Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest wsparcie dla energooszczędności

Rozmawiał Janusz Michalczak
Fot. Adam Wojnar
Rozmowa z dr inż. Małgorzatą Fedorczak-Cisak, dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego.

- Hipernowoczesny budynek Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, w którym właśnie rozmawiamy, został oddany do użytku dwa lata temu. To, jak sądzę, wystarczający okres, żeby powiedzieć, czy spełnił pokładane w nim nadzieje.

- Małopolskie Laboratorium jest ważnym projektem naukowo-badawczym w skali Polski. Jest to budynek, który sam w sobie stanowi przedmiot badań „in situ”, czyli w miejscu, w czasie rzeczywistym. W strukturze budynku, instalacjach i gruncie znajduje się 3 tysiące czujników, które na bieżąco rejestrują rozmaite aspekty jego funkcjonowania, w tym wpływ poszczególnych systemów ogrzewania i chłodzenia na bilans energetyczny. Budynkiem Laboratorium kieruje dr hab. inż. Marcin Furtak.

Obiekt ten ma tak wiele źródeł ciepła i chłodu, że w zależności od zaprogramowania może być albo niskoenergetyczny, albo będzie zużywał energię nadmiernie, gdy badany jest na przykład wpływ przegrzewania na komfort cieplny. Drugim komplementarnym projektem w zakresie efektywności energetycznej jest Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego, którym kieruję. W strukturach Politechniki Krakowskiej stanowi odrębną międzywydziałową jednostkę.

Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego (MCBE) jest platformą współpracy nauki i biznesu. Reprezentujemy naukowców z wszystkich siedmiu wydziałów naszej uczelni, którzy zajmują się efektywnością energetyczną. MCBE zostało powołane, aby odpowiadać na potrzeby rynku. Dzięki tak szerokiemu zapleczu jest ono w stanie dopracować wysoko rozwinięte technologie - na przykład budynków niemal zeroenergetycznych (NZEB), które Polska jako kraj członkowski UE musi wprowadzić jako standard budownictwa już od 2021 roku (dla budynków zajmowanych przez władze publiczne od roku 2019).

- A jeśli zgłosi się do Państwa producent materiałów budowlanych?

- Również i on uzyska pomoc ze strony MCBE. Jeśli będzie nim na przykład producent styropianu, który chciałby ulepszyć swój produkt, nasze Centrum zainteresuje takim zagadnieniem właściwy wydział Politechniki i wskaże naukowców, którzy zajmą się określonym zagadnieniem od strony badawczej i innowacyjnej.

- Czy dużo podmiotów zgłosiło się do tej pory do Państwa? Jedną z bolączek polskiej gospodarki jest niedomagająca współpraca pomiędzy przemysłem a uczelniami.

- Zgłosiło się wiele firm. Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego istnieje już od 3 lat i ma spory dorobek. Poza tym mamy rozległą bazę danych, obejmującą wiele firm zainteresowanych współpracą z nami. Teraz mamy drugą edycję naszego projektu SPIN CTW. Dodam może, iż model SPIN jest innowacją organizacyjną, opartą na profesjonalnym funkcjonowaniu tak zwanych Centrów Transferu Wiedzy, których główną rolą jest nawiązywanie współpracy z biznesem. CTW funkcjonują dziś w ramach trzech małopolskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Górniczo- -Hutniczej. Ich działalność obejmuje trzy obszary tematyczne, kluczowe z punktu widzenia Małopolski: warunki życia, energię zrównoważoną oraz technologie informatyczne i komunikacyjne.

Opracowywane przez nas wdrożenia mają służyć między innymi temu, aby powstawały budynki, które będą zużywały coraz mniej energii, a co za tym idzie, będą generowały mniejsze koszty eksploatacyjne. Mamy do czynienia na przykład z producentami, którzy chcą budować energooszczędne budynki w technologii drewnianej, która - owszem - ma w Polsce spore tradycje, jednak daleka jest od doskonałości oraz spełnienia wymagań ochrony cieplnej na poziomie budynków o „niemal zerowym zużyciu energii”. W takim przypadku oferujemy firmom doradztwo, zarówno indywidualne jak i grupowe, jak powinny poprawić efektywność energetyczną swojego produktu. Co więcej, możemy poświadczyć o tym, że budynek jest energooszczędny, ponieważ Nasze Centrum opracowało pierwszy w Polsce Certy- fikat Budynków Energooszczędnych. Certyfikat ten pozwala ocenić poziom energooszczędności, jakość wykonania oraz wpływ na zdrowie i komfort użytkowników danego budynku. Często zgłaszają się do nas architekci, instalatorzy, którzy chcieliby świadomie projektować budynki energooszczędne. Również takim firmom oferujemy doradztwo wyspecjalizowanych ekspertów Politechniki Krakowskiej.

- Brzmi to bardzo zachęcająco. Rodzi się jednak pytanie: ile taka usługa kosztuje.

- Przedsiębiorca zainteresowany rozwojem nowej technologii czy audytem swojej firmy otrzymuje taką pomoc od MCBE nieodpłatnie. Zanim przystąpimy do realizacji usługi, zawieramy z przedsiębiorcą umowę w ramach usługi de minimis i wykonujemy ją bezkosztowo. Projekt i pomoc skierowane są do mikro, małych i średnich firm z Małopolski lub firm, które mają oddziały w Małopolsce.

- Jaka może być skala takiej pomocy?

- Wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorcy. Szczegółowe informacje na ten temat zainteresowani znajdą na naszej stronie internetowej www.mcbe.pl. Prezentujemy tam również szczegółowy zakres oferty naszego Centrum.

ZOBACZ TAKŻE: Miliony złotych na rozbudowę ulicy Igołomskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski