Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienna edycja festiwalu Opera Rara w Krakowie od 25 października do 1 listopada

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Gwiazdą jesiennej edycji festiwalu Opera Rara będzie wenezuelski sopranista Samuel Mariño
Gwiazdą jesiennej edycji festiwalu Opera Rara będzie wenezuelski sopranista Samuel Mariño Olivier Allard
Światowy Dzień Opery wypada 25 października. Tego dnia rozpocznie się w Krakowie jesienna edycja tegorocznego festiwalu Opera Rara. Obejrzymy sześć widowisk w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, Filharmonii Krakowskiej i kościele św. Katarzyny. Zobaczymy też rejestrację jednego spektaklu w serwisie internetowym Play Kraków.

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat

Tę specjalną edycję festiwalu otworzy „Dydona i Eneasz” Purcella (25.10, Teatr im. J. Słowackiego). Na Opera Rara opera ta pojawiała się już dwukrotnie, najpierw w wersji koncertowej, a później w inscenizacji Natalii Iwaniec. Teraz powraca jako projekt społeczny, w którym do profesjonalnych muzyków dołączy Chór w Kontakcie założony w Krakowie w 2015 roku przez Wassima Ibrahima.

Zespół ten w praktyczny sposób wciela w życie idee różnorodności i wielokulturowości — zarówno w odniesieniu do prezentowanego repertuaru, jak i składu chóru. W rolach głównych Matylda Sielska i Adam Radnicki, a całość zostanie wykonana pod batutą Denisa Comteta.

Jeszcze tego samego dnia i w tym samym miejscu wystąpi doskonale już znany w Krakowie wenezuelski sopranista Samuel Mariño. Zaśpiewa dwie wielkie arie operowe: „Scena di Berenice” Haydna i „Ah! perfido” Beethovena — Capella Cracoviensis dyrygowana przez Jana Tomasza Adamusa zagra też jego IV symfonię.

W Światowy Dzień Opery będzie też miała swoją premierę na platformie Play Kraków rejestracja plenerowego spektaklu „Naturzyści” Cezarego Tomaszewskiego, który latem pokazywany był w Lesie Wolskim. Reżyser postanowił, zgodnie z intencją Mendelssohna, wyprowadzić jego „Lieder im Freien zu singen” razem z wykonawcami i widzami w naturę.

Paweł Świątek wyreżyseruje spektakl „Bach Goes Opera” (26, 27 i 28.10, Teatr im. J. Słowackiego), w którym na warsztat bierze dwie świeckie kantaty lipskiego kantora: BWV 201 i BWV 214. Krakowskie wykonanie tych utworów odsłoni przed nami ich operowy potencjał i pokaże Johanna Sebastiana jako prawdziwego kompozytora teatralnego. O stronę muzyczną przedstawienia zadba Jorge Jimenez.

Na festiwalu zabrzmią też cztery ważne requiem - dwa katolickie i dwa protestanckie. Rzadko grywane „Musikalische Exequien” Schütza i „Requiem à 15” Bibera (27.10, Filharmonia Krakowska) wykona belgijski zespół Oltremontano ze swoim liderem Wimem Becu. W „Ein deutsches Requiem” Brahmsa (30.10, Filharmonia Krakowska) do Capelli Cracoviensis i Jana Tomasza Adamusa dołączy dwójka wybitnych solistów — baryton Thomas Hampson i sopranistka Chen Reiss.

Festiwal zakończy najbardziej znane ze wszystkich muzycznych opracowań mszy za zmarłych - „Requiem” Mozarta (01.11, kościół św. Katarzyny), którym zadyryguje Thibault Noally, wieloletni koncertmistrz Les Musiciens du Louvre i założyciel zespołu Les Accents.

Bilety na festiwal Opera Rara dostępne na stronach i w kasach Teatru im. Juliusza Słowackiego, Filharmonii Krakowskiej oraz w serwisie eventim.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jesienna edycja festiwalu Opera Rara w Krakowie od 25 października do 1 listopada - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski