Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowy scenariusz dla Obozu Płaszów

Anna Agaciak
Anna Agaciak
W okolicy pomnika Ofiar Faszyzmu ma powstać pawilon Memoriał
W okolicy pomnika Ofiar Faszyzmu ma powstać pawilon Memoriał Anna Kaczmarz
O tym się mówi. Wiemy już, jak powinno wyglądać Muzeum - Miejsca Pamięci na terenie byłego KL Płaszów. Konkursowy projekt sprzed dziesięciu lat ma zostać zmodyfikowany.

Rada Społeczna ds. utworzenia Muzeum - Miejsca Pamięci na terenie byłego KL Plaszow, (złożona m.in. z ekspertów, muzealników, samorządowców), opracowała scenariusz do modyfikacji istniejącej koncepcji zagospodarowania dawnego obozu. Ta, autorstwa grupy Proxima, ma już 10 lat i choć wygrała w konkursie, spotkała się z ostrą krytyką m.in. środowisk żydowskich. Sugerowała np. budowę drewnianej ścieżki przez obóz, tablice multimedialne i nisze świetlne na placu apelowym.

- Obecne propozycje są bardzo oszczędne, chcemy głównie eksponować odkryte w toku badań archeologicznych relikty przeszłości - mówi Marta Śmietana z opiekującego się obozem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHMK). - W obozie nic nie będzie rekonstruowane.

Główne założenia scenariusza zakładają przygotowanie do zwiedzania:

terenu poobozowego - to zachowany krajobraz o znaczeniu historycznym

Szarego Domu, budynku historycznego przy ul. Jerozolimskiej 3. Powstanie tu wystawa, opowiadająca indywidualne historie więźniów

Memoriału - to nowy budynek od strony ul. Kamieńskiego. Tutaj zostanie zorganizowana wystawa stała, ma wyjaśniać odwiedzającym co za chwilę zobaczą.

- Od końca roku 2016 na terenie obozu prowadzone są prace archeologiczne, które znacząco rozszerzają naszą wiedzę o historii KL Plaszow - mówi Michał Niezabitowski, dyrektor MHMK. - Dają też architektowi dodatkowe punkty odniesienia dla modyfikacji projektu - stwierdza dyrektor.

W muzeum będzie więc można zobaczyć znaleziska odkryte podczas dwuletnich badań archeologicznych. Archeologom udało się odnaleźć ok. 2000 obiektów. Głównie to fragmenty zniszczonych naczyń, butelek i części konstrukcyjne baraków. Są też przedmioty osobiste więźniów: szczoteczka do zębów, fragmenty grzebieni czy dwie opaski z gwiazdą Dawida.

Archeolodzy pracowali już w obrębie baraku męskiego nr 24 oraz w miejscu, gdzie była pralnia, latryna i sektor gospodarczy. Ich dalsze prace będą się skupiały w rejonie sektora szpitalnego oraz w części przemysłowej obozu (przy barakach papierni, drukarni i ślusarni), a także przy baraku dziecięcym.

Jak zaznacza Kamil Karski, archeolog MHMK przed rozpoczęciem każdego etapu prac, archeolodzy konsultują się z Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy Żydowskich przy Naczelnym Rabinie Polski Michaelu Schudrichu.

Prace nad scenariuszem i badania archeologiczne są finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminy Miejskiej Kraków.

- Mamy nadzieję, że obóz uda się przekształcić w Muzeum do 2020 roku. Koszt jego utworzenia szacowany jest na ok. 30 mln zł - mówi Marta Śmietana.

Przypomnijmy. Prace nad zagospodarowaniem dawnego obozu ruszyły w styczniu tego roku, po podpisaniu porozumienia między Gminą Kraków, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Gminą Żydowską. Gminy miejska i żydowska zadeklarowały przekazanie gruntów, a muzeum zostało opiekunem terenu.

a]https://gazetakrakowska.pl/tag/mowimy-po-krakosku;>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU;nf[/a]

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski