MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest porozumienie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego i protestujących w "Kamionce". Studenci opuścili akademik

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Jest porozumienie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego i protestujących w "Kamionce". Studenci mają opuścić akademik do 29 maja do godz. 14.00
Jest porozumienie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego i protestujących w "Kamionce". Studenci mają opuścić akademik do 29 maja do godz. 14.00 Aleksandra Łabędź
Wspólne stanowisko władz Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studentów UJ z Koła Młodych zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym „Inicjatywa Pracownicza” zostało ustalone podczas spotkania Uczelnianej Rady Samorządu Studentów w dniu 27 maja 2024 r., a podpisane przez strony 28 maja br. Władze UJ zobowiązały się m.in. do tego, że zlecą niezależną wycenę remontu w budynku „Kamionka” oraz ustalą liczbę uprawnionych osób zainteresowanych zamieszkaniem w byłym akademiku. Protestujący z kolei nie poniosą odpowiedzialności dyscyplinarnej za branie udziału w okupacji "Kamionki". Wszystkie protestujące osoby miały opuścić budynek do dnia 29 maja br. do godz. 14. Tak też się stało.

- Mamy to: Kamionka zostaje! UJ zleci niezależną wycenę remontu w budynku „Kamionka” oraz ustali liczbę uprawnionych osób zainteresowanych zamieszkaniem w byłym akademiku. W przypadku potwierdzenia woli zamieszkania przez studentów w budynku Kamionka rektor UJ prof. Jacek Popiel i rektor-elekt prof. Piotr Jedynak wspólnie przedstawią Senatowi projekt uchwały o uchyleniu uchwały Senatu UJ z dnia 31 stycznia 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonej w Krakowie przy ulicy Kamionka 11 i 11a - informuje w mediach społecznościowych Krakowskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej.

Wspólne stanowisko władz Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studentów UJ z Koła Młodych zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym „Inicjatywa Pracownicza” zostało ustalone podczas spotkania Uczelnianej Rady Samorządu Studentów w dniu 27 maja 2024 r., a podpisane przez strony 28 maja br.

Pełna treść ustalenia wspólnego stanowiska:

1. Władze UJ po raz kolejny potwierdzają, że w dniu 20 kwietnia br., czyli przed rozpoczęciem okupacji budynku, podjęły decyzję o wstrzymaniu procedury sprzedaży byłych akademików przy ul. Kamionka 11 i 11a.

2. UJ zleci niezależną wycenę remontu w budynku „Kamionka” oraz ustali liczbę uprawnionych osób zainteresowanych zamieszkaniem w byłym akademiku. W przypadku potwierdzenia woli zamieszkania przez studentów w budynku „Kamionka” rektor UJ prof. Jacek Popiel i rektor-elekt prof. Piotr Jedynak wspólnie przedstawią Senatowi projekt uchwały o uchyleniu uchwały nr 14/I/2018 Senatu UJ z dnia 31 stycznia 2018 roku w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonej w Krakowie przy ulicy Kamionka 11 i 11a.

3. Po otrzymaniu wyceny koniecznego remontu, warunkującej decyzję o dostosowaniu budynku „Kamionka” do użytkowania, termin udostępnienia akademika będzie uzależniony od przebiegu obowiązujących procedur zamówień publicznych oraz realizacji niezbędnych prac remontowych.

4. Rektor – elekt prof. Piotr Jedynak potwierdził w dniu 20 maja br., że nie planuje sprzedaży domu studenckiego "Bursa Jagiellońska". Bursa jest i będzie miejscem zamieszkania oraz miejscem pracy dla osób tworzących wspólnotę akademicką UJ.

5. Uniwersytet jest w toku prac zmierzających do budowy akademika na Ruczaju (III Kampus UJ). Osoby studiujące w UJ zostały przez władze UJ poinformowane o harmonogramie realizacji tej inwestycji.

6. Zgodnie z ustaleniami podjętymi na kolegium rektorskim w kwietniu br., Uniwersytet zwiększy dostępność miejsc dla osób studiujących w UJ już w roku akademickim 2024/2025.

7. Mając na względzie dobro swoich studentów, władze UJ deklarują, że nie będą składać przeciwko nim zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, jak również z własnej inicjatywy nie będą podejmować działań, celem pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów UJ, będących uczestnikami okupacji w „Kamionce”.

8. Strony ustalają, że podpisanie niniejszego stanowiska jest równoznaczne z zakończeniem okupacji terenu „Kamionki” przez wszystkie protestujące osoby i opuszczeniem budynku do dnia 29 maja br. do godz. 14.00.

Sytuacja była bardzo napięta

Przypominamy, że w piątek, 17 maja br. władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały poinformowane przez Koło Młodych zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym „Inicjatywa Pracownicza” o rozpoczęciu strajku okupacyjnego na terenie nieczynnego domu studenckiego przy ul. Kamionka 11 w Krakowie.

- Osoby protestujące dostały się do obiektu uniwersyteckiego w sposób nielegalny i z naruszeniem obowiązujących norm prawnych, a sam strajk nie został nigdzie zgłoszony - informowała wówczas w oficjalnym komunikacie uczelnia.

W poniedziałek, 20 maja, władze uczelni podjęły decyzję o konieczności wyłączenia gazu i prąd w "Kamionce". Protestujących studentów wspierali też niektórzy pracownicy UJ.

Władze uniwersytetu pojawiły się 20 maja w akademiku "Kamionka" by porozmawiać z protestującymi. Gdy jednak okazało się, że przedstawiciele UJ nie chcą się zgodzić, by w rozmowach wzięły udział również media, studenci odmówili dalszych negocjacji. Sytuacja stawa się coraz bardziej napięta.

- Nie wiemy kto przebywa w budynku należącym do UJ, a jednocześnie ponosimy odpowiedzialność za ich życie i zdrowie. Nie wiemy, kto wchodzi, kto wychodzi. To sytuacja skandaliczna! Wzywamy do pokojowego opuszczenia "Kamionki" i dalszych rozmów - mówiła Monika Harpula, kanclerz UJ.

Z uwagi na stan techniczny budynku przebywanie w nim mogło stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Wobec tego Uniwersytet informował, że przebywanie w budynku akademika „Kamionka” odbywa się na własne ryzyko i ze świadomością bezprawności działania. Władze UJ zabroniły zapraszania przez protestujących do okupowanego akademika jakichkolwiek osób.

-Media to nasza jedyna broń, żeby świat o naszych głosach usłyszał - mówiła Róża, jedna z protestujących osób: - Zostaniemy tutaj tak długo, aż nie zostaną spełnione nasze żądania. To my jesteśmy budulcem uniwersytetu i to nasze potrzeby powinny być realizowane.

W czwartek, 23 maja władze UJ przedstawiły nowe stanowisko ws. postulatów zgłoszonych przez Koło Młodych Zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym "Inicjatywa Pracownicza". Podtrzymywały w nim m.in. decyzję o wstrzymaniu sprzedaży akademika "Kamionka". Apelowały też do osób okupujących akademik, by go opuściły. Protestujący zostali zaproszeni przed przedstawicieli władz UJ na dalsze rozmowy, jednak nie pojawili się na nich. Do porozumienia doszło dopiero 27 maja.

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jest porozumienie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego i protestujących w "Kamionce". Studenci opuścili akademik - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski