Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest w czym wybierać

ART
(INF. WŁ.) Krakowskie uczelnie przygotowały kilka nowych kierunków i kilkanaście nowych specjalności na rok akademicki 2004/05. Duży wzrost liczby słuchaczy przewidują tylko Uniwersytet Jagielloński i Akademia Ekonomiczna. Istotne zmiany w rekrutacji zapowiada jednak tylko AE.

Nowe kierunki i specjalności w krakowskich uczelniach

   Szczegółowe informacje są już zamieszczone na stronach internetowych większości uczelni, a od lutego będą dostępne w formie książkowych informatorów.

Akademia Ekonomiczna

   Na Akademię Ekonomiczną będzie zdawało się tylko dwa przedmioty: matematykę i język obcy. Władze uczelni zrezygnowały z przeprowadzanego dotychczas trzeciego egzaminu z historii lub geografii. Oznacza to wprawdzie mniej nauki dla kandydatów, ale także brak możliwości poprawy ogólnego wyniku na dodatkowym egzaminie, uznawanym za najłatwiejszy.
   - Chcemy w ten sposób przygotować się do przyjmowania kandydatów po łączonej maturze - mówi Maciej Bóbr, rzecznik prasowy AE. - Na ten rok akademicki limit przyjęć zwiększyliśmy o 300 miejsc, w następnym roku powinno być podobnie. Wszystko będzie wiadomo podczas Dni Otwartych pod koniec lutego.
   Planowane jest również istotne poszerzenie oferty Akademii Ekonomicznej w jej zamiejscowym ośrodku w Dębicy. Od nowego roku akademickiego będzie można tam studiować nie tylko zaocznie, ale także w systemie dziennym. - Prawdopodobnie uruchomimy dwa kierunki dzienne (po 60 miejsc na każdym): zarządzanie i marketing oraz ekonomię lub stosunki międzynarodowe - zapowiada rzecznik.

Uniwersytet Jagielloński

   O 760 więcej miejsc będzie również na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wprawdzie o 83 zmniejszy się liczba słuchaczy I roku studiów stacjonarnych, ale wzrośnie o 43 na wieczorowych i aż o 760 na studiach zaocznych (czyli o ponad 18 proc.), co wynika z uruchomienia w tej formie filologii języków obcych.
   Nowości programowe dotyczą przede wszystkim kulturoznawstwa. Od października dostępne będą 3-trzyletnie studia zawodowe (dzienne i zaoczne) ze specjalizacją z amerykanistyki, tematyki daleko- i bliskowschodniej oraz - tylko zaocznie - ukrainoznawstwa. Jako studia uzupełniające magisterskie UJ oferuje kulturoznawstwo międzynarodowe i ukrainoznawstwo. Najciekawiej zapowiadają się jednak porównawcze studia cywilizacji. - To specjalności "niszowe", niektóre są unikatowe w skali kraju i w tym kierunku uniwersytet chce się zmieniać - podkreśla prof. Andrzej Chwalba, prorektor UJ ds. dydaktyki.
   Przyszli geografowie jako specjalizację będą mogli wybrać turystkę. Zdrowie publiczne będzie dostępne na zaocznych uzupełniających studiach magisterskich. Również zaocznie będzie można studiować na specjalności inspekcja sanitarna (3-letnie zawodowe). Na październik 2005 r. przygotowane są natomiast uzupełniające studia magisterskie z ukrainoznawstwa.

