Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jesteś na emeryturze, ale wciąż pracujesz? Sprawdź ile możesz dorobić, żeby nie stracić świadczenia. Kwoty, limity, zmiany

Justyna Madan
Justyna Madan
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Od 1 marca 2022 obowiązują nowe limity dorabiania do emerytury i renty. Dotyczą one tych emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Warto sprawdzić, czy nie zarabiamy za dużo, bo może to być powodem utraty świadczenia.

Nowe limity dotyczą emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, a przeszli na tzw. wcześniejszą emeryturę oraz osób, które pobierają dopłatę do minimalnej emerytury. Przychód ich pracy nie może przekroczyć kwoty podwyższenia, w innym wypadku dostaną świadczenie bez dopłaty.

To ważna informacja dla wielu emerytów i rencistów! Przede wszystkim warto wymienić o kogo konkretnie chodzi. Kobiety, które skończyły 60 lat i mężczyźni po 65 roku życia mogą spać spokojnie. Limity nie dotyczą też tych, którzy pobierają renty dla inwalidów wojennych czy wojskowych, niezdolnych do pracy w związku z ich służbą wojskową.

Ile mogą dorobić emeryci i renciści od 1 marca?

Emeryci i renciści, będą przede wszystkim, mogli dorobić do świadczenia więcej niż do tej pory. Warto jednak pilnować tych kwot, ponieważ po ich przekroczeniu można stracić świadczenie.

Jeżeli emeryt czy rencista, od 1 marca 2022 r. zarobi więcej niż 4196,56 zł (70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) to ich świadczenia będą zmniejszane. W przypadku przychodu powyżej 7793,61 zł (130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) należy się spodziewać zawieszenia świadczenia. Do tej pory limity wynosiły odpowiednio 3960,20 zł i 7354,50 zł.

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia zmienia się co kwartał, dlatego limity dorabiania do rent i emerytur aktualizowane są co 3 miesiące. Nowe będą obowiązywać w marcu, kwietniu i maju 2022.

Co z dorabianiem do renty socjalnej? Jakie zmiany w 2022 roku?

Warto podkreślić, że od nowego roku obowiązują korzystne zmiany dla osób, które dorabiają do renty socjalnej. Renta nie zostanie zawieszona (a odpowiednio zmniejszona) do momentu przekroczenia 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Do tej pory zawieszana była już przy przychodzie wyższym niż 70 proc. tej kwoty.

Do limitów wliczanych będzie też mniej rodzajów przychodów. Na zawieszenie renty socjalnej nie wpłynie:

  • przychód z tytułu najmu i dzierżawy,
  • przychód, m.in. z umowy zlecenia uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, jeśli nie ukończyli 26. roku życia.

„Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód od marca będzie wyższy niż pierwszy próg czyli 4196,60 zł, to wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje w całości” – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski