Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyna kandydatka na kuratora oświaty

(ANKO)
Fot. Adam Wojnar
Kadry. Barbara Nowak to już niemal pewna przyszła małopolska kurator oświaty. Tylko ona została zakwalifikowana do drugiego etapu postępowania konkursowego. Pozostałe kandydatury zostały odrzucone z przyczyn formalnych.

O stanowisko małopolskiego kuratora oświaty chciało ubiegać się w sumie czworo kandydatów. Urząd Wojewódzki odmawia podania ich nazwisk. Jak się jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jedynie Barbara Nowak złożyła komplet dokumentów, które nie budziły wątpliwości komisji konkursowej. Wszyscy pozostali kandydaci nie spełnili wymogów formalnych i zostali odrzuceni przez komisję.

W jednym z przypadków kandydat nie dostarczył dokumentu nadania stopnia nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego, w drugim zabrakło dokumentu o niekaralności, w trzecim komisja dopatrzyła się dokumentu, którego zgodność z oryginałem nie została potwierdzona notarialnie.

- Komisja bardzo dokładnie przeanalizowała wszystkie nadesłane dokumenty, a decyzja zapadła jednogłośnie - zapewnia Mirosław Chrapusta, dyrektor wydziału prawnego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, jeden z członków komisji konkursowej. - Osoby, których dokumenty zostały zakwestionowane nie mają możliwości odwołania się od decyzji komisji, która jest ostateczna. Barbara Nowak w rozmowie z nami przyznała, że została już pisemnie poinformowana o zakwalifikowaniu się do kolejnego etapu postępowania konkursowego, polegającego na przesłuchaniu kandydatów.

Barbara Nowak jest krakowską radną PiS, przewodniczącą komisji edukacji, nauczycielką historii i byłą dyrektorką nowohuckiej Szkoły Podstawowej nr 85. Jeszcze przed wyborami pracowała w zespole PiS przygotowującym założenia zmian w edukacji.

Oficjalnie nazwisko nowego kuratora oświaty poznamy prawdopodobnie 25 lutego, na ten dzień wyznaczono drugi etap postępowania konkursowego.

Po ostatniej nowelizacji ustawy oświatowej kuratora powołuje i odwołuje minister edukacji, a nie jak wcześniej wojewoda. W komisji konkursowej - jak dotąd - zasiada troje przedstawicieli MEN, ale tylko dwoje wojewody (zamiast dotychczasowych 3) i jeden sejmiku wojewódzkiego (zamiast 2).

Ostatnia zmiana przepisów dała też kuratorom więcej uprawnień. Teraz to oni będą mieć ostatnie słowo w sprawie likwidacji szkół. Kilka lat temu odebrano im te kompetencje, mogli wydawać jedynie opinie, z którymi gminy nie musiały się liczyć i zwykle tak właśnie było. PiS postanowiło wrócić do zasady, że szkołę lub przedszkole można zlikwidować bądź przekształcić wyłącznie po uzyskaniu zgody kuratora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski