Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy skazani na rosyjską ropę

WŁODZIMIERZ KNAP
Ukraińcy wywiązali się ze swoich zobowiązań, teraz kolej na Polskę INFOGRAFIKA WIKTOR ŁĘŻNIAK
Ukraińcy wywiązali się ze swoich zobowiązań, teraz kolej na Polskę INFOGRAFIKA WIKTOR ŁĘŻNIAK
Obecnie Polska sprowadza z Rosji ponad 90 proc. ropy naftowej. - W okresie PRL odsetek ten był mniejszy. Generalnie zresztą w III Rzeczypospolitej zwiększyło się uzależnienie surowcowe naszego kraju od Moskwy - mówi Witold Michałowski, budowniczy ropociągów w wielu krajach, wydawca kwartalnika "Rurociągi". - Przy każdej okazji warto przypominać, bo sprawa jest haniebna i mało znana, że Rosjanie nie płacą nam za tranzyt gazu przez Polskę. Z tego tytułu Gazprom dłużny jest nam już ok. 40 mld dolarów!

Ukraińcy wywiązali się ze swoich zobowiązań, teraz kolej na Polskę INFOGRAFIKA WIKTOR ŁĘŻNIAK

RYNEK ROPY. Nie ma najmniejszych szans na to, by w najbliższej dekadzie ropociąg Odessa - Brody został przedłużony do Płocka i Gdańska.

Niemal całkowite uzależnienie się od dostaw ropy z Rosji miało zmienić wybudowanie rurociągu, którymi do Polski płynąć miała ropa z rejonu Morza Kaspijskiego, z ominięciem Rosji. Planowano to jako wspólną inwestycję polsko-ukraińską. I Ukraińcy w latach 1996-2001 kosztem ok. 100 mln dol. wybudowali ropociąg łączący dwa ich miasta: Odessę i Brody. To był pierwszy etap. Tak przynajmniej zakładano. Drugi miał połączyć Brody z Płockiem, a stamtąd prowadzić do drugiej rafinerii w Gdańsku.

Marazm trwa jednak od kilkunastu lat. Kilka miesięcy temu premier Ukrainy zarzucił władzom Polski, że z ich winy inwestycja nie została ukończona. - Mykoła Azarow ma sporo racji w tej kwestii, niestety - przyznaje Michałowski. Również Andrzej Maciejewski, ekspert energetyczny z Instytutu Sobieskiego, twierdzi, że kolejne ekipy rządzące w III RP zaniedbały tę inwestycję, podobnie jak wiele innych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Maciejewski zwraca przy tym uwagę, że wraz z niedawnym opowiedzeniem się władz Ukrainy po stronie Rosji (w zamian za niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej Kijowa z UE Kreml obniżył ceny gazu Ukrainie i zaoferował jej wielomiliardową pożyczkę) sprawa budowy ropociągu z Brodów do Płocka jest nieaktualna. - Po prostu, rurociąg nie jest na rękę Rosji, a ekipa Wiktora Janukowycza nie będzie się przy nim upierać - mówi Andrzej Maciejewski.

Także Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw, ocenia, że szanse na wybudowanie ropociągu do Płocka są w najbliższej dekadzie zerowe. - A przecież stosunkowo niewiele jest do zrobienia - podkreśla Witold Michałowski. Tym bardziej że dofinansować budowę chce Unia Europejska. Bruksela oferuje nam 545 mln zł, a całość inwestycji ma kosztować ok. 1,8 mld zł. Rurociąg po stronie polskiej ma mieć długość ok. 270 km. Zgodnie z założeniami miał być gotowy w 2016 r. Tą drogą do Polski mogłoby trafiać do 10 mln ton ropy rocznie z Azerbejdżanu, czyli mniej więcej połowa tego, co zużywamy.

Witold Michałowski radzi jednak pamiętać, że mielibyśmy również kłopoty z doprowadzeniem paliwa do portu w Odessie. Rzecz w tym, że złoża znajdujące się na terenie Azerbejdżanu są w rękach USA. Amerykanie zaś nie dadzą chętnie ropy, ponieważ wybudowali ropociąg przez Turcję: Baku - Tbilisi - Ceyhan. W konsekwencji nie ma dość surowca, by ropa z Odessy płynęła także do Polski.

Andrzej Szczęśniak zwraca ponadto uwagę, że ropociągiem z Odessy do Polski miał podróżować surowiec nie tylko ze złóż w Azerbejdżanie, lecz również kazachskich. Ale Kazachstan wybrał związek celny z Rosją oraz rurociąg przez Rosję do Nowosybirska.

wlodzimierz.knap@dziennik.krakow.pl

NIeco o Ropie w Polsce

* Polska posiada 84 udokumentowane pola ropy naftowej, w**których znajduje się około 24 mln ton tego surowca.

29 złóż znajduje się wKarpatach, 11 naprzedgórzu Karpat, 42 naNizinie Polskiej, a2 na**Morzu Bałtyckim.

* Pola naftowe w Karpatach i na przedgórzu Karpat powstały w połowie XIX wieku i są najstarszymi polami na**świecie.

* Rocznie wydobywamy obecnie 660 tys. ton ropy,

a zużywamy ok. 20 mln.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski