Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze sześć festiwalowych koncertów

Redakcja
TEMATY LIRYCZNE Fot. Eric Larrayadieu
TEMATY LIRYCZNE Fot. Eric Larrayadieu
Od poniedziałku trwa w Krakowie 8. Festiwal Misteria Paschalia. W tym roku festiwal został zmieniony i odbywa się w trzech częściach: głównej zwanej "Mainstream", czyli poświęconej koncertom z nurtu wykonawstwa historycznego, części "Trance", w ramach której muzycy rozrywkowi będą sięgać po dawne formy i dawne instrumentarium oraz części "Debuts", przeznaczonej dla prezentacji młodych muzyków, dopiero wchodzących na rynek wykonawstwa historycznego.

TEMATY LIRYCZNE Fot. Eric Larrayadieu

18-25 kwietnia, sale koncertowe w Krakowie

Za nami juz trzy koncerty, przed nami jeszcze sześć. Większość z nich będzie transmitowana prze Radiową Dwójkę.

- Wielki Czwartek, 21 kwietnia, godz. 20, Filharmonia Krakowska: w ramach "Mainstream" Christina Pluhar z grupą L'Arpeggiata oraz z udziałem śpiewaków m.in. kontratenora Philippe'a Jaroussky'ego zaprezentuje "Via Crucis", tradycyjny repertuar pasyjny wykonywany we Włoszech i na Korsyce. Prezentowane utwory zostały podzielone na trzy części, odpowiadające częściom Różańca Świętego (Radosnej, Bolesnej i Chwalebnej).

- Wielki Piątek, 22 kwietnia, godz. 20, Filharmonia Krakowska: w ramach "Mainstream" zabrzmi oratorium Giovanniego Battisty Pergolesiego "San Guglielmo d'Aquitania", w wykonaniu po raz pierwszy występującego na krakowskim festiwalu Christophe Rousset z zespołem Les Talens Lyriques, wokalno-instrumentalną grupą istniejącą już od ponad 20 lat. Warto przypomnieć, że zespół ten brał udział 17 lat temu w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu "Farinelli il Castrato".

- Wielka Sobota, 23 kwietnia, godz. 17, kaplica św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce: w ramach części "Debuts" wystąpi formacja La Morra z Szwajcarii, założona 11 lat temu przez Szwajcarkę Corinę Marti oraz Polaka Michała Gondko. Muzycy przedstawią koncert "Lacrime di Leo" będący prezentacją sekretnej muzyki papieża Leona X, który był nie tylko wyjątkowo muzykalny, ale tez oddany muzyce.

- Wieczorem zaś, o godz. 20.30, w Operze Krakowskiej odbędzie się koncert w ramach części "Trance", na którym wykonana zostanie ścieżka dźwiękowa, jaką napisali Adrian Utley z Portishead i Will Gregory z Goldfrapp do niemego filmu z 1928 roku "Męczeństwo Joanny d'Arc", który znalazł się na tzw. "liście watykańskiej", indeksie obrazów o szczególnych wartościach religijnych. Artyści przyjeżdżają do Krakowa, wraz z zespołem muzyków filharmonicznych pod batutą Charlesa Hazlewooda. Dołączy do nich Capella Cracoviensis i Octava Ensemble. Muzyce, będzie towarzyszyć pokaz na wielkim ekranie całego filmu. Będzie to druga prezentacja, po Bristolu, tego przedsięwzięcia w Europie.

- Niedziela Wielkanocna, 24 kwietnia, godz. 20, Filharmonia Krakowska: w ramach części "Mainstream", Marc Minkowski wraz z Les Musiciens du Louvre-Grenoble oraz z solistami i małym chórem wykona Mszę h-moll Bacha, jedno z najpiękniejszych dzieł tego twórcy, monumentalne w formie, ale jednocześnie, skupione, wręcz intymne w swym religijnym wyrazie.

- Poniedziałek Wielkanocny, 25 kwietnia, godz. 20, Filharmonia Krakowska: w ramach "Mainstream" odbędzie się prezentacja muzyki Vivaldiego, słynnych arii i koncertów w interpretacji Ottavio Dantone i zespołu Accademia Bizantina z udziałem solistów, takich jak: Veronoca Cangemi (sopran) i Stefano Montanari (skrzypce).

(AMS)

Więcej: www.misteriapaschalia.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski