Jest jak w bajce. Niepowtarzalny Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie. Niezwykłe zdjęcia świątecznego targu na Rynku Głównym

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Marcin Banasik
Marcin Banasik
Na Rynku Głównym w Krakowie odbywa się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Świąteczny targ bardzo malowniczo prezentuje się w zimowej scenerii, a wraz z nim ulice Starego Miasta.
Na Rynku Głównym w Krakowie odbywa się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Świąteczny targ bardzo malowniczo prezentuje się w zimowej scenerii, a wraz z nim ulice Starego Miasta. Marcin Banasik
Na Rynku Głównym w Krakowie odbywa się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Świąteczny targ bardzo malowniczo prezentuje się w zimowej scenerii, a wraz z nim ulice Starego Miasta. Wydarzenie znalazło się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w tym roku zachęca „The Times”.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczął się 25 listopada i potrwa do 1 stycznia 2023 r. Kupcy oferują szeroką gamę świątecznych produktów, takich jak bańki ręcznie malowane, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze.

Jarmark gości także kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedają m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę itp.

Świąteczny nastrój jak w Wiedniu czy Kopenhadze

Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy znalazł się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w tym roku zachęca „The Times”. To jedna ze świątecznych propozycji turystycznych, obok m.in. Kopenhagi, Wiednia, Berlina czy Gdańska.

– Targi Bożonarodzeniowe muszą być miejscem spotkania gości odwiedzających Kraków z jego energią, miejskością, ze zwyczajami lokalnymi i kolorytem. Będziemy wzmacniać te elementy wspólnie z Krakowską Kongregacją Kupiecką i firmą Artim, aby utrzymać wysoką pozycję tego wydarzenia na liście tradycyjnych bożonarodzeniowych jarmarków polecanych w przewodnikach i rekomendacjach biur podróży. Jednocześnie staramy się, aby targi traktowane były także przez krakowian jako wydarzenie atrakcyjne i dostępne dla nich, aby były miejscem znajdowania oryginalnych prezentów i wspólnego odkrywania świątecznego klimatu Starego Miasta - podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. - Jesteśmy wdzięczni organizatorom za współpracę w procesie przemiany estetycznej i jakościowej tego wydarzenia, które od lat buduje markę naszego miasta i jest jedną z największych atrakcji zimowego Krakowa. Targi coraz mocniej eksponują wątki ekologiczne, eliminują plastikowe elementy dekoracyjne czy sztućce, a używana do ich dekoracji jedlina jest następnie wykorzystywana jako ściółka w krakowskim zoo.

Na jarmarku prezentują się zaprzyjaźnione miasta Kijów i Lwów

Organizatorzy jarmarku udostępniają cztery bezpłatne stoiska targowe, przeznaczone dla miast zaprzyjaźnionych oraz instytucji charytatywnych. W tym roku swoje wyroby prezentują takie instytucje charytatywne, jak m.in. Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Stawiamy na Łapy, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej Gaudium Et Spes – Warsztaty Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenie Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych „Emaus”, Fundacja Człowiek dla Zwierząt, Fundacja Jesteśmy Ludźmi, Beskidzka Fundacja Hospicyjna, Fundacja Dzieciom „Kolorowy Most”, Fundacja Zmieniamy Niemożliwe. Miasta zaprzyjaźnione, które w tym roku prezentują się na Rynku Głównym w Krakowie, to Kijów oraz Lwów.

Na terenie jarmarku ustawiona jest drewniana szopka, którą wykonał rzeźbiarz i twórca ludowy Józef Lasik pochodzący ze Stryszawy. Rynek został udekorowany pachnącymi choinkami (ponad 500 świerków) oraz iluminacjami w kolorze ciepłego białego światła. Wydarzeniu towarzyszy wiele imprez artystycznych, m.in. występy chórów, grup kolędniczych, zespołów folklorystycznych, koncert akordeonowy.

Tak jak w ubiegłym roku w okresie świątecznym miasto zostało ozdobione iluminacją nawiązującą do wawelskich arrasów. Ozdoby są zainstalowane na ulicach i placach, a na Rynku Głównym 3 grudnia odbyło się uroczyste rozświetlenie 15-metrowej choinki.

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie