Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze możesz powalczyć o indeks wymarzonej uczelni

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Wciąż możesz powalczyć o indeks wymarzonej uczelni
Wciąż możesz powalczyć o indeks wymarzonej uczelni Tomasz Bolt
W tym roku egzaminy dojrzałości w szkołach średnich odbyły się później niż zwykle, a tym samym uczelnie musiały dostosować swoje harmonogramy rekrutacji do sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, zwłaszcza do przesuniętych terminów matur. Część szkół wyższych zakończyła już rekrutację, ale wiele prowadzi jeszcze drugą turę, więc spóźnialscy wciąż mogą powalczyć o indeks. Oczywiście wszystkie procedury odbywają się elektronicznie.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim 23 sierpnia zakończyła się możliwość dokonywania zgłoszeń w podstawowym naborze na jednolite studia magisterskie oraz studia I stopnia.– Jeśli chodzi o tę grupę kandydatów, to odnotowaliśmy prawie 35 tysięcy zgłoszeń – informuje rzecznik UJ Adrian Ochalik.

Jakie kierunki cieszą się największą popularnością na najstarszej uczelni w Polsce? Najwięcej potwierdzonych zgłoszeń jest obecnie na: prawo – 1 654, psychologię na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej – 1 580, psychologię na Wydziale Filozoficznym – 1 167, kierunek lekarski – 1 084 oraz na filologię angielską – 912.

Natomiast najwięcej kandydatów na jedno miejsce ubiega się w tym roku na UJ na: ekonomię – 14,7, japonistykę – 14,2, studia nad Koreą – 14, kierunek lekarsko-dentystyczny – 11,5, finanse, bankowość i ubezpieczenia – 11,2 oraz zarządzanie firmą, personelem i międzynarodowe – 10.3.

Do końca września potrwa natomiast rekrutacja dla tegorocznych maturzystów na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym. Wszystko dlatego, że – podobnie jak na innych uczelniach – i tu pandemia koronawirusa spowodowała opóźnienie rekrutacji. Jak podkreśla rzeczniczka UP Dorota Rojek-Koryzna, wzorem lat ubiegłych Uniwersytet Pedagogiczny cieszy się ogromnym zainteresowaniem kandydatów ubiegających się o miejsce na uczelni. – Najwięcej chętnych chce studiować psychologię, mamy ponad półtora tysiąca chętnych kandydatów na 120 wolnych miejsc – wylicza rzeczniczka UP. Na drugim miejscu plasuje się filologia angielska, po niej filologia hiszpańska, a na czwartym miejscu jest pedagogika wczesnoszkolna.

Również na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie harmonogram rekrutacji został dostosowany do opóźnionych terminów matur. – Rozpoczęliśmy drugą turę rekrutacji na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie. Cały czas trwa także rekrutacja na studia II stopnia – informuje rzeczniczka uczelni Marta Mastyło. I dodaje, że rekrutacja zapewne zostanie przedłużona do początku października (teraz terminy są wyznaczone na 15 września).

Warto zauważyć, że pomimo ogólnie powtarzanych złych prognoz rekrutacyjnych na wyższych uczelniach w związku z pandemią, koronawirus nie odstraszył kandydatów do studiowania na UPJPII. Przeciwnie! Zgłosiło się ich nawet więcej niż w poprzednich dwóch latach. Wszystkie nowe kierunki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Wśród nich najbardziej oblegana jest psychologia (jednolite stacjonarne studia magisterskie). Niesłabnącym powodzeniem cieszą się również: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, prawo kanoniczne, teologia, pedagogika, historia, historia sztuki oraz komunikowanie promocyjno-wizerunkowe, które kształcić będzie w zakresie reklamy i brandingu czy public relations.

Z uwagi na duże zainteresowanie władze UPJPII zadecydowały o zmianie górnego limitu przyjęć na następujące kierunki na studiach stacjonarnych I stopnia: archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo; dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie. – W przypadku nowych kierunków zachęcamy kandydatów do zainteresowania się m.in. socjologią oraz filozofią z elementami psychologii – to nowa specjalność współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, po której absolwenci otrzymują specjalny certyfikat doradztwa zawodowego – wymienia Marta Mastyło.
Na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia zakończyła się w połowie sierpnia. Jak podkreśla rzecznik tej uczelni Paweł Kozakiewicz, studia na UEK niezmiennie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. – Chętnych do podjęcia nauki na naszej uczelni w tym roku było 6213 osób (w roku ubiegłym 6236), w tym 423 kandydatów z zagranicy. Również progi punktowe okazały się być bardzo wysokie – w zależności od kierunku wynosiły one od 100,4 do 152,6 na 200 punktów możliwych do uzyskania. Zdarzały się również przypadki, że na jedno miejsce mieliśmy ponad dziewięć chętnych osób – podsumowuje tegoroczną rekrutację rzecznik UEK.

Na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym ogłoszony drugi nabór na wybrane kierunki potrwa nawet do 30 września. Lista kierunków, na które można się zarejestrować, jest zamieszczana na stronie uczelni sukcesywnie. Są to m.in.: architektura krajobrazu, biologia stosowana, biogospodarka, ekonomia, gospodarka przestrzenna, geodezja i kartografia, inżynieria i gospodarka wodna, inżynieria środowiska, leśnictwo, ochrona środowiska, ogrodnictwo, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, rolnictwo, sztuka ogrodowa, technologia żywności i żywienie człowieka, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie, zootechnika.

Natomiast na studiach niestacjonarnych można jeszcze składać dokumenty m.in. na kierunki: biogospodarka, ekonomia, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, inżynieria środowiska, leśnictwo, ogrodnictwo, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, ochrona środowiska, rolnictwo, sztuka ogrodowa, transport i logistyka, technologia żywności i żywienie człowieka, technika rolnicza i leśna, zarządzanie i inżynieria produkcji, zootechnika, zarządzanie (więcej: www. rekrutacja.urk.edu.pl).

UR w nadchodzącym roku akademickim oferuje kandydatom na studia naukę na 31 kierunkach i 73 specjalnościach. Przygotowano 3510 miejsc na studiach stacjonarnych, w tym 2154 miejsca na studiach I stopnia i 1356 miejsc na studiach II stopnia.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim pierwsza tura rekrutacji już się zakończyła, a druga ruszy w połowie września i potrwa do października. Podkreślić trzeba, że jest tu w czym wybierać. Oczywiście nie mogło na tej uczelni zabraknąć nowości – m.in. na kierunkach biologia i politologia. Jeśli chodzi o ten pierwszy, to od roku akademickiego 2020/2021 można wybrać takie nowe specjalności na studiach I stopnia jak biologia eksperymentalna lub biologia środowiskowa. Jeśli zaś chodzi o politologię (II stopnia), to w ofercie jest nowa specjalność – polityka ekologiczna.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu również przedłużyła w tym roku rekrutację – aż do 30 października. – Widzimy duże zainteresowanie naszą ofertą, które może być spowodowane tym, iż jesteśmy uczelnią lokalną i studia u nas odbywają się w bliskiej okolicy studentów, co wpływa na znaczne obniżenie kosztów studiowania – mówi Natalia Matyszkowicz, p.o. kierownika Działu Promocji MUP w Oświęcimiu.

Wśród kierunków, które podczas tegorocznej rekrutacji wiodą prym na tej uczelni, znalazły się: pielęgniarstwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, zarządzanie, informatyka, filologia angielska oraz finanse i rachunkowość.

Warto również wspomnieć, że MUP w Oświęcimiu w tym roku prowadzi rekrutację po raz pierwszy na kierunki: administracja publiczna i komunikowanie społeczne oraz ratownictwo medyczne. – Są już pierwsi zainteresowani, więc mamy nadzieję, że studia na tych kierunkach zostaną uruchomione od października – uzupełnia Natalia Matyszkowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski