Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzmanowice-Przeginia. Klimat pięknego miejsca i unikatowa atrakcja. Wygrali turystyczne skarby [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gmina Jerzmanowice-Przeginia - zdobyła podwójne laury podczas wojewódzkiego konkursu Turystyczne Skarby Małopolski
Gmina Jerzmanowice-Przeginia - zdobyła podwójne laury podczas wojewódzkiego konkursu Turystyczne Skarby Małopolski Fot. gmina Jerzmanowice-Przeginia
Jak tu Pięknie! - powtarza Tomasz Gwizdała, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia. Mówi tak od kilku lat, od początku swojej kadencji. Przy każdej możliwej sytuacji pojawiają się te słowa. Pierwsze litery symbolizują nazwę gminy - promowanej jako miejsce krótkich wypadów turystycznych, pięknych krajobrazów. Teraz ten zachwyt udzielił się wielu osobom, bo gmina wygrała właśnie konkurs wojewódzki - Turystyczne Skarby Małopolski. Mało tego na sześć kategorii konkursowych zwycięzcą jest podwójnym i zdobywcą nagrody 50 tys. zł.

W kategorii "Miejsce z klimatem" jako turystyczna gmina - Jerzmanowice-Przeginia została okrzyknięta najlepszą. Ze swoimi ścieżkami turystycznymi, ostańcami, jaskiniami i tym błogim widokiem. A do tego w kategorii "Unikatowa atrakcja turystyczna" zwyciężyła Żywa Szopka w gminie Jerzmanowice-Przeginia. To dzieło wójta, który już dwa lata sprowadzał w grudniu ciekawe zwierzęta. Furorę robiły przechadzające się po centrum wioski wielbłądy, muflony (dzikie korsykańskie owce), kozy, owce, normandzka krowa jersey, kucyki, ozdobne kury i gołębie.

Nasza gmina jest najpiękniejsza - mówi wójt Tomasz Gwizdała.

Odbierając nagrodę opowiadał, jak uroczo położona jest jego gmina między Ojcowskim Parkiem Narodowym i Doliną Będkowską. Wśród ostańców, jaskiń szlaków turystycznych. To on przed trzema laty wymyślił hasło "Jak tu Pięknie". Na początku byli tacy, którzy się śmiali, mówili, że brakuje infrastruktury, takiej czy innej, a on chwalił gminę.

Tłumaczyłem, że to piękno przestrzeni, naszych krajobrazów, przyrody. To piękno było już zanim zostałem wójtem, tylko wtedy jeszcze nie było hasła - wyjaśnia Gwizdała.

Teraz już nikt się z tego piękna nie śmieje, raczej uśmiecha, a wielu już powtarza te słowa.

Oczywiście mamy jeszcze sporo do zrobienia w infrastrukturze turystycznej, ale ludzie zaczynają rozumieć, że piękno tej okolicy to także fakt, że gmina jest przyjazna turystom, że są mili mieszkańcy - tacy górale nizinni. Prowadzą wiele gospodarstw agroturystycznych. Dlatego zapraszamy nie tylko na jednodniowe wycieczki, ale także na kilkudniowe pobyty. Zapraszamy wszystkich turystów, tu można odpocząć, pospacerować, powspinać się, pojeździć na rowerze, osobiście przekonać się, jak tu pięknie - mówi szef gminy.

Celem wojewódzkiego konkursu jest pokazywanie miejsc unikatowych skarbów kultury i dziedzictwa w skali nie tylko Polski, ale i świata. Chodzi o promowanie oferty turystycznej, przedsięwzięć i inicjatyw.

Turystyka w naszym województwie to wielka wartość. Mamy potencjał turystyczny i ludzki - fachowców, pasjonatów Małopolski. Chcemy pokazywać to, co mamy najpiękniejsze. Obecnie pokazywać i promować już niekoniecznie te miejsca rozpoznawalne, niekoniecznie znane, o których historycznie dużo wiemy, ale także te maleńkie miejscowości, atrakcje w małych gminach, w których bardzo dużo się dzieje i mają dużo do pokazania - mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Samorządowcy z gminy Jerzmanowice-Przeginia coraz częściej angażują się w nową tutejszą atrakcję, zauważoną i docenioną, czyli Żywą Szopkę. Jest organizowana od dwóch lat. Pierwsza szopka w centrum Jerzmanowic stanęła w 2019 roku, druga w 2020, teraz trwają przygotowania do trzeciej edycji.

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia też jest wójt Tomasz Gwizdała. Gdy pierwszy raz sprowadził tu zimą wielbłądy wywołał ogromne poruszenie. Szopę, jako schronienie dla zwierząt oraz zagrody budowali przedstawiciele urzędu, pracownicy komunalni, wójt i radni. Był czas, że nawet losem inwentarza z tej szopki zainteresowali się obrońcy zwierząt. A wójt zapraszał ich wówczas, żeby przekonali się, jak dobre warunki mają tutaj zwierzęta.

- W tym roku planujemy rozbudować tę szopkę i wydłużyć czas podziwiania zwierząt - mówi szef gminy.

Cmentarz w Krzeszowicach

Wszystkich Świętych na podkrakowskich cmentarzach, ciekawe g...

Podkrakowskie dolinki w kolorach jesieni. Drzewa gubiące liś...

FLESZ - Eksport drewna zbyt duży

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski