Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze bliżej Dalekiego Wschodu

Łukasz Gazur
Nowe skrzydło (na biało) nawiązuje do modernizmu...
Nowe skrzydło (na biało) nawiązuje do modernizmu... Archiwum
Inwestycje. Za rok będziemy mogli odwiedzić zupełnie nowe skrzydło Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Budynek stanie po lewej stronie od wejścia do Mangghi, na miejscu wyburzonej kamienicy. W jego wnętrzach zobaczymy wiele nowych dzieł sztuki. Znajdą się tu m.in. te części kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego, które nie są eksponowane i znajdują się w muzealnym magazynie.

- Zależy nam także na tym, by pokazywać artystów europejskich, których sztuka jest budowaniem pomostu z tamtym rejonem świata - tłumaczy Bogna Dziechciaruk, dyrektorka Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

W nowo powstającej galerii można będzie zobaczyć dzieła sztuki azjatyckiej, głównie z Indii, Chin oraz Korei Południowej, ale także dorobek artystów z krajów europejskich, którzy czerpali z tradycji Dalekiego Wschodu. Dodatkowo ma to być miejsce, w którym odbywać się będą dyskusje, odczyty i warsztaty dotyczące tego regionu świata. Mamy nie tylko oglądać tu sztukę, ale przede wszystkim poznawać "szeroki kontekst kulturowy".

- Mija 20 lat od powstania naszej instytucji. Przez ten czas udało nam się zbudować silną pozycję i wciąż rozwijamy swoją działalność. Chcemy być jeszcze mocniejszą platformą łączącą to, co europejskie z tym, co azjatyckie. Dlatego właśnie potrzebowaliśmy nowej przestrzeni - dodaje Bogna Dziechciaruk.

Bryła nowego pawilonu w założeniu ma dopełniać istniejącą siedzibę muzeum Manggha.

- Dziś jest to ikona współczesnej architektury w Krakowie. Nie chcieliśmy, by nowy budynek z nią konkurował. Miał być do niej aneksem, nienarzucającym się uzupełnieniem - mówi dyrektor Dziechciaruk.

Autorami koncepcji są uznani krakowscy architekci: Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý. Powstał projekt prostego budynku w modernistycznym duchu, z przeszklonym parterem.

Galeria posiadać będzie dwie sale wystawiennicze rozlokowane na pierwszym i drugim piętrze. Każda z nich liczyć ma 260 mkw.

W przestrzeni holu głównego na pierwszym piętrze także można będzie organizować wystawy.

Ponadto budynek wyposażony zostanie w niezbędne zaplecze muzealne, czyli magazyny, przestrzeń biurową i salę konferencyjną. Powierzchnia użytkowa budynku wynosić ma prawie 2 tysiące metrów kwadratowych.

Koszt inwestycji to prawie 30 milionów złotych, z czego niemal 21 mln zł pochodzić będzie z funduszy Unii Europejskiej.

Powołana do życia w 1994 roku z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy instytucja przez dziesięć lat była oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. To tu właśnie Fundacja Kyoto-Kraków promowała kulturę i sztukę Japonii.
W 2005 roku decyzją ministra kultury Centrum Manggha stało się samodzielną placówką kultury.

To jedyny tego typu ośrodek nie tylko w Polsce, ale też w Europie (podobny działa również w izraelskiej Hajfie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski