Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedz zdrowo z Olgą Chaińską. Dostosuj sposób żywienia do stanu zdrowia

imo
Olga Chaińska , dietetyczka i trenerka, zachęca, by po wodę sięgać bardzo często
Olga Chaińska , dietetyczka i trenerka, zachęca, by po wodę sięgać bardzo często Dawid Łukasik
O tym, w jakich chorobach szczególnie warto postawić na właściwą dietę, mówi Olga Chaińska, nasz ekspert - dietetyk i trener personalny, właścicielka klubu Expert Fitness w Kielcach.

Przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek diety powinniśmy najpierw wykonać podstawowe badania lekarskie. - Dobrze jest zrobić morfologię z rozmazem, badanie ogólne moczu, cholesterol z rozbiciem na frakcję HDL, LDL, trójglicerydy, glukozę, TSH. Pozwoli nam to ocenić kondycję organizmu oraz wyeliminować choroby towarzyszące. Należy pamiętać że, istnieje bowiem wiele chorób, na które wpływ mają spożywane pokarmy oraz w leczeniu których prawidłowe żywienie ma duże znaczenie - zaznacza Olga Chaińska.

Dzięki odpowiedniej diecie możemy zachować lepsze samopoczucie albo wspomóc terapię farmakologiczną. Jak powinniśmy się wspomóc spożywanymi posiłkami? - Przede wszystkim poznajmy podłoże choroby oraz wskazówki, czego unikać bądź co w takiej diecie pojawić się powinno. Pamiętajmy jednak, aby dieta była zbilansowana, uzupełniająca wszystkie składniki odżywcze. Udajmy się do specjalisty - mówi ekspert.

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy między innymi od odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. - Mierzona na czczo powinna być mniejsza niż 100 miligram/decylitr, po około dwóch godzinach po podaniu - mniejsza niż 140 miligram/decylitr - podpowiada Olga.

Jeśli podczas podstawowych badań mamy podwyższony cukier, należy do codziennego jadłospisu wprowadź produkty, które obniżają jego poziom, a wyeliminować te, które go podnoszą. - Większość węglowodanów zawartych w produktach mącznych, ziemniakach, słodyczach i owocach trawimy w przewodzie pokarmowym i zamieniają się one w glukozę. Wchłania się ona do krwi, a następnie przenika do mięśni, wątroby i innych narządów, zasilając je w energię. Aby glukoza dostała się do komórek, potrzebna jest insulina - hormon wytwarzany przez trzustkę. Gdy jej brakuje, komórki nie otrzymują potrzebnej energii, a we krwi pozostaje nadmiar cukru. Stan ten określa się jako hiperglikemię. Zdarza się ona często u osób starszych, a także otyłych. Aby obniżyć poziom cukru, poleca się dietę wzbogaconą w „dobre”, czyli wolno wchłaniane węglowodany, a ograniczającą te „złe”, które wywołują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. W ten sposób uregulujemy poziom glukozy i unikniemy cukrzycy. Wskazane tu będą produkty o niskim indeksie glikemicznym oraz wykluczenie białego cukru - podpowiada Olga Chaińska.

Podstawą zdrowego stylu życia jest ograniczenie węglowodanów prostych, alkoholu i zwiększenie aktywności fizycznej.

Cukrzyca - coraz więcej chorych

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że według szacunków w 2014 roku na świecie żyło już 422 milionów dorosłych z cukrzycą. Porównując do lat poprzednich - w 1980 roku było ich dużo mniej - 108 milionów. W Polsce liczbę osób z cukrzycą szacuje się na ponad 2 miliony, ale nie uwzględnia się osób, które nie wiedzą, że na nią chorują. Dane są bardzo alarmujące.

Problemy z tarczyca, a dieta

Początkowe stadium choroby Hashimoto rozwija się bezboleśnie. Problemy z tarczycą występują u kobiet dziesięć razy częściej niż u mężczyzn. Przy problemach z tarczycą dieta odgrywa dużą rolę. Komponując jadłospis, uwzględnijmy choroby współistniejące, w tym potwierdzone alergie i nietolerancje pokarmowe. Najczęściej występujące nietolerancje przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto dotyczą glutenu, białek jaja kurzego, mleka krowiego i drożdży. Należy jeść 4-5 razy dziennie, w regularnych odstępach czasu. Dieta powinna opierać się na produktach naturalnych, świeżych, sezonowych, jak najmniej przetworzonych. Wskazane są produkty bogate w pełnowartościowe białko, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym oraz tłuszcze o dużej zawartości kwasów omega-3. Kaloryczność diety w chorobie Hashimoto powinna zależeć od masy ciała i być dopasowana do podejmowanej aktywności fizycznej i stylu życia. Ilość kilokalorii w diecie nie powinna być drastycznie ograniczana, ponieważ wiąże się to ze słabszą aktywnością tarczycy i dalszym spowolnieniem metabolizmu.

Gdy pilnujesz poziomu cholesterolu... a nie dbasz o trójglicerydy

Nie musisz jeść tłusto, by mieć za dużo trójglicerydów. Wystarczy, że lubisz słodycze. Trójglicerydy to organiczna substancja tłuszczowa stanowiąca w organizmie największy magazyn energii. Zjadamy je z tłuszczem zwierzęcym i roślinnym. Ponadto są produkowane w wątrobie z kwasów tłuszczowych i węglowodanów, głównie prostych. Jeśli jesz tłusto, często sięgasz po słodycze (nawet beztłuszczowe) albo regularnie pijesz napoje alkoholowe, to nadmiar pochodzącej z nich energii organizm przekształca w trójglicerydy, które odkładają się w komórkach tłuszczowych. Każdy człowiek potrzebuje pewnej ilości trójglicerydów, aby zachować zdrowie i normalnie funkcjonować. Tak jak w przypadku cholesterolu niebezpieczny staje się dopiero ich nadmiar, który prowadzi do otyłości, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia. Kuleczki tłuszczu szkodzą sercu i wątrobie. Podobnie jak inne tłuszcze, trójglicerydy nie rozpuszczają się w wodzie. Dlatego krążą we krwi w połączeniu z produkowanymi przez wątrobę białkami, tworząc złożone związki - lipoproteiny. Mają one postać małych kuleczek tłuszczu otoczonych białkami. Najwięcej trójglicerydów zawierają lipoproteiny VLDL, zaś lipoproteiny LDL i HDL są głównie nośnikiem cholesterolu.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego warto wybierać ekologiczną żywność?

(Źródło:Agencja TVN
Dostawca: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jedz zdrowo z Olgą Chaińską. Dostosuj sposób żywienia do stanu zdrowia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski