Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest jak w bajce. Niepowtarzalny Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie. Niezwykłe zdjęcia świątecznego targu na Rynku Głównym

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Marcin Banasik
Marcin Banasik
Na Rynku Głównym w Krakowie odbywa się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Świąteczny targ bardzo malowniczo prezentuje się w zimowej scenerii, a wraz z nim ulice Starego Miasta.
Na Rynku Głównym w Krakowie odbywa się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Świąteczny targ bardzo malowniczo prezentuje się w zimowej scenerii, a wraz z nim ulice Starego Miasta. Marcin Banasik
Na Rynku Głównym w Krakowie odbywa się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Świąteczny targ bardzo malowniczo prezentuje się w zimowej scenerii, a wraz z nim ulice Starego Miasta. Wydarzenie znalazło się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w tym roku zachęca „The Times”.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczął się 25 listopada i potrwa do 1 stycznia 2023 r. Kupcy oferują szeroką gamę świątecznych produktów, takich jak bańki ręcznie malowane, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze.

Jarmark gości także kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedają m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę itp.

Świąteczny nastrój jak w Wiedniu czy Kopenhadze

Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy znalazł się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w tym roku zachęca „The Times”. To jedna ze świątecznych propozycji turystycznych, obok m.in. Kopenhagi, Wiednia, Berlina czy Gdańska.

– Targi Bożonarodzeniowe muszą być miejscem spotkania gości odwiedzających Kraków z jego energią, miejskością, ze zwyczajami lokalnymi i kolorytem. Będziemy wzmacniać te elementy wspólnie z Krakowską Kongregacją Kupiecką i firmą Artim, aby utrzymać wysoką pozycję tego wydarzenia na liście tradycyjnych bożonarodzeniowych jarmarków polecanych w przewodnikach i rekomendacjach biur podróży. Jednocześnie staramy się, aby targi traktowane były także przez krakowian jako wydarzenie atrakcyjne i dostępne dla nich, aby były miejscem znajdowania oryginalnych prezentów i wspólnego odkrywania świątecznego klimatu Starego Miasta - podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. - Jesteśmy wdzięczni organizatorom za współpracę w procesie przemiany estetycznej i jakościowej tego wydarzenia, które od lat buduje markę naszego miasta i jest jedną z największych atrakcji zimowego Krakowa. Targi coraz mocniej eksponują wątki ekologiczne, eliminują plastikowe elementy dekoracyjne czy sztućce, a używana do ich dekoracji jedlina jest następnie wykorzystywana jako ściółka w krakowskim zoo.

Na jarmarku prezentują się zaprzyjaźnione miasta Kijów i Lwów

Organizatorzy jarmarku udostępniają cztery bezpłatne stoiska targowe, przeznaczone dla miast zaprzyjaźnionych oraz instytucji charytatywnych. W tym roku swoje wyroby prezentują takie instytucje charytatywne, jak m.in. Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Stawiamy na Łapy, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej Gaudium Et Spes – Warsztaty Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenie Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych „Emaus”, Fundacja Człowiek dla Zwierząt, Fundacja Jesteśmy Ludźmi, Beskidzka Fundacja Hospicyjna, Fundacja Dzieciom „Kolorowy Most”, Fundacja Zmieniamy Niemożliwe. Miasta zaprzyjaźnione, które w tym roku prezentują się na Rynku Głównym w Krakowie, to Kijów oraz Lwów.

Na terenie jarmarku ustawiona jest drewniana szopka, którą wykonał rzeźbiarz i twórca ludowy Józef Lasik pochodzący ze Stryszawy. Rynek został udekorowany pachnącymi choinkami (ponad 500 świerków) oraz iluminacjami w kolorze ciepłego białego światła. Wydarzeniu towarzyszy wiele imprez artystycznych, m.in. występy chórów, grup kolędniczych, zespołów folklorystycznych, koncert akordeonowy.

Tak jak w ubiegłym roku w okresie świątecznym miasto zostało ozdobione iluminacją nawiązującą do wawelskich arrasów. Ozdoby są zainstalowane na ulicach i placach, a na Rynku Głównym 3 grudnia odbyło się uroczyste rozświetlenie 15-metrowej choinki.

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski