Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest budynek, ale brak rodziny, żeby był tu dom

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Budynek w Nowej Wsi. Ma tu powstać Rodzinny Dom Dziecka
Budynek w Nowej Wsi. Ma tu powstać Rodzinny Dom Dziecka Fot. Caritas Kraków
Caritas chciałby otworzyć we wsi placówkę opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego, czyli rodzinny dom dziecka. Jest właścicielem budynku, w którym kończy remont. Jednocześnie szuka rodziny, która chciałaby ten dom poprowadzić.

Niedawno na ogrodzeniu zawisł baner informujący co tutaj powstaje, bo jak informuje Caritas, krążyły plotki jakoby miał to być ośrodek dla uchodźców.

Budynek, który Caritasowi przekazała parafia w Dziekanowicach ma ok. 250 m kwadrat. powierzchni. Urządzono w nim dom dla rodziny z ośmiorgiem dzieci. Tyle rodzina mogłaby przyjąć do pieczy zastępczej, jednocześnie sama może też mieć własne dzieci, które będą wychowywały się razem z tamtymi.

W powiecie nie ma dziś takiej placówki. Dzieci wobec których sąd rodzinny orzeka umieszczenie w pieczy zastępczej trafiają do miejscowych rodzin zastępczych spokrewnionych lub nie (działają u nas trzy zawodowe rodziny zastępcze), do placówki opiekuńczo-wychowawczej w Lubniu (ta jest typu socjalizacyjnego i ma 12 miejsc) lub jeśli w nich nie ma miejsc - poza powiat (do placówek i rodzin zastępczych). Dziś poza powiatem przebywa ok. 30 dzieci, z czego większość w placówkach. Średni miesięczny koszt utrzymania wychowanka w tych ostatnich to ok. 4 tys. zł.

Rodzinny dom dziecka, poza tym, że byłby konkurencyjny pod tym względem ( koszt utrzymania dziecka szacuje się tu na ok. 2,5 tys. zł na miesiąc), z założenia ma przypominać dom (opiekunowie mieszkają z dziećmi, a nie przychodzą do nich „do pracy”), gdzie dzieci c wychowywane są jak w zwykłej rodzinie. - Są też warunki, by podtrzymywać więzi z rodzinami biologicznymi, bo dom jest na miejscu. To ułatwia powrót dzieci do domów rodzinnych - mówi Piotr Gofroń, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach. Będąc właścicielem budynku Caritas ma zamiar wystartować w otwartym konkursie, na prowadzenie takiej placówki, który ogłosi powiat.

Po jego rozstrzygnięciu powiat przekazywałby zwycięskiemu podmiotowi dotację na jej utrzymanie. Ksiądz Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej mówi, że mają już doświadczenie w tym zakresie - bo prowadzą rodzinny dom dziecka w Krakowie.

- Chcielibyśmy żeby ten w Nowej Wsi zaczął funkcjonować od połowy sierpnia, tak żeby dzieci mogły od września zacząć naukę w szkole - mówi ksiądz.

Rodziny chętne do podjęcia się prowadzenia rodzinnego domu dziecka mogą się kontaktować z Caritas Archidiecezji Krakowskiej (tel. 12 637-07-12) lub z PCPR w Myślenicach (tel. 12 274-98-10).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski