18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język abstrakcji

AN
(INF. WŁ.) Max Weiler (1910-2001) uznawany jest za znaczącą indywidualność w sztuce austriackiej XX wieku. Rozpoczynał jako pejzażysta i pejzaż pozostał głównym tematem malarskim w ciągu blisko 70 lat. Urodzony i wychowany w Tyrolu, zachował osobisty stosunek do natury. Pejzaż oczyszczany z nadmiaru, traktowany bardziej jako proces niż zbiór obiektów, nabierał uniwersalnego wymiaru.

Obrazy Maxa Weilera w Krakowie

   Wystawę malarstwa Maxa Weilera można od wczoraj oglądać w krakowskiej galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Rynku Głównym 25. Zgromadzono tu około 30 obrazów z lat 1933-1990. Prace pochodzą głównie z kolekcji Essl i prywatnych zbiorów Ivonne Weiler, żony artysty. Wybór dokonany pod okiem prof. Wielanda Schmieda pozwala prześledzić przechodzenie od portretowania świata do abstrakcji aluzyjnej i zauważyć bogactwo środków plastycznych współtworzących odrębny język Weilerowskiej abstrakcji.
   Wczorajsze otwarcie wystawy przypadło tuż po 3. rocznicy śmierci Maxa Weilera, który zmarł 29 stycznia 2001 r. Równolegle prezentowana jest jego wystawa w muzeum Leopolda w Wiedniu.
   Na konferencji prasowej poprzedzającej wernisaż prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK, przypomniał, że odbudowywanie związków artystycznych pomiędzy Wiedniem a Krakowem jest jednym z ważnych celów Centrum. O dobrych tradycjach wzajemnych kontaktów mówiła również Hermine Poppeller, konsul generalna Austrii w Krakowie. Wernisaż był wydarzeniem artystycznym i towarzyskim, z udziałem osobistości przybyłych z Austrii (pomijając sfery polityczno-dyplomatyczne godzi się powiedzieć, że obecna była Ivonne Weiler oraz Karlheiz i Agnes Essl, kolekcjonerzy m.in. malarstwa Weilera), no i oczywiście był "cały Kraków". Po wernisażu odbył się wykład prof. Wielanda Schmieda o naturze w obrazach Weilera.
(AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski