Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeziorzany, Kopanka. Most, który dzieli ludzi z dwóch gmin. Protesty i niepokoje wokół planów budowy mostu na Wiśle

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Koncepcje budowy mostów na Wiśle i Kanale Łączańskim wraz z układem dróg w tym trzema rondami
Koncepcje budowy mostów na Wiśle i Kanale Łączańskim wraz z układem dróg w tym trzema rondami Koncepcja: powiat krakowski
Powiat krakowski chce budować most na Wiśle między Kopanką w gminie Skawina i Jeziorzanami w gminie Liszki. A ludzie z kilku lisieckich wsi drżą ze strachu i protestują przeciw wybranemu wariantowi.

Most między dwoma gminami powiatu krakowskiego ma powstać w ciągu drogi powiatowej Kopanka-Jeziorzany. Obecnie między tymi gminami leżącymi na przeciwległych brzegach Wisły kursuje prom. Dla wygody podróżujących ma się to zmienić za sprawą mostu. Ma mieć długość 385 m, ale wraz z nim ma powstać drugi most na Kanale Łączańskim o długości 107 metrów. Obok mostów mają powstać trzy ronda, skrzyżowanie, w planach jest rozbudowa i budowa fragmentów dróg. Inwestorem ma być Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego.

Strach na lisieckim brzegu Wisły

Przed dwoma laty budowa mostu tego na Wiśle była szacowana na 70 mln zł. Powiat krakowski otrzymał zapewnienie, że na inwestycje dostanie dofinansowanie. 80 proc. nakładów ma pochodzić z dotacji Mosty dla Regionów. Dotacja wciąż jest aktualna, ale czasy się zmieniły i koszt może zmienić się diametralnie.

Było kilka wariantów umieszczenia mostu i jeden preferowany. I na ten nie zgadzają się mieszkańcy Jeziorzan, Piekar, Ściejowic, Rącznej w gminie Liszki.

Most jest tak planowany, że drogi od niego prowadzą wprost na centrum Jeziorzan. Tym mostem pojadą nie tylko osobowe samochody, ale i tiry ze skawińskiej strefy gospodarczej, bo przecież temu ma służyć przeprawa przez Wisłę. Po wybudowaniu mostu ciężkie auta rozjadą nam wieś. Stworzą zagrożenie dla dzieci i dorosłych. Ciężarówki pojadą obok szkoły, przedszkola, remizy, kościoła - ubolewa Danuta Janas, sołtys Jeziorzan.

Po stronie gminy Skawina od dawna jest entuzjastyczne nastawienie do planów budowy mostu, bo ten pomysł jest rozpatrywany już od kilku lat.

Tymczasem po stronie gminy Liszki - mieszkańcy Jeziorzan oraz wspierający ich mieszkańcy sąsiednich miejscowości zapowiadają protesty. Spotkali się na zebraniu z wójtem gminy Liszki Pawłem Misiem. Omawiali możliwości dalszego postępowania, szans na zatrzymanie budowy we wskazanym wariancie.

Nie jesteśmy przeciwko budowie mostu, ale nie zgadzamy się na wariant, który rozjedzie drogi, wprowadzi zagrożenie, pozbawi ludzi poczucia bezpieczeństwa. Rozumiemy potrzebę rozwoju, ale oczekujemy wysłuchania głosu mieszkańców gminy Liszki i uwzględnienia ich uwag. Przecież u nas wzrosną uciążliwości, ruch zwiększy się co najmniej o 50 procent - mówi wójt Liszek Paweł Miś.

Wędrujące decyzje środowiskowe

Szef gminy Liszki wskazuje, że to on miał wydawać decyzje środowiskową w sprawie budowy przeprawy mostowej między Kopanka i Jeziorzanami, bo większość inwestycji była po stronie lisieckiej. Sprawę zaczął procedować, ruszyła wymiana pism z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Wodami Polskimi. W końcu okazało się, że dokumenty były niekompletne i sprawa została umorzona.

Nagle dowiedzieliśmy się, że wydanie decyzji środowiskowej przechodzi do gminy Skawina. Inwestorzy szukają sobie przychylniejszego samorządu. Tego, który będzie parł tak jak władze powiatu krakowskiego do tego, żeby procedować jedynie słuszny wariant - mówi jeden z uczestników zebrania, korespondujący z nasza redakcją.

Dlaczego zmienił się samorząd, który ma zająć się wydaniem decyzji środowiskowej? Zapytaliśmy o to Jacka Grygę, dyrektora Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego.

Sprawa wydania decyzji środowiskowej została przeniesiona z gminy Liszki do gminy Skawina dlatego, że zmienił się zakres inwestycji. A decyzje wydaje ta gmina, na której terenie jest większa część inwestycji. Początkowo w planach był most na Wiśle i odcinki dróg po obu stronach rzeki, ale dłuższe po stronie gminy Liszki. Obecnie jest decyzja, żeby obok mostu na Wiśle budować w gminie Skawina drugi most na Kanale Łączańskim i do tego układ dróg między mostami. To znacznie zwiększyło inwestycje po stronie Skawiny, dlatego ta gmina została zobowiązana do wydania decyzji środowiskowej - mówi dyrektor Jacek Gryga.

Słabszy i biedniejszy przegrywa

Dyrektor tłumaczy, że most to dobrodziejstwo, szansa na rozwój regionu, że będzie łączył gminy, będzie wygodną przeprawą dla tych, którzy dojeżdżają do pracy.

Ta sytuacja rozzłościła mieszkańców gminy Liszki. Co najmniej od dwóch lat tłumaczono im, że przez ich drogi nie pojadą ciężkie samochody ze strefy skawińskiej, bo jest za słaby most na Kanale Łączańskim.

Teraz ten argument padł, bo właśnie chodzi o to, żeby Skawina pozbyła się ruchu ciężkich pojazdów. Postanowili skierować je do nas. Powiat jest temu przychylny. Starosta co innego obiecuje, co innego robi. Jeszcze w ubiegłym roku w powiecie mówili nam, że będą brać pod uwagą nasze wnioski. Wskazywaliśmy inny wariant niż preferuje powiat. Ale wskazane warianty mostu nie mają znaczenia. Jeden jest preferowany i pod niego powstają mapy i dokumenty. Słabszy i biedniejszy, czyli gmina Liszki przegrywa - mówi Tomasz Skrabalak, mieszkaniec Jeziorzan i przedstawiciel Stowarzyszenia Przyszłość Ziemi Lisieckiej, które walczy o to, żeby przy okazji budowy mostu mieszkańcy okolicznych wiosek jak najmniej ucierpieli.

W gminie Liszki sprzeciwiających się preferowanemu wariantowi mostu jest wiele organizacji. Teraz wskazują, że urzędnicy z gminy Skawina niewłaściwie procedują sprawę, nie zachowują poprawnej komunikacji między stronami, przekazują nierzetelne informacje, wprowadzające w błąd. Dlatego skierowali skargi do wojewody.

Tymczasem Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska przed kilkoma dniami postanowił, że dla budowy mostu i układu dróg konieczne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, a ponadto umożliwienie udziału społeczeństwa przeprowadzaniu procedury. I na to czekają ludzie w gminie Liszki.

Pobiednickie biegi POMAGAM z piknikiem, loteria fantową i festiwalem kolorów

Pobiednickie biegi POMAGAM. Wystartowało prawie 50 zawodnikó...

FLESZ - Oczekiwania wobec rynku pracy w 2022 r.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski