Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jesienne brzmienie organów

SYP
OLKUSZ. Jutro (piątek) rozpoczynają się XVII Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Impreza odbywa się pod patronatem Dziennika Polskiego.

Olkuskie organy Hansa Hummla są atrakcją dla wielu wirtuozów. Fot. Jacek Sypień

W piątek na zabytkowych organach Hansa Hummla w olkuskiej bazylice św. Andrzeja zagra niemiecki organista Martin Rost, absolwent Hochschule fuer Musik und darstellende Kunst w Lipsku. W latach 1989-1997 pracował, jako organista sali koncertowej im. Bacha we Frankfurcie nad Odrą. Od 1997 roku jest kantorem i organistą kościoła mariackiego w Stralsundzie. Koncertował w wielu krajach europejskich oraz USA. Ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Jest też pracownikiem naukowym wydziału organowego Hochschule fuer Musik und Theater w Rostocku. Podczas koncertu w olkuskiej bazylice wykona między innymi utwory; Heinricha Scheidemanna, Franza Tundera, czy Andreasa Neunhabera.

W sobotę za klawiaturą olkuskich organów zasiądzie Roman Perucki. Wykona utwory z Tabulatury gdańskiej i oliwskiej, a także dzieła Girolamo Frescobaldiego, Michelangelo Rossi, a na finał Fantazję a-moll BWV 992 Jana Sebastiana Bacha.

Roman Perucki ukończył studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji w Polsce i za granicą. Obecnie jest profesorem w macierzystej Akademii Muzycznej, a także pierwszym organistą katedry w Oliwie. Koncertował w Europie, Japonii i USA, oraz Ameryce Południowej i Australii. Wykonał ponad dwa tysiące recitali organowych w najbardziej renomowanych salach koncertowych i największych świątyniach Europy. Jest też jurorem międzynarodowych konkursów organowych. Prowadził również mistrzowskie kursy interpretacji w Polsce, Niemczech i Rosji.

Jest dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra"

Na zakończenie tegorocznych Dni Muzyki Organowej wystąpi holenderski muzyk Pieter Van Dijk. Wykona utwory Jana Pietreszoona Sweelincka i Anthoniego van Noordt.

Ten holenderski organista jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Deventer i Innsbrucku. Obecnie jest profesorem Hochschule fuer Musik und Theater w Hamburgu oraz Konserwatorium w Amsterdamie. Gościnnie wykłada również w Antwerpii, Cambridge, Dreźnie, Gdańsku, Helsinkach, Oxfordzie, St. Petersburgu, Stuttgarcie i Tuluzie. Jest organistą Grote Saint Laurentkerk w Alkmaar. Występował w wielu krajach europejskich oraz USA.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 19. Poza koncertami organowymi w sobotę zaplanowano spektakl muzyczny w wykonaniu „Angelus Silesius Ensemble”, a w niedzielę koncert „Życie jesteś chwilą” w wykonaniu Ewy Urygi.

Jak co roku muzycznemu świętu Olkusza będzie towarzyszyła wystawa prac miejscowych artystów. W piątek 30 września o godz. 17 w Centrum Kultury odbędzie się zaś wernisaż wystawy „Harmonia Sacra 2011”, na którym zostaną zaprezentowane prace artystów galerii „OK.NO”. Swoje prace zaprezentują; Stanisław Wywioł, Zofia Rola Wywioł, Damian pacha, Anna Płachecka, Jacek Majcherkiewicz, Anna Kajda, Mariusz Połeć, Beata Soboń i Jakub Wywioł.

Dni Muzyki organowej są organizowane przez olkuski MOK Bazylikę Mniejszą św. Andrzeja oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla. Patronat nad imprezą objął burmistrz Olkusza i starosta olkuski, a także katedra organów Akademii Muzycznej w Krakowie.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski