Materiał informacyjny Kongresu 590
Materiały prasowe Kongres 590
Materiały prasowe Kongres 590
W odpowiedzi podkreślił, że transformacja energetyczna nie tylko jest związaną z samą polityką klimatyczną, która jest tak ważna w UE. - Ale również dlatego, że musimy zapewnić bezpieczeństwo dla naszego społeczeństwa […] Absolutnym priorytetem dla Europy w tym roku i na początku przyszłego roku będzie, przetrwać zimę. Dlatego musimy zapewnić dostawy energii elektrycznej i cieplnej – mówił.
Kwieciński dodał, że w UE ten czynnik bezpieczeństwa w dłuższej perspektywie, to absolutne zrezygnowanie z surowców energetycznych podchodzących z Rosji. - To uzależnienie było olbrzymie. Mniej więcej 15 proc. węgla, 30 proc. ropy naftowej, prawie 50 proc. gazu pochodziło z Rosji – wyliczał.
Na uwagę, że będą to ogromne wydatki, wiceprezes zarządu Banku Pekao SA stwierdził, że obecne ceny, które wzrosły „całkowicie zmieniły obraz sytuacji”. - Bo inna jest ekonomika tych przedsięwzięć, kiedy ceny surowców są bardzo niskie i kilka, kilkanaście lat temu te inwestycje w odnawialne źródła energii musiały być dofinansowane ze środków publicznych. Dzisiaj przy tego typu cenach, one są absolutnie samowystarczalne, spinają się – tłumaczył Kwieciński.
Gość i.pl podkreślił, że przy wykorzystywaniu energii odnawialnej, jak energia wiatrowa, czy słoneczna, pamiętać należy, że są to niestabilne źródła energii. – Z drugiej strony musimy zapewnić tę bazę, czyli stabilne źródła energii. Stąd ponowne zainteresowanie energetyką jądrową. I słuszne decyzje w Polsce, żebyśmy zarówno mieli u nas te duże instalacje energetyki jądrowej, jak i również te średnie i małe, które są jeszcze na etapie prac prototypowych – skwitował.