Politechnika Krakowska

   Uczelnie techniczne najbardziej poszerzyły swoje oferty programowe. Na Politechnice Krakowskiej nowym kierunkiem będzie energetyka, istniejące kierunki zostaną wzbogacone o 10 dodatkowych specjalności wybieranych w toku studiów, m.in. zarządzanie i marketing w budownictwie (kierunek: budownictwo), czy eksploatacja pojazdów samochodowych (transport). - Staramy się uzupełniać i uwspółcześniać studia, przystosowując je do wymagań nowoczesności. Oferta ma odpowiadać na zapotrzebowanie rynku - podkreśla Elżbieta Barowa, rzeczniczka uczelni.
   Nie będzie natomiast nowego kierunku na Akademii Górniczo-Hutniczej. Władzom uczelni nie udało się uzyskać zgody resortu edukacji na uruchomienie inżynierii biomedycznej. - W uzasadnieniu odmowy właściwie nas zapytano: dlaczego takie studia akurat na AGH? - mówi Teresa Główka, kierownik Działu Nauczania. - Dlatego chcemy nawiązać w tym zakresie współpracę z Collegium Medicum UJ. Widzimy, że taki kierunek jest potrzebny, a trzeba go uruchomić możliwe szybko. Powinien ruszyć w roku akademickim 2005/2006.
   Na przyszłych studentów AGH czeka natomiast kilkanaście nowych specjalizacji, m.in. inżynieria systemów informatycznych i baz danych (informatyka) i ochrona przyrody nieożywionej (ochrona środowiska).

Akademia Pedagogiczna

   Zgody na prowadzenie nowego atrakcyjnego kierunku - grafiki - nie uzyskała też jeszcze Akademia Pedagogiczna. W tym przypadku szanse są jednak znacznie większe. Próbę podjęto już w ubiegłym roku, wówczas jednak - ze względu na niedostatki lokalowe Instytutu Sztuki, w którym miały być organizowane zajęcia - pozwolenia nie uzyskano.
   - Odnowiliśmy lokal przy ul. Karmelickiej, trwa remont przy ul. Mazowieckiej. Myślę, że uda się na czas uzyskać zgodę ministerstwa. Informacje o nowym kierunku - ze stosownym zastrzeżeniem - zamieścimy w informatorze. Jeśli grafika zostanie potwierdzona, ogłosimy to wielkimi literami - mówi Małgorzata Bober, kierownik Sekcji ds. Rekrutacji.
   Z całą pewnością natomiast na AP będzie można studiować nową specjalność pedagogiki - opiekę nad dzieckiem, jak również filologię germańską na 3-letniach zaocznych studiach zawodowych. Zaocznie oraz w ramach uzupełniania studiów magisterskich, będzie można się kształcić w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej z muzyką.

Akademia Rolnicza

   Ciekawa oferta czeka również na przyszłych słuchaczy Akademii Rolniczej. Wyboru specjalności w ramach kierunku dokonuje się tam przystępując do egzaminu wstępnego. Od nowego roku będzie można wybrać agroturystykę oraz inżynierię systemów technologiczno-energetycznych.
   - Mieliśmy wiele pytań o takie specjalności w ubiegłych latach - wyjaśnia Wacław Trojan, kierownik Działu Nauczania. - To kierunki przyszłościowe. Inżynieria systemów to między innymi wykorzystanie niekonwencjonalnych konstrukcji energetycznych, jak np. elektrownie wodne. Zdobytą wiedzę będzie można zastosować na przykład w gospodarce komunalnej.
   Najbardziej oblegany kierunek na AR - biotechnologia - od następnego roku akademickiego będzie przyjmować chętnych już jako studium międzywydziałowe.
   W istotny sposób zmienia się rekrutacja na zarządzanie i marketing - zamiast egzaminu wstępnego, będzie konkurs świadectw. Liczba chętnych na jedno miejsce - 1,7 w ubiegłym roku - na pewno wzrośnie.

Akademia

   Kandydaci na turystykę i rekreację w trybie dziennym będą mogli zdawać także język włoski lub hiszpański. Kandydaci na studia zaoczne na tym kierunku zostali zwolnieni z egzaminów teoretycznych; będzie obowiązywał konkurs świadectw (pozostaje natomiast pływanie na 50 m).
   Chętni na kierunek wychowanie fizyczne, którzy w 2002 r. zdawali nową maturę na poziomie rozszerzonym z przedmiotów objętych egzaminem, czyli języka polskiego i biologii, będą mogli zrezygnować z testów (składając dokumenty, podpisują stosowną deklarację). Punkty uzyskane podczas matury będą wliczane do łącznej punktacji (egzaminy sprawnościowe i średnia ocen ze szkoły średniej). Będą one przeliczane proporcjonalnie do wyników uzyskanych przez pozostałych kandydatów. Aby egzamin teoretyczny został uznany za zdany, potrzebnych będzie przynajmniej 40 punktów maturalnych.
(ART)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski