Jeśli mieszkańcy nie chcą rowów, powiat będzie naliczał kary za muł

EWA TYRPA
Takie dziury są na na ul. Wyspiańskiego w Skawinie FOT. EWA TYRPA
Takie dziury są na na ul. Wyspiańskiego w Skawinie FOT. EWA TYRPA
INWESTYCJE. W czerwcu ruszą remonty na najgorszych odcinkach dróg powiatowych. Członkowie Zarządu Powiatu Krakowskiego wytypowali je podczas objazdu po nich.

Takie dziury są na na ul. Wyspiańskiego w Skawinie FOT. EWA TYRPA

- Wizja na miejscu to najlepsza forma przekonania radnych do wyznaczenia konkretnych odcinków nie tylko w ich gminach. Wiadomo, że każdy chce, aby jak najwięcej prac wykonać w jego terenie. Gdy naocznie przekonają się, że niektóre drogi w innych gminach są prawie całkiem nieprzejezdne, wówczas zmieniają podejście i popierają stanowisko drogowców - mówi Adam Wójcik, członek zarządu odpowiedzialny za drogi, których stan pogorszyła przedłużająca się zima.

Przypomnijmy, że powiat od lat stosuje metodę wykonywania drogowych inwestycji w ramach programu "Inicjatywy Samorządowe" z udziałem gmin, które na ogół pokrywają połowę kosztów. 60 procent dopłacają do budowy chodników. Jednak zazwyczaj powiat nie ma wystarczająco dużo pieniędzy na udział we wszystkich zgłaszanych przez samorządy pracach. Burmistrzowie i wójtowie denerwują się, bo nie dość, że chcą dołożyć do nieswoich dróg, to mieszkańcy, którzy nie rozróżniają zarządców, najczęściej do nich kierują pretensje o fatalny stan traktów.

W tym roku powiat postanowił zaciągnąć kredyt i poza programem "IS-y" naprawić najgorsze odcinki. Przeznaczył na to ponad 4,5 mln zł. - To kwota na nowe nakładki, łatanie dziur, bieżące utrzymanie dróg, na naprawę mostu w Woli Radziszowskiej oraz na projekty remontów mostów w Rudawie i Radziszowie - wymienia Marian Paszcza, dyrektor Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego w Krakowie.

Jednak nieprzewidzianie dojdą wydatki na usuwanie szkód podczas ostatniej nawałnicy w Wielmoży w gminie Sułoszowa i w północno-wschodniej części gminyIgołomia-Wawrzeńczyce.

- Na drodze powiatowej trzeci dzień leży nieusunięte błoto. Jest tylko przejezdna z jednej strony. Autobusem z dziećmi jest nią ciężko jechać. W ogóle od wielu lat powiat nic z nią nie robi. Czy wie, że ma taką drogę - denerwuje się Grzegorz Flesiński, prezes OSP w Dobranowicach (gmina Igołomia-Wawrzeńczyce).

Adam Wójcik uważa, że wiele szkód na drogach powiatowych w tej gminie powstaje przez samych mieszkańców.

- Nie godzą się na sprzedaż nawet kawałka ziemi na wykopanie rowów. Tam, gdzie one powinny być, zaorują grunty i nie chcą z powiatem współpracować. Nie mamy złej woli, ale pragnę przypomnieć, że obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości jest zagospodarowanie wód na swoim terenie, a więc także uprawnym. Powinniśmy więc im naliczać kary za zamulanie naszych dróg i tak następnym razem będziemy robić - uprzedza Adam Wójcik, ale zapewnia, że drogowcy jak najszybciej usuną błoto po nawałnicy ze wszystkich powiatowych traktów.

Pracy mają sporo, bo przed położeniem nakładek na wyznaczonych odcinkach, co nastąpi w czerwcu po rozstrzygnięciu przetargu, dziury prowizorycznie zasypią kruszywem. - Wiemy, że ludzie na to różnie reagują, krytykują, że to nietrwały materiał, pukają się w czoło, ale do czasu położenia nakładek nie chcemy dróg zostawić z dziurami, a nawet wyrwami. Zasypanie ich kamieniem kosztuje dziesięciokrotnie mniej, niż masą asfaltową - tłumaczy Adam Wójcik.
Komisja przyjęła zasadę asfaltowania tych odcinków, gdzie na drogach jest 60 procent dziur. - W ogólnym rozrachunku łatanie jest droższe, niż położenie nowej nawierzchni - podkreśla nasz rozmówca.

ewa.tyrpa@dzienik.krakow.pl

NOWE NAKŁADKI

Czernichów - Czernichów, Nowa Wieś Szlachecka

Jerzmanowice-Przeginia - Czubrowice

Kocmyrzów-Luborzyca - Baranówka, Goszcza, Łuczyce, Skrzeszowice, Wysiołek Luborzycki (Radwany)

Krzeszowice - Ostrężnica, Siedlec, Zalas

Liszki - Piekary (węzeł Mirowski), Rączna

Michałowice - Sieborowice, Zagórzyce

Mogilany - Konary, Lusina

Skała - ul. Sobiesęcka

Skawina - ul. Tyniecka, Wyspiańskiego, zjazd do promu w Kopance

Świątniki Górne - Rzeszotary

Zabierzów - Balice, Brzoskwinia (Koziary).

(lista może być poszerzona)

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec WR

Powiat połatał dziury na Lipkach w Woli Radziszowskiej a teraz firma AB System kopie pod kanalizacje śmieszne!!!

Dodaj ogłoszenie