Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język nienawiści na murze

Paulina Marcinek
Tomasz Malec pokazuje, gdzie namalowano antysemickie bazgroły
Tomasz Malec pokazuje, gdzie namalowano antysemickie bazgroły Fot. p. marcinek
Tarnów. Dwoje nastolatków pobazgrało antysemickimi hasłami i znakami siedzibę fundacji AntySchematy. Proces pary oskarżonych jest niejawny. Sąd nie uzasadnił dziennikarzom takiej decyzji. Obojgu oskarżonym grozi kara do pięciu lat więzienia.

Angażowanie się fundacji AntySchematy 2 w walkę z rasistowskimi stereotypami w Tarnowie nie wszystkim przypadło do gustu. Siedziba organizacji co jakiś czas staje się celem ataków.

Pierwsze antysemickie napisy ktoś namalował czarnym markerem na budynku fundacji przy ul. Żydowskiej jesienią. - Pamiętam to jak dziś. Obraźliwe znaki i słowa zaczęły pojawiać się stopniowo - przypomina sobie Tomasz Malec, prezes fundacji AntySchematy 2.

Na początek, na drzwiach wejściowych nagryzmolono „Żydzi jedzą dzieci”. Napis w języku hebrajskim na szyldzie organizacji został przekreślony. Obok sprawcy dopisali „Anty Jude”. Na tablicy znalazł się też wulgaryzm pod adresem prezesa. Całość uzupełniła swastyka oraz orzeł z hitlerowskim symbolem.

- Zabolało mnie to, że takie rzeczy pojawiły się właśnie na fundacji, która łamie schematy społeczne - wzdycha Tomasz Malec. - Raz spotkałem młodego człowieka z Izraela, który przyjechał na wycieczkę do Tarnowa. Patrzył na te bazgroły, płakał i pytał mnie dlaczego ktoś to zrobił? - opowiada.

Potem wandale przenieśli się na sąsiedni budynek, na którym wisiał baner AntySchematów2. Tam również pojawiły się m.in. antyżydowskie hasła. - To co się stało, jest naszym zdaniem po prostu mową nienawiści - mówi Barbara Piesowicz, pełnomocnik fundacji.

W podobnym okresie nazistowskie symbole namalowano także na elewacji jednego z pobliskich budynków Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadzieja”. Na gorącym uczynku policjanci schwytali wówczas 19-letniego Mikołaja F. Sprawy połączono, zatrzymano też 19-letnią Patrycję R.

Prokurator oskarżył ich o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych oraz publiczne znieważenie ludności żydowskiej. Mikołaj F. odpowiada też za propagowanie ideologii faszystowskiej. - Obojgu grozi kara do 5 lat więzienia - mówi Marcin Stępień, prokurator rejonowy w Tarnowie.

Przed pierwszą rozprawą unikali kontaktu z reporterami i obiektywów. Wysoka blondynka i nieco niższy od niej chłopak przemknęli na sądową salę z kamiennymi twarzami. Chwilę potem sędzia Jakub Boryczko wyprosił dziennikarzy.

- Sprawa jest niejawna - stwierdził krótko bez słowa wyjaśnienia. Dopiero rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie Irena Choma-Piotrowska informuje, że zgodnie z przepisami sprawy o pomówienie lub znieważenie są niejawne. Proces odroczono do 10 października.

- Czekamy na wyrok sądu, jednak nie przekreślamy tych młodych osób - mówi Malec.

Fakty

To nie pierwszy raz

Na początku maja zeszłego roku z fundacji AntySchematy 2 zniknęła żydowska mezuza.

Metalowy pojemnik z fragmentem tory do futryny drzwi przymocowali rabini, goszczący na otwarciu siedziby fundacji, Nie przetrwał długo. Nieznany sprawca wyrwał ją na siłę. Policja okazała się bezradna - nie znaleziono ani mezuzy, ani jej amatora.

Z tarnowską fundacją, uczącą tolerancji, stale współpracuje piętnastu wolontariuszy.

Są to głównie młodzi ludzie, uczniowie tarnowskich szkół, którzy poprzez swoje działania łamią schematy społeczne i walczą z rasistowskimi uprzedzeniami. Brali m.in. udział w tworzeniu tarnowskiej „Mapy mowy nienawiści”. Akcja polegała na zamalowaniu antyżydowskich i rasistowskich napisów szpecących mury w mieście. Biorą również udział w obchodach Międzynarodowych Dni Pamięci o Holokauście. Ostatnio zajmują się porządkowaniem i inwentaryzowaniem tablic nagrobnych na kirkucie w Tarnowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski