MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedzmy orzechy

Redakcja
Trendy jadalne

Orzechy włoskie dostarczają witamin i składników mineralnych oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi. Działają też jako afrodyzjak. Ryzyko zachorowania na serce i nowotwory obniża się o 23 proc. u tych, którzy jedzą orzechy laskowe, włoskie lub arachidowe przynajmniej pięć razy w tygodniu.
Orzechy są też bogatym źródłem kwasu lanolinowego, który dostarcza mózgowi naturalnego tłuszczu i odżywia komórki nerwowe. Mają 50-70 proc. tłuszczów. Są to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki temu mogą je jeść osoby z zaburzeniami przemiany tłuszczowej i będące na dietach przeciwmiażdżycowych.
Sole mineralne w orzechach to fosfor, wapń, magnez i potas. Tak więc dużo orzechów powinny jeść osoby nadpobudliwe, wrażliwe na zmiany pogody, czy czujące zmęczenie po obudzeniu się
Większość tłuszczów obecnych w orzechach stanowią korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe jedno- i wielo nienasycone. Natomiast zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych, podwyższających stężenie cholesterolu we krwi, jest niska. Tłuszcze jedno nienasycone a zwłaszcza wielo nienasycone obniżają stężenie "złego cholesterolu" i zmniejszają stężenie lipidów w surowicy krwi.
Poza korzystnymi kwasami tłuszczowymi, białkiem oraz błonnikiem pokarmowym, każdy rodzaj orzecha zawiera swoisty dla siebie zestaw witamin i składników mineralnych. Większość orzechów jest bogata w witaminę E, kwas foliowy, który zapobiega miażdżycy oraz magnez, mający znaczenie w regulacji ciśnienia tętniczego. Ponadto orzechy zawierają mnóstwo innych korzystnych składników, takich jak sterole roślinne, fitoestrogeny oraz inne składniki, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia.
Korzystne dla zdrowia jest spożywanie garści mieszanki orzechów kilka razy w tygodniu. Należy jednak pamiętać o kilku zastrzeżeniach. Orzechy charakteryzują się wysoką kalorycznością, dlatego powinny być stosowane jako zamiennik innych produktów spożywczych a nie spożywane dodatkowo. Najlepiej jest spożywać orzechy w postaci naturalnej, na surowo. W czasie pieczenia lub smażenia może dojść do obniżenia zawartości aktywnych składników.
Orzechem to suchy owoc, który złożony jest z nasienia pokrytego skórką i otoczonego twardą łupiną. Zaliczamy do nich orzechy laskowe, jadalne kasztany oraz niejadalne żołędzie. Ale orzechami nazywamy także różnego rodzaju owoce otoczone łupinką, które tak naprawdę orzechami nie są. Zaliczyć do nich możemy orzeszki ziemne - to rośliny strączkowe oraz orzechy włoskie, kokosowe i migdały - pestkowce.
Orzech włoski - jest jednym z najstarszych drzew. Pochodzi z Azji Mniejszej i krajów Morza Kaspijskiego. Ma 50-70 proc. tłuszczu
Orzech laskowy - to owoc leszczyny. Jego urodzaj zależy od kaprysów pogody. Orzechy te są bardzo pożywne, posiadają około 60% tłuszczu, orzech ten ma właściwości, które zapobiegają w pewnym stopniu procesom starzenia.
Orzechy ziemne - czyli arachidowe, botaniczne nie są orzechami, lecz owocami strączkowymi, jak groch czy fasola, z tą różnicą, że wykopuje się je z ziemi. Produkuje się z nich masło orzechowe i olej. Zawierają 50% tłuszczu.
Orzeszki nanercza (nerkowca) - ojczyzną ich jest Brazylia. Posiadają około 40 % tłuszczu są bardzo pożywne i kaloryczne. Owoc zawiera 5 razy więcej witaminy C niż jedna pomarańcza.
Orzeszki cola - produkuje się z nich coca colę. Owoce z drzewa cola powszechnie uprawianego w Afryce zawierają ok. 3% kofeiny i ułamek procenta teobrominy. Dlatego napój z tych owoców działa orzeźwiająco. Same orzeszki mają także zastosowanie w medycynie.
Migdały - dzielimy na słodkie i gorzkie. Wykorzystywane powszechnie w kuchni, są także składnikiem marcepanu. Migdały są bardzo pożywne, są dobrym środkiem na zrównoważenie nerwowe oraz antyseptykiem jelitowym. Zawierają potas - na zmęczenie i nerwowość oraz fosfor i wapno - zestawienie wspomagające formowanie się i utrzymanie zdrowych kości i zębów oraz wytwarzanie maksymalnej energii.
Orzechy kokosowe - największe orzechy z grubą warstwą miąższu, których wnętrze wypełnione jest białym, słodkim mleczkiem. Z miąższu natomiast produkuje się masło i olej, wiórki wykorzystywane są do wyrobu makaronów kokosowych i słodyczy.
Orzechy pistacjowe - pochodzą z Syrii. Uprawiane są w krajach śródziemnomorskich i arabskich. Największe plantacje są w Iranie, we Włoszech, w Tunezji i w Afganistanie. Zawierają duże ilości tłuszczu 50-60%
Orzechy brazylijskie - naprawdę nie są orzechami, lecz nasionami zawartym w kulistym owocu. Bogate są w substancje mineralne i witaminy, w magnez biorący udział m.in. w budowie kośćca, zębów oraz stabilizujący system nerwowy i mięśniowy, w miedź współdziałającą w tworzeniu czerwonych ciałek krwi.
na podstawie www.vegan.pl, www.nawidelcu.pl www.medycyna.linia.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski