywa cyfrowe. Umożliwia handel popularnymi aktywami cyfrowymi, takimi jak Bitcoin czy Ethereum, jak również inwestycje cyfrowe w złoto i ponad 30 innych zdigitalizowanych aktywów. Działa pod nadzorem austriackiego Urzędu Nadzoru - FMA (Finanzmarktaufsichtsbehörde). Fintechy, jak Bitpanda, rozwijały się szybko już wcześniej, ale pandemia zdecydowanie przyspieszyła ich ekspansję.

W pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku wiedeńska firma uzyskała przychody wyższe niż w całym 2020 roku. Liczba jej użytkowników wzrosła z 1,3 mln do ponad 2 milionów. Błyskawicznie rosną także zyski, co zachęca kolejnych inwestorów. Najnowszym jest Valar Ventures, amerykański fundusz venture capital, który wyszukuje utalentowane zespoły z dużymi ambicjami, niezależnie od geografii i wspiera je w ich rozwoju (zainwestował wcześniej m.in. w TransferWise, BlockFi, N26, Bestow, Qonto, TaxFix i inne). Stąd wysoka wycena Bitpandy – na poziomie 1,2 mld dolarów.

- Inwestorzy indywidualni wkrótce uzyskają na Bitpandzie dostęp do jeszcze szerszego wachlarza aktywów cyfrowych. Mamy również w planie wejście z ofertą na kilka nowych rynków. Naszym celem jest dalsze przewodzenie cyfrowej rewolucji inwestycyjnej w Europie i pomaganie ludziom w budowaniu pewności siebie i wiedzy, aby mogli wziąć odpowiedzialność za pomnażanie swoich środków

– deklaruje Eric Demuth, współzałożyciel i dyrektor generalny Bitpandy.

Bitpanda weszła w 2020 roku do Francji, Hiszpanii, Turcji, Włoch i Polski. W grudniu ubiegłego roku ogłosiła, że planuje podwoić swój zespół, zatrudniając 300 programistów w Centrum Innowacji i Technologii w Krakowie. Firma przeznaczy na ten cel minimum 10 mln Euro. Zespół budowany przez Krzysztofa Rasia, VP Bitpanda ds. technologii, rozpoczął prace w lutym. Firma szuka osób z przygotowaniem programistycznym i inżynierów. W 2021 roku planuje dalszą ekspansję na nowe europejskie rynki. Otwarcie nowych biur i hubów technologicznych planowane jest w Madrycie, Barcelonie, Londynie, Paryżu i Berlinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski