Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest szansa na niższe ceny wody dla mieszkańców regionu

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
1 stycznia 2018 r. wejdzie w życie nowe Prawo Wodne, które na przedsiębiorstwach będzie wymuszać poszukiwanie oszczędności, np. poprzez szybsze wykrywanie ukrytych wycieków. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ogłosił konkurs na wsparcie inwestycji, mogących obniżyć koszty produkcji wody.

Prace nad nowym Prawem Wodnym znajdują się na ostatniej prostej. Trwa opracowywanie stosowanych rozporządzeń i finalizacja procesu legislacyjnego. Dlatego wiele przedsiębiorstw wodociągowych rozpoczyna poszukiwanie sposobów na obniżenie kosztów uzdatniania i dystrybucji wody.

– Sytuację pogarsza brak wody w Polsce. Na jednego mieszkańca przypada 1,5 tys. m3 słodkiej wody na rok, czyli trzykrotnie mniej niż średnio na starym kontynencie. Choć trudno w to uwierzyć, nasz kraj ma zasoby wodne nadające się do uzdatnienia porównywalne do Egiptu. Powoduje to konieczność poszukiwania nowych źródeł, ale także racjonalnego wykorzystania dostępnych zasobów. Chodzi tutaj o ilość wody potrzebnej do wyprodukowania „kranówki” oraz o zmniejszenie strat wody pojawiających się w czasie jej dostaw do mieszkańców siecią wodociągową m.in. wskutek wycieków i awarii – mówi Tomasz Konieczny, Dyrektor Centrum Nowych Technologii w MPWiK S.A we Wrocławiu.

Urząd Marszałkowski stworzył szansę na realizację projektów mogących obniżyć koszt produkcji wody. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 ogłosił konkurs na wsparcie przedsiębiorstw komunalnych w zakresie systemów zaopatrzenia w wodę. W ramach środków przeznaczonych m.in. na instalację inteligentnych systemów zarządzania sieciami, do wydania jest aż 15 mln zł, a wartość dofinansowania może wynieść nawet 85 proc. kosztów.

– My postawiliśmy na system o nazwie SmartFlow. To nowoczesne rozwiązanie, które stworzyliśmy wspólnie z firmą Future Processing. Pomogło nam zaoszczędzić w 2016 roku w sumie pół miliarda litrów wody. SmartFlow analizuje wyniki nocnych pomiarów na sieci wodociągowej, kiedy mieszkańcy praktycznie nie zużywają wody. W przypadku wystąpienia anomalii w przepływach i ciśnieniach na sieci program natychmiast alarmuje o ich wystąpieniu. W kolejnym kroku brygady diagnostyczne precyzyjnie wskazują miejsce wycieku. Dzięki tej metodzie udaje nam się precyzyjnie zlokalizować i usunąć awarię nawet w ciągu 72 godzin – wyjaśnia Grzegorz Karlik, Menedżer Zakładu Eksploatacji Sieci w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Wprowadzone rozwiązanie nie tylko skraca czas pozostawania mieszkańców bez dostępu do wody. Takie efekty pozwolą firmom wodociągowym w dłuższej perspektywie stworzyć szansę na korzystniejsze kształtowanie cen dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest szansa na niższe ceny wody dla mieszkańców regionu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski