Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyne takie miasteczko...

SYP
Fragment Miasteczka Galicyjskiego
Fragment Miasteczka Galicyjskiego
Jednym z największych wydarzeń związanych z nowosądeckim Muzeum Okręgowym i powstającym tu Miasteczkiem Galicyjskim jest udostępnienie dla zwiedzających drugiej części tej niezwykłej inwestycji.

Fragment Miasteczka Galicyjskiego

Galicja w mikroskali

https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/5e/08/52f76113d2460.jpg

Fragment Miasteczka Galicyjskiego

- Rozbiory, czyli stopniowa, polityczna aneksja całego obszaru I Rzeczypospolitej, jakiej dokonały Austria, Prusy i Rosja, doprowadziły do zniknięcia Polski z mapy Europy. Część obszaru unicestwionego państwa polskiego znalazła się pod panowaniem Austrii, jako nowa prowincja monarchii, zwana Galicją i Lodomerią. Jej ostateczne granice, po okresie wojen napoleońskich na ponad 100 lat określiły ustalenia kongresu wiedeńskiego, a w granicach tych mieściły się w przybliżeniu m.in. dzisiejsze województwa małopolskie i podkarpackie - mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek. Obecnie "Galicja" jest pojęciem bardziej o charakterze kulturowym i historyczno-administracyjnym niż geograficznym. Ślady tamtych lat na naszym terenie odnajdujemy wszędzie. Sporo obiektów pamiętających tamte czasy jeszcze zostało, ale wiele trzeba już tylko odtworzyć. Tak właśnie dzieje się w Miasteczku Galicyjskim. Jest to

rekonstrukcja fragmentu dawnej zabudowy małomiasteczkowej

Obecnie można już zwiedzać starosądecki ratusz, dwór szlachecki z Łososiny Górnej, dwa domy mieszczańskie ze Starego Sącza, remizę strażacką oraz niezwykle ciekawą pracownię zegarmistrzowską, fotograficzną czy garncarską. Ciekawa jest także część niemiecka. - Miasteczko ma przybliżać realia Galicji, dawnej prowincji monarchii austro- -węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku - dodaje Robert Ślusarek. - Nowe budowle zgrupowane są wokół placu przed ratuszem. Obecnie wszystkie obiekty są w stanie surowym zamkniętym, a w ich wnętrzach trwają prace wykończeniowe oraz wyposażanie. Część z nich będzie pełniła funkcję użytkową, jak np. karczma. Na jej prowadzenie będzie rozpisany przetarg. Pokażemy też aptekę z przełomu XIX i XX wieku. Będzie pracownia szewska i dentysta, który działał ponad 100 lat temu. Cały czas szukamy oryginalnego wyposażenia. W jednym z budynków swoje miejsce znajdzie "Galeria paszyńska". W sierpniu będziemy chcieli oddać do użytku już całe miasteczko - podkreśla dyrektor Ślusarek.

Typowy dom dla zabudowy galicyjskiej

1 maja br. w Skansenie i Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu otwarto kolejny sezon. Wydarzenie to rozpoczęła impreza plenerowa "Wesele dworskie". Tradycyjnie o godz. 10.00 w kościele z Łosiny Dolnej odbyła się msza święta. Następnie Teatr Gry i Ludzie zaprezentował obrzęd weselny. W chwilę później widzowie mogli zobaczyć, jak szlachta spędzała wolny czas. Zwiedzający mieli okazję uczestniczyć w pisaniu listów miłosnych i zobaczyć, jak dawni panowie się leczyli. - Impreza jest kontynuacją cyklu pn. "Wesela sądeckie" - opowiada dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek. - W scenerii dworu z Rdzawy i dawnej wsi sądeckiej mamy okazję poznać tradycyjne zwyczaje związane z obrzędem zaślubin szlachty polskiej. W trakcie imprezy pokazujemy, jak przedstawiciele tej warstwy społecznej w XIX wieku spędzali czas wolny, ich obyczaje. Jest to okazja, aby m.in.

spróbować wyszukanych dań dworskich,

posłuchać muzyki dawnej, poznać i nauczyć się podczas warsztatów tradycyjnych polskich tańców narodowych, uczestniczyć w pokazach sokolnictwa i szermierki historycznej. Dodatkową atrakcją są koncerty muzyki dawnej w wykonaniu zespołu "Ad libitum" i możliwość przejazdu tzw. linijką - lekkim pojazdem czterokołowym, charakterystycznym dla polskiej wsi XIX i XX wieku. Generalnie najbliższe tygodnie i miesiące będą bardzo bogate w wydarzenia. Jeszcze w maju będzie konferencja poświęcona zamkom na szlaku handlowym przez Spisz do Sądecczyzny. Nieco później odbędą się: Dzień Dziecka w Skansenie, odpust na Piotra i Pawła, "Jarmark Kultur", zlot starych pojazdów, "Kociołek galicyjski" - impreza promująca tradycje kulinarne Sądecczyzny, i tak aż do końca roku. Szczegółowy wykaz znajduje się na naszej stronie internetowej.

Panorama fragmentu Miasteczka Galicyjskiego

Miasteczko Galicyjskie w odróżnieniu od Sądeckiego Parku Etnograficznego będzie przede wszystkim zapleczem konferencyjnym, hotelowym, gastronomicznym, handlowym i wystawienniczym dla miasta. A że jest zlokalizowane na terenie osiedla Piątkowa w Nowym Sączu, w niedalekiej przyszłości tutaj będzie się znajdowało główne wejście do Sądeckiego Parku Etnograficznego.

Tekst i zdjęcia: JERZY CEBULA

REKLAMA

https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/80/e3/52f7611412915.jpg

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski