Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyna taka niedziela. „Niech grzesznicy mają poczucie, że Kościół ich przyjmie”

Grażyna Starzak
Do Łagiewnik przyjechali w miniony weekend pielgrzymi z całego świata
Do Łagiewnik przyjechali w miniony weekend pielgrzymi z całego świata Fot. Adam Wojnar
W krakowskim sanktuarium w Łagiewnikach modlili się wczoraj wierni z całej Polski i kilkunastu krajów świata

Katolicy obchodzili wczoraj święto Bożego Miłosierdzia. Szczególnie uroczyście w sanktuarium w Łagiewnikach, które jest światową stolicą tego kultu. Najwięcej osób wzięło udział w niedzielnej mszy św. przy ołtarzu polowym, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Święto Miłosierdzia ustanowione w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r. przez Jana Pawła II jest obchodzone zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Świętowanie rozpoczęło się już w sobotę. Pierwszą mszę odprawił o północy bp Grzegorz Ryś. W homilii nawiązał do odczytanej wcześniej Ewangelii o przyjściu Chrystusa do apostołów w dniu zmartwychwstania. Przypomniał, że Jezus przekazał uczniom pokój, zesłał na nich Ducha Świętego oraz dał im władzę odpuszczania grzechów. Bp Ryś życzył zgromadzonym w bazylice kapłanom, by „Duch Święty prowadził ich, jako spowiedników”, i żeby się ich „nie musieli bać grzesznicy”. - Życzę również wam i sobie, żeby nie musieli się ze swoimi grzechami przed nami chować, tylko żeby mieli poczucie, że kto, jak kto, ale Kościół ich przyjmie, a nie wyrzuci - mówił bp Ryś.

We wczorajszej mszy abp Jędraszewski przytaczał w homilii słowa apostołów dotyczące chrześcijańskiej pobożności. Często cytował „Dzienniczek” siostry Faustyny podkreślając, że Boże miłosierdzie jest nadzieją dla świata. Dawał przykłady na to, że źle się dzieje w krajach, w których panuje „ateistyczny humanizm”. Powołując się na konkretny zapis w „Dzienniczku” podkreślał, że wciąż „zarówno Rosja, jak i wiele innych krajów potrzebują zwrócenia się ku Bogu”. Abp Jędraszewski powtórzył też akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Aktu tego dokonał w sierpniu 2002 r. Jan Paweł II w Łagiewnikach, w czasie swojej pielgrzymki do Ojczyzny.

Mimo zimna i deszczu tysiące wiernych przez dwa minione dni odwiedzały i modliły się w sanktuarium w Łagiewnikach. Wiele osób przystępowało do spowiedzi. Ci, którzy wczoraj przybyli do sanktuarium mogli po raz pierwszy usłyszeć działającą przy świątyni od niedawna orkiestrę symfoniczną.

Wczorajsze uroczystości zaowocowały konkretnym „dziełem miłosierdzia”. W odpowiedzi na apel polskich biskupów w sanktuarium w Łagiewnikach, ale też w parafiach w całej Polsce odbyła się zbiórka datków na pomoc dla mieszkańców syryjskiego Aleppo.

WIDEO: 27.07.2016 ŚDM. Kolorowy pochód dotarł do Łagiewnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski