Jerzy Kwieciński: Absolutnym priorytetem dla Polski i Europy...

Jerzy Kwieciński: Absolutnym priorytetem dla Polski i Europy będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego

Materiał informacyjny Kongresu 590

Dziennik Polski 24

Materiały prasowe Kongres 590

Materiały prasowe Kongres 590

Jednym z gości studia i.pl, podczas Kongresu 590, był Jerzy Kwieciński. Wiceprezes zarządu Banku Pekao SA tłumaczył, że dla Polski i Europy absolutnym priorytetem jest dziś przetrwanie zimy. Aby to było możliwe, musimy zadbać o bezpieczeństwo energetyczne, także w kontekście energii cieplnej. Jednak zdaniem Kwiecińskiego obecna sytuacja przyspieszy osiągniecie niezależności energetycznej od Rosji.
Materiały prasowe Kongres 590

Materiały prasowe Kongres 590

Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Pekao SA pytany był m.in. o to, czy koszty jakie będzie musiała ponieść Polska i Europa w związku z transformacją energetyczną są wymierne.W odpowiedzi podkreślił, że transformacja energetyczna nie tylko jest związaną z samą polityką klimatyczną, która jest tak ważna w UE. - Ale również dlatego, że musimy zapewnić bezpieczeństwo dla naszego społeczeństwa […] Absolutnym priorytetem dla Europy w tym roku i na początku przyszłego roku będzie, przetrwać zimę. Dlatego musimy zapewnić dostawy energii elektrycznej i cieplnej – mówił.

Kwieciński dodał, że w UE ten czynnik bezpieczeństwa w dłuższej perspektywie, to absolutne zrezygnowanie z surowców energetycznych podchodzących z Rosji. - To uzależnienie było olbrzymie. Mniej więcej 15 proc. węgla, 30 proc. ropy naftowej, prawie 50 proc. gazu pochodziło z Rosji – wyliczał.

Na uwagę, że będą to ogromne wydatki, wiceprezes zarządu Banku Pekao SA stwierdził, że obecne ceny, które wzrosły „całkowicie zmieniły obraz sytuacji”. - Bo inna jest ekonomika tych przedsięwzięć, kiedy ceny surowców są bardzo niskie i kilka, kilkanaście lat temu te inwestycje w odnawialne źródła energii musiały być dofinansowane ze środków publicznych. Dzisiaj przy tego typu cenach, one są absolutnie samowystarczalne, spinają się – tłumaczył Kwieciński.

Gość i.pl podkreślił, że przy wykorzystywaniu energii odnawialnej, jak energia wiatrowa, czy słoneczna, pamiętać należy, że są to niestabilne źródła energii. – Z drugiej strony musimy zapewnić tę bazę, czyli stabilne źródła energii. Stąd ponowne zainteresowanie energetyką jądrową. I słuszne decyzje w Polsce, żebyśmy zarówno mieli u nas te duże instalacje energetyki jądrowej, jak i również te średnie i małe, które są jeszcze na etapie prac prototypowych – skwitował.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo