Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze przez rok można starać się o wykup mieszkania komunalnego

Sylwia Nowosińska
Prawo. Krakowscy radni zdecydowali, że przedłużą okres składania wniosków o wykupienie mieszkania komunalnego z 90-procentową bonifikatą. Gdyby tego nie zrobili, około 17 tys. najemców straciłoby taką możliwość. Termin mijał bowiem wraz z końcem tego roku.

To szansa dla tych wszystkich mieszkańców, którzy jeszcze nie złożyli wniosku. - Przyczyny mogą być różne: nie zdążyli, zapomnieli lub nie wiedzieli o tym, że mają taką możliwość - tłumaczy radna Małgorzata Popławska, wiceprzewodnicząca komisji mienia i rozwoju gospodarczego w Radzie Miasta. - Urzędnicy z krakowskiego magistratu obiecali nam, że zostanie przeprowadzona akcja informacyjna wśród tych mieszkańców - dodaje.

Możliwość wykupienia mieszkań komunalnych nadal będzie dotyczyć tylko tych budynków, które zostały pozyskane przez miasto do 1999 roku. Akceptacji większości radnych nie uzyskała poprawka przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Kośmidera, który chciał objąć bonifikatą także mieszkania, które stały się własnością gminy do 2001 roku. Radni tłumaczyli, że wśród nich są lokale, których koszty budowy pokryło miasto. Ich sprzedaż ze zniżką byłaby więc dla budżetu Krakowa nieopłacalna. Natomiast większość mieszkań sprzed 1999 roku miasto przejęło od Skarbu Państwa.

Chęć wykupienia mieszkania komunalnego możemy zadeklarować jeszcze przez rok. Aby to zrobić, wystarczy złożyć wniosek w Urzędzie Miasta. Nie musimy od razu finalizować transakcji. Z zakupem możemy poczekać nawet kilka lat. Wysokość bonifikaty, jaką otrzymamy przy wykupieniu mieszkania od gminy, może sięgnąć nawet 90 proc. jego wartości. Wszystko zależy m.in. od tego czy jesteśmy posiadaczami innej nieruchomości, jak długo wynajmujemy dane mieszkanie, jaki jest stan techniczny oraz stan prawny nieruchomości. Jeżeli kwestie dotyczące własności budynku są nieuregulowane, sprzedaż może być niemożliwa.

Jak podkreślał w rozmowie z „Dziennikiem Polskim” Bogusław Kośmider, sprzedaż mieszkań komunalnych jest korzystna dla budżetu miasta, ponieważ daje stały dopływ dochodów. Coraz częściej wykupieniem interesują się wynajmujący z późniejszych roczników, którzy mogą uzyskać mniejszą bonifikatę, co oznacza większy zysk ze sprzedaży dla budżetu miasta.

Kraków uruchomił sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą w 1995 roku, jako pierwsze miasto w Polsce. Do dziś gmina ma w swoich zasobach jeszcze 17 tys. takich mieszkań. W ciągu 20 lat sprzedano ich 30 tys. Dzięki temu miasto zyskało średnio 25 mln zł rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski