Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli zechcemy, zagłosujemy listem

(GEG)
Wybory. Już w listopadzie – na radnych i szefa gminy – będzie można głosować, nie pojawiając się w komisji wyborczej. Zapis o prawie głosowania korespondencyjnego dla każdego znalazł się w nowelizacji Kodeksu wyborczego.

W tym tygodniu poprawki wprowadził Senat. Wprawdzie PiS chciało likwidacji głosowania korespondencyjnego, ale senatorowie PO się na to nie zgodzili.

Uznali też, że decyzję o skorzystaniu z takiego sposobu udziału w wyborach można będzie podjąć na 15 dni przed głosowaniem, a nie 21 – jak przewidywała ustawa przyjęta przez Sejm. Teraz wróci ona do posłów, którzy zdecydują, czy poprawka Senatu zostanie uwzględniona w Kodeksie wyborczym.

Dotąd głosować listownie mogli w kraju tylko niepełnosprawni, za granicą prawo do tego mieli wszyscy. Ale z tej możliwości korzystało niewiele osób. W ostatnich wyborach do euro­parla­mentu list z własnym głosem wysłało zaledwie 4912 wyborców (na 7,3 mln głosujących).

Politycy PO twierdzą, że po rozszerzeniu prawa do głosowania korespondencyjnego już w jesieni tego roku skorzysta z niego nawet jeden procent biorących udział w wyborach, czyli około 100 tysięcy Polaków. A w następnych latach liczba ta będzie kilka razy większa.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadza też dodatkowe ułatwienia dla niepełnosprawnych. Np. niewidomi nie będą musieli składać wniosku o nakładkę braillowską, bo taka pojawi się w każdym lokalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski