Nasza Loteria

Jest 13 lądowisk przyszpitalnych, potrzeba 48

Redakcja
W celu pełnego zabezpieczenia potrzeb medycznych, w tym przede wszystkim potrzeb urazowych, wypadkowych, według danych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w każdym województwie powinny być co najmniej 3 lądowiska przyszpitalne dla śmigłowców. W tym momencie mamy w Polsce zarejestrowanych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego 13 lądowisk przyszpitalnych - poinformował w Sejmie wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

- To, że 13 punktów jest zarejestrowanych, nie znaczy, że śmigłowc mogą lądować wyłącznie w tych miejscach - zastrzegł Szulc. - Śmigłowiec, który wylatuje do akcji ratowniczej, ląduje tak naprawdę w każdym, dowolnym, nieprzygotowanym miejscu - zauważył. - Natomiast zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że budowa lądowisk przyszpitalnych jest kwestią kluczową z punktu widzenia możliwości szybkiego zaopatrzenia pacjenta - dodał.
Jak przyznał wiceszef resortu zdrowia, w budżecie państwa nie ma zapewnionych środków na budowę lądowisk przyszpitalnych, a to dlatego, że budowa lądowisk finansowana jest ze środków Programu Operacyjnego "Infrastruktura i środowisko". - Jesteśmy już po rozstrzygnięciu jednego konkursu, który miał za zadanie wesprzeć finansowo doposażenie i przebudowę szpitalnych oddziałów ratunkowych, a także budowę lądowisk - relacjonował.
W wyniku tego konkursu 40 zakładów opieki zdrowotnej wystąpiło z wnioskiem o dofinansowanie budowy lotniska przyszpitalnego, w tym 36 szpitali przeszło pozytywnie ocenę formalną oraz merytoryczną i znalazło się na liście wnoszących o przyznanie środków na dofinansowanie budowy lądowisk, w tym 25 szpitali znalazło się na liście podstawowej.
- Mamy więc pewność, że w 25 miejscach w tym momencie budowa lądowisk albo się już rozpoczęła, albo jest w trakcie, albo wręcz została zakończona - stwierdził Szulc. Jak stwierdził, koszt budowy jednego lądowiska to średnio niewiele ponad milion złotych, a przebudowa i modernizacja z reguły zamyka się w kwocie 500 tys. zł.
Dodatkowo istnieje kolejne działanie w ramach PO "IiŚ", które doprowadzi do doposażenia baz HEMS, czyli baz, w których będą stacjonować śmigłowce. - Jednocześnie w I kwartale roku 2010 i w I kwartale roku 2011 planujemy uruchomienie dwóch dodatkowych konkursów wyłącznie na budowę bądź przebudowę kolejnych lądowisk przyszpitalnych - zapowiedział Szulc. Na ten cel przewidziano i zarezerwowano ponad 60 mln zł w ramach PO "IiŚ".
- To w pełni powinno zabezpieczyć potrzeby medyczne, jeśli chodzi o możliwość lądowania, możliwość zabezpieczania pacjentów przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - uznał wiceminister zdrowia.
www.mp.pl

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski