Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzmanowice. Remont pełen wątpliwości [WIDEO]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Mieszkańcy Jerzmanowic spotkali się z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Mieszkańcy Jerzmanowic spotkali się z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Fot. Barbara Ciryt
Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości drogi krajowej. Wskazują na brak lewoskrętów, które miałyby umożliwić wygodny zjazd na drogi boczne prowadzące do wsi. Chcą wykorzystać fakt, że planowana jest jej przebudowa

Mieszkańcy wskazali wczoraj najniebezpieczniejsze miejsce dla kierowców i pieszych w Jerzmanowicach przy drodze krajowej. Rozmawiali tam z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podczas spotkania w terenie.

Zarządca drogi planuje jej rozbudowę. Jednak mieszkańcy obawiają się, że najbardziej uciążliwe skrzyżowanie i odcinki bez chodników nie będą zmienione. Zaprosili przedstawicieli GDDKiA na wizję lokalną.

Autorka: Barbara Ciryt

- Mamy uciążliwe skrzyżowania na Kolonii Bąbelskiej z drogą prowadzącą do Jaskini Nietoperzowej, na Kolonii Wyjrzoł, Kolonii Doły i Kolonii Łazowskiej. Oczekujemy budowy lewoskrętów, chodników do przystanku i przejść dla pieszych - mówi Stanisława Gzyl, radna i przedstawicielka Komitetu „Nasza Wspólnota Jurajska”. - Obecnie na Kolonii Bąbelskiej przez brak pasa do skrętu w lewo zatrzymujemy samochody na krajówce, blokujemy ruch. Pojazdy za nami trąbią i wymijają nas z prawej strony, czasem z prędkością 90 km na godzinę. A bywa, że wyprzedzają także z lewej strony, jak tylko zwalniamy, dojeżdżając do swojej ulicy. Problem w tym, że linie ciągłe na jezdni są na zbyt krótkim odcinku, do tego teren nie jest oznaczony jako zabudowany, dlatego auta jadą z dużą prędkością i wyprzedzają. Trudno skręcić, bo przeciwnym pasem też pędzą pojazdy w stronę Krakowa - tłumaczy pani Stanisława.

- Codziennie skręcamy z duszą na ramieniu. Czasem nie ma możliwości skrętu, więc ludzie jadą dalej, zakręcają na kolejnych skrzyżowaniach i wracają tutaj. Mamy łuk drogi, brak ograniczenia prędkości,jest śliska nawierzchnia i skrzyżowanie. Co możecie zrobić, by poprawić komfort jazdy? - pytał Czesław Robaczewski, przewodniczący Komitetu „Nasza Wspólnota Jurajska”.

Wójt Jerzmanowic-Przegini Adam Piaśnik wskazał, że uciążliwości są także przy skrętach. Wyliczył, że lewoskrętów brakuje w dziewięciu miejscach. Upominał się również o chodniki i to po obu stronach drogi krajowej.

Mieszkańcy żalili się, że mają kłopoty z dojściem do przystanków (na wielu odcinkach nie ma chodników) oraz z przejściem przez jezdnię, bo brakuje pasów dla pieszych. Mówili też o wypadkach, jednak zarządcy drogi i przedstawiciele policji twierdzili, że w ciągu trzech lat były dwa wypadki. Przekonywali mieszkańców, że mylą wypadki ze zdarzeniami drogowymi.

- Na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia będą prace prowadzone na odcinku 4 kilometrów - zapewniał Ryszard Żakowski, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Zarządzania Ruchem z oddziału GDDKiA w Krakowie. Zaznaczył, że obejmą odcinek Kolonii Bąbelskiej i Kolonii Wyjrzoł. Jednak okazało się, że mówi tylko o przebudowie jezdni.

Natomiast ani chodników, ani przejść dla pieszych nie obiecywał. Tłumaczył też, że mogą być problemy, żeby wstawić znaki ograniczające prędkość i informujące o terenie zabudowanym na początkowym odcinku Jerzmanowic od strony gminy Wielka Wieś. - Musicie państwo lobbować do swoich posłów w tych sprawach - mówił.

Od Iwony Mikrut, rzeczniczki Oddziału GDDKiA w Krakowie dowiedzieliśmy się, że inwestycja na krajówce od Zedermana (powiat olkuski) do Jerzmanowic jest planowana na 8-kilometrowym odcinku. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przyznało na to pieniądze. - Prace przygotowawcze włącznie z uzyskaniem decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych są zaplanowane na lata 2017-2018. A realizacja w systemie „projektuj i buduj” na lata 2019-2021 - mówi Mikrut.

Przetargu na żadne z tych prac jeszcze nie ogłoszono.

Plany GDDKiA

  • Budowa chodników na odcinku 4,4 km, ciągów pieszo-jezdnych (0,5 km) i 6 zatok autobusowych
  • Przebudowa 2 skrzyżowań (w Gotkowicach i Jerzmanowicach) i zjazdów indywidualnych Budowa kanalizacji deszczowej na odcinku 4 km, zbiorników retencyjnych i systemu studni chłonnych z zestawami podczyszczającymi ścieki deszczowe
  • Przebudowa przepustów, mostu i infrastruktury technicznej
  • Montaż ekranów akustycznych na odcinku 600 metrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski